BON JON ajv Creativiteit en kwaliteit zijn bepalend voor onze collectie tuinornamenten loden, bronzen en (bard)stenen ornamenten Ornamenten uit Nederlandse en Engelse ateliers ca. I ha grote landelijke en bosrijke tuin van Ton van Rijsbergen tuinornamenten Documentatie over reeds gerestaureerde werken A. Janssen-Visée Heemschut 35 Nieuw onderzoek Het alternatief is een nieuw onderzoek, het zoveelste, dat uitgaat van de bouw van een klein stadskantoor op de plaats van de te slopen spoe lerij en een streep haalt door de verkoop van het huidige gemeentehuis van architect Kok uit 193 8. Waar archi tect Van Dongen kiest voor centralisatie van alle afdelingen onder het Tricotdak, gaat het nieuwe alternatief uit van handhaving van een aantal publieksfuncties in het bestaande raadhuis. Op de tocht staat niet alleen de spoelerij, die als één van de eerste toepassingen (1912-1922) geldt van Nederlandse betonskeletbouw. Ook de oudste delen van het complex aan de deftige Wilhelminastraat lopen gevaar: het in neo- renaissance stijl opgetrokken hoofdgebouw (1890-1915) en de naar de strakke zakelijke architectuur van de jaren '20 en '30 neigende uitbreiding. Er dreigt een domino-effect. In het deel aan de Wilhelminastraat wil woningcorporatie De Woonplaats 37 appartementen bouwen, maar sloop van de eerder tot stadskantoor bestemde spoelerij maakt die oplossing minder interes sant. De meerwaarde voor de Tricotdelen aan de Wilhelminastraat stoelt in de visie van de Woonplaats immers op de aanpalende spoelerij metz'n toegedachte gemeenschapsfunctie, één van de overwegingen die doorslaggevend was voor de aankoop. Als de spoelerij sneuvelt, kan het met de andere nog aanwezige waardevolle opstallen, waaronder ook nog de fabrieks schoorsteen, wel eens dezelfde kant opgaan. Waardevolle hallen Een jaar geleden leek alles nog rozegeur én maneschijn, al waren Heemschut en plaatse lijke verenigingen als Monumentenbelangen en Het Museum slecht te spreken over de sloop op het Tricotterrein van de zeer waardevolle hallen met sheddaken (zie ook 'Jargon' op pag. 42) en het nieuwe ketelhuis. Daardoor was de industriële ontwikkelingsgeschiedenis van de tricotagefabriek steeds minder afleesbaar ge worden; voornaamste reden voor het Gelders Genootschap om het voorlopig geselecteerde Tricot-complex niet voor te dragen voor de status van rijksmonument. Veel eerder (1993) had Heemschut al eens zijn neus in Zeist gestoten, zij het dat de afgedwon gen voorbescherming destijds afbraak voor kwam ten behoeve van de vestiging van twee supermarkten. Die actie leverde voldoende tijdwinst op om de bevolking te mobiliseren en, na de daarop volgende raadsverkiezingen (1994), ging er een andere wind waaien in het gemeentehuis. Inmiddels zijn er weer verkie zingen geweest, waarbij de tegenstanders van een Tricot-stadskantoor belangrijk aan invloed hebben gewonnen. Behoud van de drie belangrijkste elementen van het complex (spoelerij, hoofdgebouw en schoorsteen) valt of staat met een nieuwe bestemming. Ondanks alle onzekerheid staan ze nog steeds overeind. Net als het gelijk met de sheddaken wegbestemde oude ketelhuis bij de schoorsteen, dat door gebakkelei over een grondvervuilingskwestie uitstel van executie heeft gekregen. De Initiatiefgroep voor de Stedelijke Ontwikkeling van Winterswijk, die het eerste verzet tegen afbraak van de Tricotfabriek heeft gecoördineerd, berust niet in een wending ten kwade. Ze is weer actief geworden. De groep gaat zich beraden over mogelijke nieuwe initia tieven die het gevaar voor sloop van het fabriekscomplex definitief moeten afwenden. Rob Liireman en Sjoerd van der Werf waren beiden betrokken bij het in 1994 verschenen eerste nummer van Buiten Bedrijf (uitgave PIE, Projectbureau Industrieel Erfgoed), dat geheel aan de Tricotfabriek van oprichter Gerritjan Willink (1864-1933) was gewijd. Lureman heeft tevens zitting in de provinciale commissie van Heemschut- Gelderland. Wildenborchseweg 13 (verbindingsweg Vorden-Lochem) 7251 KB Vorden Telefoon 0575-556763 Internet www.bon-ton.nl open: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur ERKEND SCHILDER Restauratie, Reconstructie Conservering van; - Historische beschilderingen (interieur exterieur) - Schilderijen Verguldingen Hout- en marmerimitaties Lid VeRes belangenvereniging restauratoren Nederland. Donkerstraat 3 - 2611 TE Delft - Tel. 015-2122017 b.g.g. 06-51342776 Bosserheide 57 5855 EB Well (L.) tel 0478-508150 fax 0478-508151 privé 0478-502846 mobile 06-51993878 Alois Janssen Uw importeur en leverancier van: Natuurleien leverbaar uit Engeland, Spanje en Duitsland. Import van en Groothandel In Leisteen voor Dak- en Gevelbekleding augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 37