24 lijk een aantasting van het cultuur monument veroorzaken. Haven plannen en bescherming van historisch-ruimtelijk erfgoed zijn onverenigbaar. De Staat der Nederlanden is internationaal rechtelijk gehouden dit wereld monument te vrijwaren van aantastingen, uw College juri- disch-planologisch eveneens." Frederikspark op de rijksmonumentenlijst Haarlem Heemschut steunt de aanvraag van de Stichting tot behoud van het Frederikspark en de Wijkraad Welgelegen, dit park, onderdeel van de Haarlemmerhout en vormgegeven door Zocher, op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. De beide groeperingen hebben onlangs bovendien veel begrip ontmoet bij de gemeentelijke commissie voor beroep en bezwaar voor hun verzet tegen de voorgenomen bouwvergunning t.b.v. een seniorenappartement in dit historische park. Zij hebben de aandacht gevestigd op het feit, dat de mondelinge mededeling van de Raad van State, dat hij slechts marginaal kon toetsen en het schorsingsverzoek niet zou honoreren, nog steeds niet schriftelijk bevestigd is. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft dan ook niet het recht de plannen ten uitvoer te brengen, nog afgezien van het feit, dat de Haarlemse rechter nog steeds een antwoord verwacht op zijn vraag, waarom de oorspronkelijke plannen in een definitieve versie zoveel groter zijn geworden. Zie verder het artikel in het juni- nummer van ons tijdschrift. GELDERLAND De Hessenberg Nijmegen Met drie stemmen verschil koos de gemeenteraad in zijn vergadering van 8 juli voor uitvoering van het plan Flash Gordon. Dit voorziet in de bouw van zes woontorens met parkeergarage in het hart van de oude stad van Nijmegen. Opmerkelijk was dat tijdens de verschillende presentaties van het alternatieve plan (zie febr.nr.) de discussie tussen voor- en tegen standers uiteindelijk meer om parkeerplaatsen dan om architectonische kwaliteit ging. Het alternatieve plan dat zeer leeft bij allen die de oude stad een warm hart toedragen, waaronder LIeemschut, is daarmee nog niet helemaal van de baan. Verschillende organisaties hebben juridische procedures lopen tegen de sloop van het weeshuis, de Titus Brandsmakapel en de gewijzigde bestemmings plannen. NOORD-BRABANT Pieter van Traa trekt zich terug Ir. Pieter van Traa heeft zich medio juni teruggetrokken als technisch adviseur voor Heem schut in (Oost-)Brabant. 'Mijn werk gaat voor', zei Van Traa, directeur van een Helmonds architectenbureau, toen hij ongeveer een jaar geleden Herman Strijbos als TA opvolgde. Dat eigen werk heeft zich inmiddels zo uitgebreid, dat Van Traa naar zijn eigen inzicht onvoldoende tijd kan besteden aan het adviseurschap voor Heemschut. 'Dat is niet goed voor de continuïteit', vond Van Traa; reden, waarom hij zijn portefeuille ter beschikking stelde. 'Brabant zou qua grootte eigenlijk drie TA's moeten hebben', denkt hij. 'Voor twee mensen is het werk teveel. Door een beter functione rend consulentenwerk komen er steeds meer zaken op de TA's af. En er zit nogal wat kaf onder het koren bij de meldingen uit 'het veld'. Zo van 'ikheb gehoord...'. Het kost veel tijd om die tips na te trekken en vaak levert het niets op.' Tijdens de laatste vergadering van de Provinciale Commissie dankte voorzitter mr. Ger van Oerle de scheidende TA voor zijn inzet. Oud-TA Herman Strijbos heeft zich bereid verklaard een aantal zaken van Van Traa af te wikkel en en de West-Brabantse TA Lambert de Visser zal waar nodig ook wat extra werk op zijn schou ders nemen. Uiteraard wil Van Oerle de vacature-Van Traa op de kortst mogelijke termijn opvul len. ZEELAND Gemeentehuis Schouwen-Duiveland De gemeente Schouwen-Duiveland heeft voor de bouw van een nieuw gemeentehuis gekozen voor een perceel grond, gelegen aan de noordwestelijke zijde van de stad, net buiten de oude grachten gordel met omwalling. Volgens het vigerend bestemmingsplan heeft het perceel een agrarische bestemming. Heemschut en de plaatselijke vereniging Stad en Lande hebben het gemeentebestuur laten weten niet met deze locatie te kunnen instemmen. Zij vrezen een aantas ting van het beschermde stadsge zicht en vinden dat de thans goed zichtbare grachtengordel door de nieuwbouw aan het oog zal worden onttrokken. Tot op heden is tussen binnenstad en nieuw bouw een ruime afstand aange houden, zodat een schil rondom de historische binnenstad gevrij waard is gebleven van nieuwbouw. Het gemeentebestuur zegt zich bewust te zijn van de kwetsbaar heid van de gekozen locatie en alles in het werk te willen stellen om tot een aanvaardbare oplossing te komen. Heemschut en Stad en Lande zijn in de gelegenheid gesteld de bezwaren met de archi tect te bespreken. Deze heeft verklaard zich eveneens bewust te zijn van de kwetsbaarheid van de locatie en te streven naar een goede harmonie tussen de geplande nieuwbouw en de achterliggende binnenstad. Het siert het gemeentebestuur, dat zij al in een vroeg stadium zowel Heemschut als Stad en Lande bij de planvorming heeft betrokken. Heemschut zal de verdere ontwik keling van de plannen kritisch blijven volgen. GRONINGEN Café niet slopen Noordbroek In een bezwaar schrift aan B en W van de gemeente Menterwolde verzoekt Heemschut het gemeentebestuur af te zien van sloop van een voor malig café aan de Hoofdstraat 2 te Noordbroek. Op 21 april jl. is er een sloopvergunning afgegeven. Het 19de-eeuwse voormalige café Bont of Quatre Bras is markant gelegen op een hoek. Het pand vormt in de ogen van Heemschut door zijn hoekJigging met de daarop volgende gesloten bebouwing stedenbouwkundig een belangrijk inleidend motief. Na sloop zal het dorpsbeeld zo veranderen dat het in historisch- ruimtelijk en stedenbouwkundig opzicht weinig meer te bieden heeft. Ondanks de afgegeven sloopvergunning wordt nog gewacht met daadwerkelijke breekwerkzaamheden. Heemschut is in gesprek met het gemeente bestuur over mogelijkheden tot behoud van het voormalige café. Nieuwe school te groot en rigide Groningen Heemschut heeft een adhesiebetuiging gezonden aan Stichting Tegen de Muur. Deze stichting ageert tegen de voorgenomen bouw van een enorme school, waarbij de aanwonenden het uitzicht krijgen op een 18 meter hoge muur met een paar kleine raampjes. Het scholencomplex, een ontwerp van de Parijse architect Henri Ceriani is gepland op het terrein van de voormalige universiteitslaboratoria aan de Rraneweg/Melkweg te Groningen. Op het terrein waarop de nieuwbouw zou moeten plaatsvinden, blijven twee neogotische monumenten staan. Liet terrein, een voormalig bastion van de Groningse vesting, grenst aan de Schilderswijk (ca. 1900, een 'gebied met bijzondere waarde'). De Welstandscommissie heeft het ontwerp goedgekeurd en er is al een bouwvergunning afgegeven. Stichting Tegen de Muur betwist de rechtmatigheid van het afgeven van deze bouwvergunning. De kritiek van Heemschut op het plan richt zich op de aantasting van het ruimte lijke en cultuurhistorische karak ter van de locatie en het aangren zende deel van de Schilderswijk. De nieuwbouw is veel te groot, te rigide en te grof voor het fijn zinnig stedelijk weefsel ter plekke. Medewerkers middenkatern: G. Baijens (Zeel.), B. Boivin (Dr.), G. FluryJ.D. Gerritsen (N.H.), F. Hovens J. Kennen (N.B.), L. v.d. Meulc (Z.H.), S. Simon (Gr.) Heemschut augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 26