Opbloei 14 Heemschut Rijstpellerij en pakhuizen uil 1877 als een gesloten front bij de Zaanbrug. Foto Derk Jan Gerritsen. len, de oliemolen, de meelmolen, de wind-en water molen etc. in wat het eerste grote industriegebied in ons land werd en het grootste ter wereld was. Een fenomeen, dat tsaar Peter de Grote 300 jaar geleden tot een studiereis deed beslissen. De grondlegger van de eerste ingenieursvereniging in de wereld, John Smeaton, bekend van de bouw van de vuurtoren op de Eddystone-rots bij Plymouth, deed aan de Zaan zijn kennis op van de wind-en watermolen. In zijn dagboek roemt hij het uitzicht op de Zaanse molens nabij de plek, waar nu de Zaanse Schans al ontelbare toeristen heeft getrokken. De oudste nog bestaande meelmolen van Nederland 'De Bleeke Dood' staat in Zaandijk (1656). Hij is nog geheel van hout en wordt voor een half miljoen gerestaureerd. Het geloof in de wind geschonden Nemen wij het voorbeeld van stoomoliefabriek 'De Liefde Gebouwd in 1695 aan de Wormerringdijk in Wormer fabriceerde deze uit koolzaad plantaardige olie. Bijna 200 jaar, met een tussenpoze van 7 jaar na een brand in 1704, deed zij trouw haar werk. Voor de fabriek en veel Zaankanters was de overgang van wind naar stoomkracht eind 19de eeuw onverteerbaar. Regelmatig werd met brandstichting gedreigd, toen de oude windmolens 'De Liefde' en 'De Nachtegaal' het veld hadden geruimd voor een stoomfabriek, die gewoontegetrouw dezelfde naam kreeg. De naastgelegen oliefabriek 'De Visser' werd 3 weken na de bouw in 1878 in brand gestoken. Men was van tevoren gewaarschuwd met een briefje op één van de deuren, waarop stond 'Al maalt de Visser nog zo snel, branden zal hij evenwel'. Hoe negatief dit alles mag lijken, het duidt vooral op een enorme sociale betrok kenheid bij het ondernemersgebeuren in de Zaanstreek. Geen wonder dat de eerste arbeiderssta king in ons land hier plaatsvond. Geen wonder ook, dat de veelal doopsgezinde ondernemers zich juist in deze streek sterk aangetrokken voelden tot de sociale kanten van het liberalisme en in den lande naam verwierven: Jan en Dirk Laan van Wessanen, Van Marken, Verkade, Meindert Honig en Remmen Laan, de voorloper van het buurthuiswerk in Nederland. Hier als nergens anders werd de slogan gehoord: 'Ook wie een liberale Zaankanter opensnijdt, houdt altijd wel wat roods over'. Hun bemoeienis met de streek beperkte zich niet tot het wonen in luxe landhuizen met theekoepels aan de Zaan, die ook nu nog te bewonderen zijn. Ze lieten ook parken aanleggen, waarvan het Wilhelminapark nog getuigt, en hofjes voor gepensioneerden en woon buurten voor de arbeiders bouwen. Daarvan valt nu nog veel te bewonderen. Na een terugval in de Franse tijd kwam de streek 100 jaar geleden weer sterk op. De rijstoogst van Birma kwam voor het grootste deel van de Zaanse rijstpellers. Van Gelder groeide uit tot het grootste papierconcern van Europa. Nadat de Eerste Wereldoorlog wat roet in het eten gooide, ging het weer in stijgende lijn: uitbrei dingen bij Van Gelder, Linoleum-Krommenie, Wessanen Wormerveer, Cacao De Zaan, Honig Koog aan de Zaan en Bruynzeel Zaandam. Albert Heijn wordt wereldleider in kruidenierswaren. Stagnatie Eind jaren '70 werden veel bedrijven het slachtoffer van economische terugval, fusies en mondiale ontwik kelingen. Grote fabriekscomplexen als Van Gelder, Duyvis, Linoleum-Noord, Molenaars-Kindermeel verdwijnen. Acties om de slopershamer tegen te houden ontstaan in de jaren '80. De vraag naar herge bruik en monumentenbescherming dient zich aan. Maar er ontstaat ook verzet tegen de wat al te gemak kelijke oplossing het monument te slopen en in de vergaarbak (zeg: vuilnisbakvan het museum De Zaanse Schans weer op te bouwen. Er kwam nog bij, dat van oudsher fabrieken in de Zaan gezien werden als indringers in een oorspronkelijk pastorale omgeving, gevormd na de ontwatering en het leggen van dammen. augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 16