Patriciërshuis met de oudste tuinmuur van Utrecht Petra Vossestein Welkom op Open Monumentendag Zo'n honderd jaar geleden ontdekte een cuisinier een uniek pand aan de Korte Nieuwstraat in Utrecht voor de vestiging van zijn kokerij. Koken kon hij als geen ander. Zijn roem verspreidde zich zodanig dat het vorstenhuis en captains of industry bij hem menu's bestelden. De cuisinier heette Jacob Molenaar. Zijn pand, tegenwoordig rijksmonument, is na een ingrijpende renovatie mooier dan ooit. Heemschut Het patriciërshuis 'Korte Nieuwstraat 6', waar voor Jacob Molenaar op 1 augustus 1900 al ƒ12.800,moest betalen - wat neerkomt op bijna twee miljoen vijfhonderdzestig duizend gulden in onze tijd! - ligt in de schaduw van de Dom, die regelmatig zijn carillon laat horen. Het voornaamste kenmerk van 'het huis van Molenaar' is dat het interieur wordt opgesierd met uitbundige LodewijkXTV decoraties, waartussen empire details opduiken. Dit heeft te maken met de gewenste status van de oorspronkelijke eigenaar: mr Weijerjan van Ovemieer, procureur voor het gerecht en notaris van het Hof van Utrecht. Het Hof was in het begin van de 18de eeuw gevestigd in de gebouwen van de voormalige Paulusabdij, pal achter het huis van de ambitieuzeVan Overmeer. Hij liet het oorspronkelijke huis met de trapgevel uit 1621 in 1707 uitbreiden. Eén van de 'groene kamers' op de eerste etage. In de vitrinekasten Chine de commande van stichter Molenaar. augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 13