Deventer restaureert historische kademuren Henk Nieuwenhuis Zwaar verkeer bedreigt eeuwenoud metselwerk De gemeente Deventer gaat een deel van de oude kademuren langs de IJsseloevers grondig restaureren. Het gaat om de kade tussen de Vispoort en het Muggeplein. Dat is niet te vroeg want de toestand waarin de bejaarde kademuren verkeren, is alarmerend slecht. Het hoogbejaarde metselwerk is vooral op de waterlijn behoorlijk aangetast door vorst en stroming. De tand des tijds heeft stevig geknaagd aan de oude bakstenen: er zitten grote gaten in de muren, iets dat vooral goed zichtbaar is vanaf de rivierkant. V 26 Heemschut Wie zich inscheept op het pontje dat fietsers en voetgangers naar de Hoven (de wijk aan de overkant) vaart, ziet de treurige toestand van de kademuren pas goed. De muur is zelfs zo slecht dat de gemeente Deventer een paar jaar geleden al besloot het zware vrachtverkeer niet langer over de wegen langs de IJssel te laten rijden, omdat de kans groot is dat de muren bezwijken onder het geweld van de langsdenderende grote trucks. De voorbereidingen voor de opknapbeurt zijn inmiddels achter de rug, na de bouwvakvakan tie begint het werk waarmee men in het najaar van 1998 klaar hoopt te zijn. Wellepad Deventer dankt zijn ontstaan en latere bloei aan de ligging langs de rivier. De straten en wegen langs de IJssel dragen romantische namen als Pothoofd, Welle, Onder de Linden en Kapjes- welle. De betekenis van Onder de Linden en Pothoofd spreekt voor zichzelf, naar de achter grond van de namen Welle en Kapjeswelle kan men slechts gissen. De geleerden zijn het daar nog steeds niet over eens. De kademuren zijn in slechte staat. Foto Auke Pluim. augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 28