Heemschut doet 'Rondje Dordt' 1 Leo van der Meule Achter voorzitter Dirk Beels van Heemschut Zuid-Holland zwierf ik op de van hem geleende nieuwe fiets door het monumentale hart van Hollands oudste stad Dordrecht. Hij, op zijn eigen rijdend monument de fiets van zijn vrouw Anca, geeft tekst en uitleg. Regelmatig wordt er in de remmen geknepen voor overleg op plekken waar het fout dreigt te gaan. "Wat vind jij hiervan?" en "Als je het mij vraagt schieten ze hier hun doel ver voorbij." Een rondje Dordt, dreigingen, zorgen en toekomstige Heemschut-acties, een indruk. Spartaanse uitstalkasten op het Groothoofd %k*3ï 32 Heemschut augustus 1998 P\l/Wv«i |- li r- - r. Het Verloren Hart (in glas) uitgebreid 'op niveau' om het stenen karakter van het pand te 'behouden'. De entree wordt een transparant doosje. Het Groothoofd We beginnen bij het Groothoofd, dè plek van Dordrecht als je even wilt uitwaaien, mijmeren of in de verte staren. Maar ook een verzameling oude gebouwen om van te watertanden op misschien wel de mooiste locatie van Nederland: de rivierdriesprong van de Noord, de Oude Maas en de Beneden Merwede. Geen wonder dat zich in de meeste gebouwen horeca-gelegenheden bevinden met terras buiten. Met mooi weer kan het hier druk zijn. Om ook in de winter een beter uitzicht over de rivieren mogelijk te maken wil men serres tegen de etablissementen aanbouwen. Dirk Beels en ik zijn het erover eens dat op zich het verbreden van de commerciële basis door die aanbouwen zou moeten kunnen, maar niet op de manier waarop het gebeurt. Men heeft gekozen voor glas, heel veel glas. Voornamelijk vanuit de misvatting dat glas doorzichtig is. Zo houden we de oude gevels zichtbaar, wordt gedacht. Heel sympathiek maar niet geheel juist. Glas schittert, glimt, blinkt en weerkaatst en is zelden zomaar helemaal doorzichtig. Dat is punt één. Vervolgens heeft de architect, oneerbiedig gezegd, in het schetsontwerp niet veel meer laten zien dan vier glazen schoenen dozen. Rechttoe, rechtaan, wat stalen profielen, glas ertussen en klaar is Kees. Schraal en fantasieloos is nog het meest loffelijke wat je ervan kunt zeggen. Je zou willen vragen "mag het een ietsje meer zijn?" Mensen komen toch veelal naar het Groothoofd in een wat luchtige, op vertier en vermaak gerichte stemming en moet dat dan in zulke Spartaans vormgegeven uitstalkasten? Door telkens voor hetzelfde te kiezen boet het totaalbeeld van het Groothoofd zonder meer in aan levendigheid en afwisseling. Ook zouden de ondernemers zelf zich kunnen afvragen of het commercieel wel zo verstandig is als de eigen identiteit en uitstraling zo dreigen op te gaan in te veel, veel te veel van hetzelfde. We besluiten dat de gemeente, die een wel zeer ruime inspraaktermijn heeft genomen - onze complimenten - bijtijds een brief van ons krijgt waarin minstens wordt aangedrongen op zorgvuldiger vormgeving, meer kwaliteit en verscheidenheid. Benzinepuist We fietsen verder naar een ander deel van het Dordtse waterfront. Hier dreigt het op het water zelf mis te gaan en lijkt de gemeente machteloos te moeten toezien. Over de gevaren van schaalvergroting gesproken: wat ooit begon als drijvend tankstation van bescheiden afmetingen voor de binnenscheepvaart is nu al een drijvende bak van bijna 50 meter lengte. Vroeger deden de schippersvrouwen hun boodschappen aan de wal tijdens het innemen van brandstof. Maar ook in de binnenscheep vaart is tijd steeds meer geld en even passagie ren is er voor moeder de vrouw zelden meer bij. Daarmee is eigenlijk de noodzaak van deze bunkerplaats op deze plek, vlakvoor de Dordtse binnenstad, al weerlegd. De schepen worden echter steeds groter en er komt een 200 meter lange steiger bij. Pal voor het aan geplempte eiland, met zijn zwakke grondslag, de Wolwevershaven. Hoe verdragen die oude kaden, veelal nog in zachte specie en hand vormsteen aangelegd, het schroefgeweld van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 34