Heemschut nieuws AGENDA EXPOSITIES ACTIEF Heemschut 23 Kosten:/45,00. Informatie: Veen koloniaal Museum, tel. 0598-16 393. De cultuurhistorische Vereniging Stad Lande in Groningen orga niseert op 5 september een najaars excursie naar Munster, tnet een be zoek aan de tentoonstelling over de Vrede van Munster, de Friedens- saal waar de Nederlandse Vrede van Münster gesloten werd en een wandeling langs de belangrijkste bezienswaardigheden, met o.a. een bezoek aan de Dom. Informatie: tel. 0596-57 26 67 (na 18.00 uur!). Excursie Zeeland-, op 29-8. Landelijke Heemschut-excursie-, op 5-9. Excursie Veenkoloniaal Museum Veendam over sporen, die industrieel Willem Scholten naliet, op 5-9, tel. 0598-616393. Excursie Stad Lande in Groningen naar Munster i.v.m. Vrede van Munster; 5-9, tel. 0596-572667 (na 18.00 uur) Landelijke Open Monumentendag; op 12-9. Excursie Overijssel; op 19-9. Symposium. Groninger Kerken over Groninger torens; tel.050-312 3 569. Excursie en symposium, Gelderland; op 26-9. Excursie Drenthe; op 3-10. Excursie Limburg; op 10-10. Excursie Groningen; op 10-10. Wetenschappelijk Congres 100jaar KNOB; op 15-10 in Leiden. Excursie Zuid-Holland; op 17-10. Excursie Brabant; op 24-10. Monumentendagen Zaanstreek; op 24 en 25-10. Muzikaal Monument Amsterdam; op 22-11. Muzikaal Monument Vlissingen; op 12-12. Restauratie Beurs met o.m.. stand Heemschut; 10 t/m 12-12. Voor meer excursie-informatie ziepag.18,21 en 22. De Architecten Cie, opgericht door Pi de Bruyn, Carel Weber, en Jan Dirk Peereboom Voller; t/m 30-8 in het Nederlands Architectuur Instituut te Rotterdam. 700 jaar Stein aan de IJssel; t/m 13-9 in Kasteeltoren Zie vervolg op pag. 42 DRENTHE Anthoniuskerk rijksmonument Zwartemeer Precies een jaar geleden berichtten we in deze rubriek dat er in de Drentse gemeente Emmen pogingen werden gedaan om de neogotische Anthoniuskerk aan het eind van het dorp Zwartemeer op de monumentenlijst te krijgen. De argumenten waren deels gelegen in de architectonische kwaliteit van dit bouwwerk van architect Johan Sluymers, deels in de markante ligging van het gebouw aan de rand van het grootste hoogveencomplex dat Nederland nog rijk is. Het gebouw had zijn kerkelijke bestemming als zodanig inmiddels verloren en was uiteindelijk eigendom geworden van de heer G.J. Karreman die het complex een culturele bestemming wil geven. Onder andere geholpen door de Bond Heemschut lukte het vorig jaar de gemeente Emmen zover te krijgen dat ze het pand ging voor dragen als Rijksmonument. Tot grote vreugde van een ieder in Zwartemeer werd deze poging onlangs beloond met de officiële aanwijzing van het hele complex - de kerk plus de pastorie - tot rijks monument. Gesteund door deze erkenning is de heer Karreman nu bezig plannen te maken voor een volledige restauratie om het ge bouw in oude luister te herstellen. Wie de Anthoniuskerk eens wil bezoeken is er elke dag van 14.30 tot 17.00 uur van harte welkom (m.u.v. donderdag als er een kerk dienst wordt gehouden). Tot eind september hangt in de kerk een tentoonstelling van liturgische foto's. U vindt de Andioniuskerk ten zuiden van Zwartemeer aan het eind van de Hoogeweg/ Kamerlingswijk. Tegen uitbreidingsplannen Leek/Roden De Groningse gemeente Leek heeft een stedenbouwkundig adviesbureau een studiemodel laten maken voor mogelijke nieuwe woongebieden bij de plaat sen Leek en Roden. Heemschut Drenthe en Heemschut Groningen hebben vorige maand per brief ernstig bezwaar gemaakt tegen met name dat deel van de plannen dat tussen beide dorpen in een groot nieuw woongebied creëert. Heemschut vreest dat, als deze plannen zouden doorgaan, er niets overblijft van het landschappelijk waardevolle gebied tussen beide kernen. Juist om het landschappe lijk beeld hier te versterken heeft Staatsbosbeheer een landschaps ontwikkelingsplan gemaakt dat nu Winsinghof met voorhuis en 13de-eeuwse kerk in Roden. op uitvoering wacht. Heemschut vindt dat zijn bezwa ren des te zwaarder wegen daar een woongebied tussen beide dorpen er niet eens voor zorgt dat beide dorpen aan elkaar groeien, maar eigenlijk gewoon een derde dorp tussen beide oude dorpen creëert. Het Leekster Hoofddiep aan de kant van Leek en het land goed Terheijl richting Roden vormen twee natuurlijke buffers die de ingreep des te schrijnender maken, aldus Heemschut Groningen en Heemschut Drenthe. Aan het eind van de brief wijst Heemschut de gemeente erop dat de schetsen, zoals die nu naar buiten zijn gekomen, strijdig zijn met het nieuwe Provinciale Omgevingsplan van Drenthe dat eind dit jaar door de Drentse Staten zal worden behandeld. Volgens dit zogeheten POP-plan gaat het hier om landelijk gebied waar de natuurwaarden instandge houden moeten worden. NOORD-EIOLLAND Havenplannen bedreigen Stelling van Amsterdam Heemschut heeft bij het provinci aal bestuur van Noord-Holland bezwaar gemaakt tegen het voor nemen in het Streekplan Kennemerland een zeehaven aan te leggen in de Wijkermeerpolder. Het verbaast Heemschut hogelijk, dat een provincie, die zich zo heeft ingezet voor haar provinciale monument De Stelling van Amsterdam, onlangs zelfs geplaatst op de Werelderfgoed- lijst, binnen de kortste tijd met een zeehavenplan komt, dat deze Stelling weer aantast. "Het is onaanvaardbaar", zo luidt de brief van Heemschut, "dat de Unesco- erkenning voor dit mondiaal gezien unieke monument binnen 2 jaar alweer ontkracht wordt op ongewisse gronden van economi sche groei. Verwezenlijking van havenplannen, in welke vorm dan ook, zal door de hiervoor noodza kelijke infrastructuur onvermijde- augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 25