Monumenteel KORTE BERICHTEN augustus 1998 Heemschut 19 Oproep voor vrijwilligers De Bond Heemschut organi seert sinds het begin van dit jaar maandelijks haar Monu mentendagen en Muzikaal Monumenten. Zoals u inmid dels heeft kunnen constateren, is spreiding van de georgani seerde activiteiten over heel Nederland voor de organisatie een belangrijk punt. We probe ren iedere provincie regelmatig aan bod te laten komen en hier door een afwisselend jaarpro gramma te creëren dat voor leden uit heel Nederland aantrekkelijk is. U zult begrijpen dat hier veel organisatie en improvisatie aan te pas komt. Niet alleen om het programma afwisselend te ma ken, maar vooral ook om iedere keer weer in een andere stad of dorp de beste ingang te vinden en contacten te leggen met de lokale en regionale instanties die ons aan ideeën en een directe ingang bij eigenaars en beheerders van mooie monu menten kunnen helpen. Tijdens de Monumentendagen zelf zijn deze lokale historische verenigingen voor ons onmis baar door hun aanwezigheid en inzet, aangezien wij op dit moment nog niet over een uitgebreid netwerk van vrijwil ligers voor onze Vereniging beschikken, waar wij een beroep op kunnen doen tijdens deze evenementen. Vandaar deze oproep. Monumenten zijn een prachtig goed, de moeite waard om te behouden. Openstelling van monumenten is een begin om de interesse van het grote publiek in Nederland voor monumenten te wekken. Voelt u zich hierdoor aangesproken en wilt u zich tijdens een monumentenweekeinde bij u in de buurt een of meerdere dagdelen beschikbaar stellen voor het geven van informatie over de Bond Heemschut en de georganiseerde activiteiten, neemt u dan contact met ons op. Voor nadere informatie kunt u ons bureau bellen. ZUID-HOLLAND Delft. Een nieuwe generatie land schapsarchitecten moet meer studie maken van de rijkdom van ons polderlandschap. Te veel studeren er nog af met projecten over heuvellandschappen in Joego-Slavië ofZuid-Amerika. Als er geen wetenschappelijke aandacht is voor de rijkdom van ons polderlandschap en de vorm geving ervan, worden de horizon nen steeds meer ingekaderd in groene coulissen. Een bosje hier en een bosje daar. Zo 'ver-achter- hoek-iseert' onze polder steeds meer. Dat stellen professor Clemens Steenbergen en hoofddocent Wouter Reh van de Technische Universiteit Delft in een rapport, dat ze onlangs uitbrachten over voornamelijk de Noordhollandse polders. Zij stelden een pakket leerstof samen voor aankomende studenten, die zich meer zouden moeten toeleggen op de geschie denis en de vormgeving van het Hollandse polderlandschap, ook in relatie met architectonische visies op andere ruimtelijke inrich tingen. Zo stellen zij, dat de Amsterdamse grachten volgens eenzelfde patroon zijn ontworpen als de kavelindeling van een polder of dat het ontwerp van een Franse tuin en in oorsprong dezelfde structuur vertonen als b.v. de Beemster. Nog even en Palladio blijkt de Schermer ontworpen te hebben. ZEELAND Het Zeeuwse monument De Stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland (SRGZ) vraagt dit jaar driemaal aandacht voor een Zeeuws monument. Op 29 mei verscheen in de serie 'Het Zeeuwse monument' de eerste publicatie, getiteld 'Inlagen en karrevelden'. Op open monumen tendag (12 september) wordt in Colijnsplaat het tweede deel in deze serie gepresenteerd. Ditmaal is het onderwerp 'Colijnsplaat en andere Zeeuwse voorstraatdor pen'. Het werd geschreven door de Zeeuwse dorpen-kenner en lid van de provinciale commissie Zeeland van Bond Heemschut, Aad de Klerk. Bovendien zal op donderdag 24 september in het gemeentehuis van Noord- Beveland te Wissenkerke een expositie worden geopend die gewijd zal zijn aan de Noord- Bevelandse dorpsplattegronden. GRONINGEN Reizen in de tijd Stadskanaal Euroase in Stadskanaal organiseert onder het motto 'Reizen in de Tijd' door Oost-Groningen twee dagarran gementen, waarbij men met oude vervoersmideelen door de geschiedenis van Oost-Groningen reist. Data: 19 en 20 september. Voor meer informatie: tel.0599- 611000. Onderdendam, Na Heemschut heeft nu ook NEMO, de vereni ging van vrije wandelaars, mede namens LAW, het landelijke samenwerkingsverban d van wandelorganisaties, een protest brief geschreven naar B en W van Bedum over het kerkepad tussen Onderdendam en Onderwierum. Het hele kerkepad vanaf de Achterweg in Onderdendam tot de begraafplaats van de voorma lige kerk te Onderwierum was altijd openbaar en voor iedereen toegankelijk. Deze toegankelijk heid van het oude kerkepad wordt sinds een jaar belemmerd door een inwoner/eigenaar, die wandelaars van zijn grond wil weren en over weegt een groot hekwerk te plaat sen. Het wordt dan onmogelijk het oude kerkepad te betreden. Voor het hek zal het bestem mingsplan gewijzigd moeten worden. Het gemeentebestuur heeft de verlening van de bouw vergunning voor het hek opge schort om de kwestie, die veel onrust in Onderdendam veroor zaakt, beter te kunnen afwegen. NEMO vraagt B en W van Bedum het oude kerkepad te herstellen. Zij vindt dat er de laatste tientallen jaren op het platteland al teveel rustige onverharde wandelmoge lijkheden teloor zijn gegaan, mede door de ruilverkavelingen. Groningen Blijkens de architec tuurenquête die ieder jaar in de stad Groningen wordt gehouden heeft de vakjury veel kritiek op de nieuwbouw van het afgelopen jaar. Groningen heeft in de jaren van wethouder Gietema een (goede of slechte) reputatie opgebouwd als architectuurstad. Maar de deskun digenjury, bestaande mtjannie Rodermond van het vakblad De Architect, fotograaf Ton Broekhuis, Jaap Huisman van de Volkskrant en architect René van Zuuk, was teleurgesteld over het middelma tige niveau van de meeste genomi neerde bouwwerken van dit jaar. De beoordeling van de projecten vond plaats op grond van een drietal door de jury opgestelde criteria: de bijdrage van het project aan de stad, de mate waarin het project zich in programmati sche en typologische zin onder scheidt of vernieuwend is en de mate van tijdloosheid van het project. De vakjury wist toch nog een lofwaardig woningbouwpro ject aan te wijzen: de woningen van Otonomo Architecten aan de Singelstraat. De zorgvuldige inpassi ng van de woningen in de stad sprak de jury zeer aan. I-Iet complex heeft een eigen gezicht, maar detoneert niet. Het mooiste niet-woningbouwproject 1997/ 1998 vond de jury de Venster- school van Onix Architecten i n de Oosterparkwijk. Hier was bijna alles mooi: de lokatie, de zorgvul dige inpassing, het contrast met het Groningse Amsterdamse School-schoolgebouw van Bouma, en het consequent uitgewerkte concept.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 21