Heemschut 27 Sonderingswerkzaamheden t.b.v. de restauratie. Foto Auke Pluim. In 1986 werd de eerste fase van de restauratie afgesloten, het werk duurde meer dan drie jaar. De restauratie bleef toen niet beperkt tot de muur, er werd voor de kade ook een verlaagd wandelpad aangelegd. Dit Wellepad wordt niet alleen veel gebruikt door allerlei plezier- en beroepsvaartuigen die een dagje voor de Deventer wal blijven liggen, het is 's zomers een populair terrasje en een wandelplaats. Stuwende kracht achter de restauratie in die jaren was de toenmalige wethouder Bernard Duimel. Historie De geschiedenis van de Deventer IJsselkaden gaat terug tot de middeleeuwen. De schepen meerden in die tijd af aan houten beschoeiingen die langs de rivieroevers voor de stad werden opgetrokken. Toen Deventer zijn grootste economische bloei beleefde, in de 16de eeuw, liet het stadsbestuur de houten kaden vervan gen door stenen muren. Volgens bouwhistori- cus Wijnand Bloemink werd de hele kademuur langs de oude stad (de Welle dus) tussen 1545 en 1553 gebouwd. In 1558 en de jaren daarna werd in opdracht van prins Maurits het bastion Graaf van Buren gebouwd, de kademuur werd toen ook opgehoogd, grondig gerestaureerd en doorgetrokken tot het bastion. In 1669 werd het kadegedeelte voor het bastion afgebroken en herbouwd in baksteen. De bouw van een stenen kademuur in de 16de eeuw kan veel te maken hebben met het feit dat de schepen steeds groter en zwaarder werden, maar deskundigen gaan er vanuit dat er ook sprake was van een prestigeproject. Een stad als Deventer die in die jaren veel aanzien genoot, wilde dat ook graag tonen. Omdat bijna alle verkeer over de rivier ging, was het eerste dat bezoekers zagen, de kademuren. In zekere zin gaat dat vandaag de dag nog steeds op. Vanaf de Gelderse oever van de IJssel heeft men een fantastisch uitzicht over de kaden en de skyline van de oude stad met zijn torens en gebouwen. Vuilnisbelt Voordat het opknappen van de kademuur begint, krijgt stadsarcheoloog Michel Groothedde de kans de bouwput grondig te onderzoeken. Om het water tegen te houden wordt voor de muur eerst een damwand gesla gen, om de muur te kunnen herstellen moet een deel van de bodem worden afgegraven. De bouwput wordt bovendien voortdurend droog- gepompt. Groothedde hoopt niet alleen afval en resten van goederen te vinden die tijdens lossen of laden letterlijk tussen wal en schip geraakt zijn. Wellicht treft hij in het verlengde van steegjes, die vanuit het Noordenberg- kwartier uitkomen, op de kade ook pottenbak- kersafval en afval van beenbewerkingsbedrijfjes. Het Noordenbergkwartier is een eeuwenoude stadswijk waar vroeger veel handwerkslieden woonden, zoals pottenbakkers, beenbewerkers en makers van paternosterkralen, waar rozen kransen van werden gemaakt. Bij Onder de Linden ziet de muur er ongeveer zo uit als bij de in '83 gerestaureerde Wellekade. De samenhang van het metselwerk is slecht evenals de kwaliteit van de bakstenen. Omdat de muur nog steeds rechtop staat, gaat men er van uit dat de fundering redelijk in orde is. Bij de restauratie worden op anderhalve meter van elkaar tot op de fundering verticale gaten in de muur geboord. Daarin komen stalen balken van zes meter lang, de overgeble ven holle ruimte wordt volgestort met beton. Muurleeuwenbek Lange horizontale ankers moeten de muur rechtop houden. Voor de muur wordt de rivier een meter dieper gemaakt, zodat schepen ook bij laag water kunnen afmeren. Houten afmeer- palen en een restauratie van de muur geven de oude muur zijn historische karakter terug. De oude muurankers blijven behouden en aparte planten (de muurleeuwenbek bijvoorbeeld) en de oude 16de-eeuwse bekleding ronden tenslotte de restauratie van de kademuur af. In een folder die de gemeente aan de restauratie heeft gewijd, wordt gesproken van een 'heront dekking van Deventers langste monument.' Een herontdekking die overigens wel een paar miljoen kost. Henk Nieuvsenhuis is PR-medetverker van Heemschut Overijssel. augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 29