Service Excursie Groninger Veenkoloniën EXCURSIES augustus 1998 Heemschut 21 Op 10 oktober voert een excursie van Heemschut Groningen naar de Groninger Veenkoloniën, met onder meer een bezoek aan het dorp Kielwindeweer, de veenborg Langwijck en Veendam en het Veenkoloniaal Museum daar. Het Veenkoloniaal Museum verhuisde in 1992 naar de voorma lige HBS in het centrum van Veendam. Deze Rijks Hogere Burgerschool uit 1911 was een ontwerp van Rijksbouwkundige J.A. Vrijman. Het pand, in eclecti sche stijl, is vrijwel ongeschonden door de jaren gegaan. In dat mooie grote gebouw wordt dan van lokaal naar lokaal de geschiedenis verteld van de Groninger Veenkoloniën. Vanaf de 17de eeuw werd in Zuid-oost Groningen op grote schaal en systematisch turf gestoken. Kanalen werden gegraven om de turf af te voeren en recht daarop de zijwijken. Tussen die zijwijken lagen de langgerekte veenplaatsen. Dit patroon in het landschap is nog steeds typerend voor dit deel van Groningen. Op in cultuur gebrachte plekjes bouwden de rijke verveners zich luxueuze zomerverblijven, de Veenkoloniaal Museum te Veendam. Archief Museum. veenborgen. Er zijn er nog maar drie over, waaronder de borg Langwijck bij Westerbroek. Dit mini-Versailles heeft een klein 'grand canal' (een rechthoekige vijver achter het huis). De arbei ders, neringdoenden, scheepsbou wers en boeren vestigden zich in nederzettingen op centrale plaat sen langs de kanalen. De karakte ristieke vorm van bebouwing, een lange sliert woningen langs het kanaal, wordt lintbebouwing genoemd. Een fraai en gaaf voor beeld van lintbebouwing is het dorp Kielwindeweer, dat op de nominatie staat officieel aangewe zen te worden tot beschermd dorpsgezicht. De scheepsbouw en de scheeps vaart hebben een eigen, nog steeds grote, betekenis voor de Veenkoloniën, ook nadat alle turf was afgevoerd. De afgestoken veenplaatsen werden vruchtbare akkers. De aardappelmeelindus- trie, de strokartonfabricage en de machinebouw kwamen volop tot ontwikkeling. Veendam, met langs zijn diepen dejugendstil-villa's en fabrikan- tenwoningen, was rond 1900 nog vooral een lintdorp. Dat veran derde met de komst van een nieuwe burgemeester, in 1910. Jonkheer E.A. van Beresteyn zette vaart achter een parkachtig uitbreidingsplan, 'Tusschendiepen', dat voorzag in villa's, arbeiderswoningen, scholen, sportparken en nutsge- bouwen. Architect Jan Stuivinga uit Zeist werd aangetrokken voor de raadhuis-uitbreiding in neo- renaissancestijl. Verder ontwierp deze architect o.a. diverse 'heeren huizen' en de monumentale school aan de Hertenkamp. Informatie over de excursie: drs. J.F. Voerman, tel. 050-312 86 00. Symposium en excursie Gelderland Op zaterdag 26 september a.s. organiseert de Provinciale Commissie Gelderland een symposium getiteld: De genese van het landschap en het monument in Huis Aerdt te Herwen. Het onderwerp omvat de ruimtelijke spanningen, die zich heden ten dage voordoen op het 'Gelders Eiland' en de plaats van het cultu reel erfgoed daarin. In het ochtendprogramma besteden we aandacht aan drie facetten. Over het gebouw en haar geschie denis vertelt Dick de Witt ons tijdens de rondleiding door Huis Aerdt; drs. Willem Wolters belicht middels een video de nieuwe natuurontwikkelingen binnen de Gelderse Poort; dr. G.B.Janssen (historicus) houdt daarna een lezing over de geschiedenis van het Gelders landschap. Een discussie besluit het ochtendpro gramma. Na de lunch staat de middagexcursie in het teken van de ochtend. Per bus gaan we naar Hoog-Elten, voor een wandeling met panorama en bezoek aan het kerkje aldaar. Via Tolkamer waar wij de tocht onderbreken voor een verrassende gebiedsverkenning, gaan we terug naar Huis Aerdt om af te sluiten met een drankje. Programma (in grote lijnen): 9.30 uur: ontvangst met koffie/thee in Huis Aerdt, rondlei ding en video.* 10.45 uur: lezing 12.15 uur: lunch 13.30 uur: begin middagpro gramma 16.30 uur: einde Opgave Deelname aan deze exclusieve dag bedraagt 45,- (incl. lunch en excursie). Het aantal deelnemers is beperkt tot 40 personen. Uw schriftelijke aanmelding tot 15 september bij de secretaris en gelijktijdige overmaking van 45,- verzekert u van een plaats op deze interessante dag. Boeking gaat in volgorde van aanmelding. Bij overboeking krijgt u uw geld terug. Secretariaat: mw. drs. M. Jetten, Guyotstraat 1, 6524 AV Nijmegen, tel/fax: 024-3230419. Girorek. 278 25 75 t.n.v.M. Jetten te Nijmegen. Vanuit Arnhem is Herwen te bereiken met de trein tot Zevenaar en overstap op bus 60 haar Herwen. Vertrek Arnhem 8.37 u./aank. in Zevenaar 8.50 u./vertrek bus 60 om 9.03/aank. halte Huis Aerclt 9.17 u. (Het is een uursverbinding; de tijden zijn geldig tot medio augustus). Wij bieden de mogelijk heid u met de auto af te halen van station Zevenaar. Vermeldt dit dan bij de aanmel- ding. Excursie Limburg Op zaterdag 10 oktober 1998 organiseert de afdeling Limburg haar jaarlijkse excursie. Deze keer wordt het gerestaureerde land goed St.-Gerlach en omgeving bezocht. Zeker interessant voor degenen die enkele jaren geleden met onze excursie het landgoed i n zijn vervallen staat hebben aanschouwd. Voor meer informa tie wordt verwezen naar het afge lopen decembernummer van Heemschut, of naar onze Internet site. Het landgoed ligt op 5 minuten loopafstand van het station Houthem - St. Gerlach (op de lijn Maastricht-Heerlen). Met de auto kunt u het beste de afrit 51 (Meerssen) van de A2 richting Maastricht nemen, waarna u de borden Meerssen/Valkenburg/ Heerlen volgt. Na het passeren van drie rotondes bereikt u de oprit van de A79 richting Valkenburg/ Heerlen. Vervolgens neemt u de afrit Meerssen/Houthem. Zowel het landgoed St.-Gerlach als De Geulhemer Molen hebben voldoende parkeergelegenheid. Het programma ziet er als volgt uit: 10.30 uur: Ontvangst met 'High Vlaai' (een luxe buffet), en welkomstwoord 11.00 uur: Rondleiding 12.45 uur: Lunch, met onder meer warme beenham en huzaren salade, in het restaurant De Geulhemer Mol en 13.45 uur: Middagprogramma: u kunt op de dag zelf kiezen tussen een wandeling in het natuurgebied

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 23