In memoriam Ger van Oerle Voorzitter van de Provinciale Commissie Noord- Brabant en lid van het Bestuur van Heemschut Correcties Heemschut op internet (III) 20 In het decembernummer 1997 van Heemschut wordt op pag. 11 een ridder Roelof van Bevere genoemd, die de oudstbekende stamvader van het Dordtse geslacht van die naam zou zijn geweest. Waarschijn lijk berust deze informatie op het geen Balen in zijn beschrijving van Dordrecht over de van Beverens publiceerde. Ridder Roelof de Bever is een edelman die thuishoort in de Meierij van 's-Hertogenbosch en is geen voorvader van de Dordtse Van Beverens. De verwarring, die door Balen gesticht is, werd in 1943 in het tijdschrift 'De Nederlandsche Leeuw' aangetoond door jhr.mr.M.A. Beelaerts van Blokland A.H. Hoeben, Waalre Huys ten Donck In het artikel over Huys ten Donck in het juni-nummer staat op pag. 1 ten onrechte, dat jonkheer Groeninx van Zoelen eigenaar/ bewoner van het huis is. Hij heeft het fraaie huis in 1987 in eigen dom overgedragen aan zijn doch ter. Zelf verblijft de jonkheer niet vaak meer op Huys ten Donck. Hij bewoont een appartement in Spanje. Wel houdt hij nog steeds het onderhoud van het huis met een speciaal opgerichte stichting heel goed in de gaten, zoals in het artikel uitvoerig wordt beschre ven. |os Klijnen De expositie (tot 13-9) over de Limburgse architect en steden bouwkundige Jos Klijnen vindt niet plaats in het stadhuis van Heerlen maar in het Thermen- museum/Vitruvianum aan de Coriovallumstraat 9 te Heerlen. Heemschut staat sinds een paar maanden op internet. De website wordt bezocht, enkele bezoekers hebben zich via internet als lid opgegeven, anderen hebben zich opgegeven voor een monumen tendag. Dus zelfs als je het succes van internet alleen daaraan zou afmeten, moetje concluderen: het werkt, meteen al, in de beginfase, nog voordat er publiciteit naar de wereld buiten Heemschut is gegaan. In die beginfase zitten we nog steeds. Site-bezoekers zijn in eer ste instantie vooral Heemschut leden die toevallig over internet beschikken èn een artikel als dit lezen. Dat zijn er maar weinigen. In de volgende fase komen monu mentenliefhebbers op de Heemschut-site terecht via andere websites, die Heemschut in hun lijst met verwante websites opnemen. Dat zijn op dit moment onder anderen de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, het Bureau Monumentenzorg van de gemeente Amsterdam, en het Monumenten huis Limburg. Het is heel belang rijk dat Heemschut genoemd wordt door verwante sites. Jiskefet Een derde groep bezoekers zijn de internet-fanatici die iets over monumentenzorg of Heemschut willen weten en 'monumenten zorg' of'Heemschut' in een zoek systeem intikken en aanvankelijk nul op hun rekest krijgen. Want het duurt na het tot stand komen van een websi te even, voordat een zoeksysteem resultaat oplevert, en dan nog sta je gek te kijken. Want de Bond Heemschut verschijnt tussen allerlei afleveringen van het televisieprogramma Jiskefet, dat ooit een personage Tony van Heemschut, kende. Ook onze adver tentieacquisiteur Van Vliet en een boekhandel die reclame maakt voor de Heemschut-reeks zijn overi gens present op internet. Maar de naam Heemschut is tamelijk exclusief, en dat is best een voor deel... Probeer de Dutch Home Page eens (www.dhp.nl). Als alles op rolletjes loopt, dan blijft de volgende vraag actueel: hoe blijven we bezoekers - leden en niet leden - naar onze website trekken? Wat willen we ze bieden? De website moet boeiend en actu eel blijven en een nieuw en efficiënt communicatiemiddel worden. Adres website: http://www.heemschut.nl BertFranssen Mr. Ger van Oerle is op 21 juli jl. op 71-jarige leeftijd plotseling overleden. Na het voorzitterschap van mr. Hein Bergé trad Van Oerle in 1991 aan als voorzitter van de Brabantse provinciale commissie. Van Oerle studeerde rechten, was werkzaam bij het Provinciaal Opbouworgaan, daarna burge meester van de gemeente Geffen Nuland, vervolgens van Sint- Oedenrode en tot 1998 waarne mend burgemeester van Alphen en Riel. Tekenend in het bijzonder voor hem was dat bij een vergadering van de provinciale commissie van Heemschut - op locatie, een traditie in Noord-Brabant - in Sint- Oedenrode niet zozeer de lopende problemen het onderwerp van bespreking zouden vormen, maar juist de zorgvuldigheid waarmee het gemeentebestuur aldaar onder leiding van burgemeester Van Oerle de monumentale aspecten van dit fraaie dorp behartigde. Behalve de dorpskom die object was van die zorg, zijn onder zijn stimulerende leiding het kasteel Henkenshage en het kasteel-raad- huis gerestaureerd. Van Oerle werd later dan ook voorzitter van de Brabantse Kastelenstichting. Toen binnen de provinciale commissie Noordbrabant een nieuwe voorzitter werd gezocht, viel het oog op Van Oerle. Na zijn pensionering aanvaardde hij het voorzitterschap, onder algemene instemming van de P.C. Zijn taak als voorzitter heeft hij, ondanks zijn waarnemend burge meesterschap van de gemeente Alphen en Riel tijdens de procedu res van de gemeentelijke herinde ling, met grote inzet vervuld. Zijn bestuursperiode werd getekend door zijn zeer persoonlijke kwali teiten. Hij legde steeds de nadruk op zijn ondeskundigheid op monumentengebied, maar hij wist, door zich te omringen met specia listen in de agendacommissie, dat gemis, voorzover het al aanwezig was, te compenseren. Daarbij boden voor het optreden in de vergaderingen van deze ervaren bestuurder steeds zijn wijsheid en tact, zijn gevoel voor humor en zijn vermogen tot luisteren en analyseren het juiste kader voor prettige en vruchtbare bijeenkom sten. Er ging dan ook een grote stimulerende kracht van hem uit. Zijn kwaliteiten trokken de aandacht van het bestuur van de Bond Heemschut en in 1996 werd hij lid van het Dageüjks Bestuur. In die functie heeft hij een onstui mige periode meegemaakt. Dat Heemschut Van Oerle zeer zal missen staat vast. Vooral aan zijn vrouw, die samen met hem de sfeer van ontmoetingen met hen tot zo'n aangename belevenis maakte, wil ik mijn medeleven betuigen. Zij heeft een partner verloren, met wie het leven bijzon der goed was. Herman Strijbos, lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Noord-Brabant. Heemschut augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 22