Tienduizendste Heemschut-lid Ben Franssen Intussen al weer zo'n 11.000 leden Doordat de Vereniging Open Monument zijn activiteiten bij Heemschut onderbracht, kreeg Heemschut er duizenden leden bij. Er zijn nu zo'n 11.000 leden. Een echte mijlpaal was natuurlijk het tienduizendste lidmaatschap, dat begin juni op het Korenmetershuisje in Amsterdam genoteerd werd. Het staat op naam van de voormalige VOM-leden Marja en Eric Buter uit Haarlem en was reden voor een plechtige bijeenkomst, een foto en een interview. augustus 1998 Heemschut 17 85 JAAR A IEEMSCHLT Bloemen voor Marja en Eric Buter uit Haarlem. Foto Bert Franssen. Op verschillende manieren is de voormalige leden van de Vereniging Open Monument netjes gevraagd om zich formeel als Heemschut-lid aan te melden, een meerder heid - medio juli zo'n 3 500 - heeft daartoe intussen besloten. Dat is al een succes, want een moment van opheffing/integratie is voor een lid gegarandeerd een moment van heroverwe ging: waarom niet op de oude voet doorgegaan, wat is Heemschut nu eigenlijk en wat koop je voor een lidmaatschap. Het succes kan overi gens nog groter worden als ook de laatste kat- uit-de-boom-kijkers overstag gaan. Wat Heemschut is? De voormalige VOM- leden hebben dat inmiddels op allerlei manie ren kunnen vernemen. Misschien toch nog een accentje, al vraag ik me af, of het in een stukje als dit eigenlijk wel gepast is te beweren: dat Heemschut in elk geval zijn grote continuïteit mee heeft. De vereniging bestaat sinds 1911, heeft een levendige organisatie van actieve leden opgebouwd in alle provincies die in verzet komen, als ergens een monument ten onder dreigt te gaan, en staat bovendien finan cieel stevig in de schoenen. Een oude, eerbied waardige organisatie dus, die bij sommigen - dat is nu eenmaal het lot van de ouderdom - de geur van een zekere stoffigheid heeft. Marja en Eric Buter uit Haarlem, samen het tienduizendste lid, hebben hun belangstelling voor monumenten vooral gekregen door hun regelmatige vakanties in Engeland. Marja Buter: "We hebben gezien hoe de Engelsen met hun erfgoed omgaan en verbaasden ons erover dat je in Nederland zo weinig over monumentenbescherming hoorde, en dat Nederland zo slordig omging met zijn monu menten. We zijn lid van de VOM geworden, omdat de formule ons aansprak. Men probeerde door het geven van voorlichting te laten zien hoe belangrijk ons erfgoed is." Eric Buter: "We zijn onder de indruk van het enthousiasme datje bij een vereniging als Natuurmonumenten tegenkomt, met zijn geweldige ledenbestand, grote bekendheid en aandacht voor de natuur. De aandacht van de gemiddelde Nederlander voor zijn erfgoed is niet groot, dat merken we ook als wij er met andere mensen over praten. Monumenten zijn leuk, maar we worden er niet mee grootge bracht. Dat de VOM monumenten voor het publiek toegankelijk maakte, sprak ons dus aan. Desondanks zijn we zelf nooit naar een Monu mentendag van de VOM geweest, omdat wij het gevoel hebben op zo'n dag niet voldoende aan onze trekken te komen, wij willen liever in stilte van monumenten kunnen genieten. Als je met zo'n massa door een monument heen dendert, zie je toch niet echt het monument, hoewel je nieuwsgierigheid bevredigd wordt." Aarzeling "We hebben geaarzeld om Heemschut-lid te worden", zegt Eric Buter. "We kregen te weinig informatie over Heemschut. Pas gelei delijk begon zich een beeld van de vereniging te vormen. De doorslag gaf een arti kel over het Enschedé-complex in Haarlem. Wij wonen in Haarlem, en hebben het gekrakeel over het afgebroken Enschedé-complex meegemaakt. De discussie ontaardde in politiek gedraai en geruzie, slechte voorlichting en zelfs valse voorlichting. Zoveel mensen hadden gepro beerd het tij te keren en kwamen er niet door heen, uit het artikel begreep ik dat Heemschut lukte wat anderen niet lukte." "Het tijdschrift van de VOM beviel ons toen het nog in kleur verscheen, maar de opzet werd erg sober, waarvoor we overigens wel begrip hadden, omdat de vereniging weinig financiële middelen had. Het tijdschrift Heemschut spreekt ons aan, er staan goede artikelen in, en het is visueel aantrekkelijk. Misschien zou er wat meer aandacht kunnen komen voor publieksactiviteiten, waarmee je een groter lezersbestand kunt bereiken. Iets meer public relations-achtig?"

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 19