Maak tachtig waardevolle watertorens monument Wibo Burgers Nederlandse Watertoren Stichting: Van de nog resterende 255 watertorens in ons land moet bijna een derde deel bescherming krijgen door plaatsing op de rijksmonumentenlijst. Tot die slotsom komt de Nederlandse Watertoren Stichting (NWS) in haar onlangs gepresenteerde onderzoeksrapport over het watertorenbestand. Op basis van een door de stichting ontwikkelde methode kon een ranglijst van 80 van de meest waardevolle torens worden samengesteld. In de top staan de torens van Vianen en Aalsmeer. Heemschut 31 Liefst 426 torens gebouwd In ons land zijn in totaal 426 watertorens gebouwd. Veel kleinere torens, waaronder die voor spoor- en tramwegen, zijn in dit aantal niet meegerekend. Het rapport behandelt de waardestelling en de selectie van de meest waardevolle exemplaren. Voor de waardestel ling zijn de criteria van het Monumenten Selectie Project (MSP) voor jonge bouwkunst en de typologie van de torens aangehouden. Tot die criteria behoren de cultuurhistorische en architectuurhistorische waarden, de ensem blewaarden, gaafheid/ herkenbaarheid en zeld zaamheid. Bij de selectie is ook rekening gehouden met bijzondere aspecten: zo zou men bijvoorbeeld de oudste watertoren van ons land niet graag in die selectie missen. Toptien De toptien van de Nederlandse watertorens ziet er als volgt uit: Vianen (1909), Aalsmeer (1928), Groningen (1908), Eindhoven (1970), Barendrecht (1912), Emmeloord (1959), Wormerveer (zeepziederij De Adelaar, 1907), Boskoop (1908), Hilversum (sanatorium Zonnestraal, 1926) en Schimmert (1927). De ranglijst is vooral gemaakt om het inzicht in de kwaliteit van de torens te vergroten. In het onderzoek is het gehele Nederlandse watertorenbestand betrokken, dus ook de torens van na 1945. Daarmee valt men formeel buiten de regels van het selectieproject voor jonge bouwkunst (MSP). Ook moet een bouw werk ten minste 50 jaar oud zijn om rijksmonu ment te kunnen worden. Watertorens worden echter niet meer gebouwd zodat de balans definitief kon worden opgemaakt. Daaraan De watertoren van Aalsmeer, één van de meest waardevolle, fraai gelegen op een schiereilandje in de Westeinderplassen. Foto's W. Burgers. Al vanaf 1990 houdt de NWS zich bezig met het inventariseren en onderzoeken van de watertorens in ons land. Daartoe behoren niet alleen de torens voor de drinkwatervoorzie ning, maar ook die ten behoeve van spoorwe gen en industrie. De activiteiten van de stich ting worden gesteund door waterleiding bedrijven en talrijke particuliere begunstigers. De afgelopen jaren werkte de NWS nauw samen met het voormalig Projectbureau Industrieel Erfgoed (PIE) en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Eén van de weinige, nog resterende spoorwegwatertorens in Roermond. heeft de stichting de voorkeur gegeven. En wat is er tegen om de nieuwere watertorens (bijv. de poldertoren in Emmeloord en de toren met de bollen in Eindhoven) tot aan hun 50ste verjaar dag alvast te laten beschermen door gemeente of provincie? Herbestemming De stichting wijst er tot slot met nadruk op dat bescherming zonder nuttig gebruik tot misluk ken is gedoemd. De beste garantie voor de toekomst biedt het in bedrijf houden van water torens door het waterleidingbedrijf. Hoewel veel bedrijven hun torens zoveel mogelijk in functie houden, blijft de vraag naar een duur zame en verantwoorde herbestemming actueel. De laatste jaren krijgen overbodig geworden torens een steeds gevarieerder herbestemming, zoals woning, kantoor, atelier- en expositie ruimte. Wibo Burgers is m.edeiverker industrieel erfgoed te Noordwijkerhout. augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 33