V 12 Heemschut Achter de keuken kwam een (tuin)kamer. Erfgenamen lieten het huis in 1900 veilen. En zo werd Jacob Molenaar de nieuwe eigenaar. Molenaar stond bekend als een voortvarend ondernemer. In 1892 vestigde hij zich in Utrecht, waar hij in de Hamburgerstraat een kokerij begon. Zijn expansiedrang had hem tot de aankoop van Korte Nieuwstraat 6 verleid. Wat een ideale plaats voor diners en ontvang sten was dit grote herenhuis met het fraaie 17de en 18de-eeuwse interieur! In de tuin konden de gasten zich verpozen. Behalve in de kunst van het koken was Molenaar hevig geïnteresseerd in beeldende kunsten en architectuur. Abdijkerk uit 1050 In het voorjaar van 1901 liet Molenaar het tweebeukige magnifieke huis nog verder verfraaien. Hij gaf het pand de allure die het een eeuw later nog steeds uitstraalt. Met oog voor detail - de Engelsen hebben daar zo'n mooi woord voor: houseproud - toverde hij de marmeren gang om in een schitterende entree van het huis. Wist hij als meesterkok niet dat een goed begin van het diner de toon zet voor het welslagen van de avond? De lichte gang ondeent zijn grandeur aan het rijke stucplafond in Lodewijk-XTV-stijl en de afwisselend brede en smalle ondiepe nissen met marmeren dorpels in de wanden. De schouw in de achterkamer van de suite is eveneens in Lodewijk-XTV-stijl uitgevoerd. De marmeren mantel met houten bovenbouw is een blikvanger voor bezoekers. De spiegel erboven met een houten ornament in de vorm van een bloemenvaas weerkaatst de feestelijk gedekte tafels. Ook de lambrizering en de vensters uit de 18de eeuw liet Molenaar intact. Maar de echte grandeur ondeende het vertrek aan het goudbehang. Een kostbare diepte- Voorgeve/ Molenaarshuis. Foto Utrechts Archief. investering. Nederland is 35 huizen met goud behang rijk, waarvan Huize Molenaar er een was. Het goudbehang is bij de renovatie geschonken aan het Rijtuigmuseum in Leek om er een stijlkamer mee op te sieren. De eikenhouten trap - ook in Lodewijk-XIV- stijl - is uniek in Utrecht. De fraai gestoken aanzet wordt bekroond door een sfinx. In België komen dierenfiguren op trappen veel vuldig voor. Achter het huis bevindt zich de oude keuken uit het oorspronkelijke pand. De deurtjes van het aanrecht zijn voorzien van gestoken rozetten. De tuinkamer heeft evenals de suite een schouw in Lodewijk-XIV-stijl met houten mantel en boezem. Op de boezem is een rechthoekige spiegel bevestigd. In de omlijsting heeft oorspronkelijk een schilder stuk gezeten. De tuin ligt binnen de noordbeuk en het middenschip van de voormalige kerk van de Paulusabdij, die in 1707 grotendeels is afgebro ken. Aan de noordzijde van de tuin staat de oudste tuinmuur van Utrecht. Het is een deel van de noordelijke zijgevel van de abdijkerk uit 1050. De Paulusabdij stond op het terrein tussen de tegenwoordige Trans, de Korte Nieuwstraat, de Hamburgerstraat en de Nieuwegracht. De muur is 7 meter lang, 4 meter hoog en bijna een meter dik. In het midden van de tufstenen muur bevindt zich een grote rondboog die in de Gouden Eeuw met baksteen is dicht gezet. In 1618 werd de Korte Nieuwstraat aangelegd op het terrein van de Paulusabdij, waardoor het Domplein en de Lange Nieuwstraat met elkaar werden verbonden. In 1621 kocht de timmer man Gerrit Stoffelsz.van Laer twee erven aan de Korte Nieuwstraat die toen reeds bebouwd waren met drie nieuwe huizen. Eén daarvan was de voorganger van Korte Nieuwstraat 6. Aan de achterzijde bevond zich een kleine plaats met daarachter, tegen de voorgevel van de abdijkerk, de vroegere keuken. Herendiners Huize Molenaar is de afgelopen eeuw intensief gebruikt. Tot in de jaren '50 vonden alle promotierecepties en promotiediners hier plaats. Kunstenaar Joh. A. Moesman ontwierp vaak de menukaarten. Aanvankelijk mochten alleen heren aanzitten aan de diners. Later kregen ook dames de kans van Molenaars kook kunst te genieten, zij het in een van de 'groene kamers' op de eerste verdieping. Hoewel, vrouwen mochten wel aan de dinertafel plaats nemen, maar zij kregen alleen de omslag van het proefschrift in handen. De inhoud bestond uit een damesroman... Ook voor studentenfeesten was Huize Molenaar een gewilde lokatie, al liep het wel eens uit de hand. Het verhaal gaat dat Molenaar zich er in de jaren '20 zo over opwond dat hij het wapen van een studentenvereniging boven de voor deur liet verwijderen. Hij retourneerde het met de boodschap dat hij geen prijs stelde op de klandizie van studenten. Dit veroorzaakte zo'n rel dat de burgemeester sussende woorden moest spreken. Die incidenten behoorden tot het verleden toen Molenaar in 1933 het afscheidsdiner voor burgemeester dr. Fockema Andreae verzorgde. Molenaar had inmiddels assistentie gekregen van zijn zoon en dochter, die wel eisten dat het besloten restaurant op zon- en feestdagen gesloten zou zijn. Een revolutionaire daad die veel boze reacties van klanten uitlokte: 'Als u ons op zondag niet meer nodig hebt, hebben wij u door de week ook niet meer nodig!' Tijdens de Tweede Wereldoorlog - zoon en dochter Molenaar runden inmiddels het bedrijf - fungeerde Huize Molenaar zogenaamd als gaarkeuken. In werkelijkheid diende het tot verzetscentrum. Onderduikers bewoonden tijdelijk een zoldertje, dat sindsdien 'het onder duikerszoldertje' heet. Traditie en schoonheid Na de oorlog zag mejuffrouw Molenaar zich genoodzaakt het restaurant te sluiten. Het echtpaar Schinkel-Scheltema, dat de bovenste verdieping van het huis bewoonde, kocht het pand en zette het bedrijf voort. In de loop der jaren is het huis onder leiding van mevrouw S. Scheltema zorgvuldig gerestau reerd. Rijksmonument is het pand sinds 20 juni 1967. Het ultramoderne horecabedrijf rekent anno 1998 op 15.000 bezoekers per jaar. Met name topondernemers en politici waarderen de combinatie van culinaire en historische kwali teit. Voor de renovatie nam mevrouw Scheltema de decorateur Gerard van Osch, de architect Paulus van Vliet en de schouwhersteller Jeroen Helsloot in de arm. Met groot gevoel voor traditie en schoonheid herstelden zij het interieur. Conform de eisen van deze tijd kreeg het huis een meer open en communicatief karakter. De vitrages verdwenen, waardoor de kamers aan lichtheid wonnen. De porseleinen borden van Chine de commande (f 2.000 per stuk!), een erfenis van stichter Molenaar, zijn in vitrine kasten uitgestald. De voorgevel met de brede kroonlijst is fris geschilderd, evenals de empire schuiframen uit de eerste helft van de negen tiende eeuw. De luiken zijn gerepareerd en opgehangen. Ook het hofleverancierswapen prijkt als vanouds - Huize Molenaar is sinds 1939 hofleverancier - boven de deur. Het monumentale pand kan er weer een eeuw tegen. Huize Molenaar met de oudste tuinmuur van Utrecht is te bezichtigen op Open Monumentendag: zaterdag 12 september 1998. Adres: Korte Nieuwstraat 6, Utrecht. Openingstijden: 10.00 - 17.00 uur. Petra Vossestein is freelance journaliste te Zeist. augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 14