Heemschut 15 .ViV'v' .V. n De handen ineen Echter: oorspronkelijk tegengestelde opvattingen weten elkaar te vinden. In 1981 wordt de vereniging tot Behoud Monumenten van Bedrijf en Techniek Zaanstreek opgericht en de voorzitter, de heer Knijnenberg, weet de voorzitter van de al sinds 1961 bestaande Vereniging Vrienden van Het Zaanse Huis de heer Bouman, te vinden. Samen brengen ze inmid dels één blad uit, want tegenstellingen zouden nooit bereikt hebben wat als resultaat van die ineengeslagen handen al te zien is: aan de Zaanbocht de fraai geres taureerde pakhuizen Batavia en Saigon, het opge knapte Lassie-complex en het met steun van de provin cie gerestaureerde Mercuriuscomplex, nu ingericht als Archeologisch Centrum. Allemaal pakhuizen die vroege voorbeelden vormen van een constructie met gewapend beton, veelal gecombineerd met baksteen. Voor de meeste tekende architect Dirk Stam. De bijzondere mogelijkheden van het betonskelet werden uitgebuit door het zichtbaar maken van de constructie (zie ook ziekenhuis Zonnestraal in Hilversum en radio station Kootwijk). Bij rijstpellerij Mercurius zijn de dragende kolommen duidelijk te onderscheiden van de smallere tussenstijlen. Hiervoor heeft waarschijnlijk Mart Stam de opdracht gekregen. Hij koos voor 'vloeren zonder balken' vanwege het gemakkelijk monteren van drijfwerken en even makkelijk wijzigen van installaties. De detailleringen zijn aangebracht op de voor- en zijgevels. De hoekoplossingen zijn in een zeldzame art-deco vormgeving uitgevoerd. Beide verenigingen hebben zich verder ingezet voor het behoud van enkele houten pakhuizen, die inmid dels monument zijn geworden (voor een tiental moet nog een bestemming worden gezocht). De Cacaotoren van Boon in Wormerveer wordt rijks monument en heeft een woonbestemming gekregen. De Kalverpolder wordt niet grootschalig bebouwd, de watertoren in Assendelff heeft een bestemming, gestreefd wordt nog naar herinrichting van het Verkade-terrein en het behoud van enkele monumen ten aldaar. Sluizen staan op de monumentenlijst of worden geres taureerd. Dankzij vooral particulier initiatief is het besef gegroeid, dat de Zaanstreek een unieke plek is met een traditie van 4 eeuwen industrie. De enige plek overi gens waar je die 4 eeuwen industriële ontwikkeling nog in samenhang kunt laten zien. Dat doen we op 24 en 2 5 oktober als Heemschut in de Zaanstreek Monumentendagen organiseert in samen werking met genoemde verenigingen. In ons oktober nummer treft u een folder aan, waarin nadere informa tie volgt over de dan te bezoeken monumenten en de uitgezette wandeling. Hof Saenden aan de Billitonkade in Hollandse renaissance stijl, gebouwd door (.A.Laan. Foto Derk Jan Gerritsen. augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 17