Oude T-boerderij steen voor steen herbouwen Jaap Kamerling Plan Bennie de Biezen, toen boerderij moest wijken voor Betuwelijn: Voor de bouw van de Betuwelijn zullen zo'n 200 woningen en bedrijven langs het 120 km lange tracé moeten wijken. Een van die gebouwen is de 200 jaar oude T-boerderij in het Gelderse Echteld 'Groot Meer.' 10 Heemschut Restauratie-metselaar Bennie de Biezen kon de sloop van deze markante hoeve niet verkroppen en besloot tot een originele actie. Hij wist van de Spoorwegen gedaan te krijgen, dat die de boerderij opkochten om haar vervolgens aan hem cadeau te doen. De sloper, die NS aanwees, besteedde het werk voor het grootste deel aan Bennie uit, zodat die tijdelijk zijn werk bij het restauratiebedrijfjurriëns kon stoppen. De metselaar sloeg de oude kloostermoppen en balken stuk voor stuk op en heeft nog steeds het onwrikbare voornemen de boerderij steen voor steen te herbouwen in het fraaie buitengebied van Wamel in de gemeente West Maas en Waal. Daar zal de karakteristieke hoeve weer prachtig tot zijn recht komen, zegt Bennie enthousiast. Hij wil er met zijn vrouw zelf gaan wonen en 'oud worden'. Van boer Beijer, een 80-jarige kleinzoon van de laatste bewoner van Groot Meer, hoorde hij Oostgevel van de boerderij. vrij exact hoe het pand er vroeger moet hebben uitgezien. Hij weet precies waar de bedsteeën stonden en dat er een gedeelde koren- en hooi zolder was. De Stichting Historisch Boerderij Onderzoek is bezig met onderzoek en een tech nisch tekenaar heeft bouwschetsen gemaakt van de vroegere staat van de boerderij. Aanpassingen ongedaan maken De vorige eigenaar heeft nogal wat verbouwd, iets waar Bennie zich erg over kan opwinden. Aanpassingen uit latere jaren wil hij dan ook weer ongedaan maken, zoals een verdieping in de deel of een lelijke nieuwe bakstenen zitbank in de voorkamer. Alleen veranderingen, die twee eeuwen geleden nog tijdens de bouw werden aangebracht respecteert hij. Zo was nog goed te zien, dat de helling van het dak tijdens de bouw werd aangepast. Een paar rijen baksteen garanderen, dat het rieten dak minder steil afloopt. Het is te hopen, dat Bennie's enthousiasme niet zal stuklopen op de nogal rigide houding van de gemeente West Maas en Waal. Die wil in haar buitengebied liever geen nieuwe woningen, ook al omdat die ten koste gaan van het beperkte woningbouwcontingent voor nieuwbouw. De gemeente heeft al een heel nieuwe infrastructuur klaar liggen voor die nieuwbouw. Wel mag Bennie zijn hoeve herbouwen in recreatiegebied 'De Gouden Ham' maar hij ziet zijn boerderij niet 'staan' tussen de disco's en de camping. Gemeenteraad beslist Hij is nu druk aan het lobbyen voor herbouw in het buitengebied. Met een op te richten stich ting hoopt hij nog sterker te staan bij de gemeente. Het bestemmingsplan voor het buitengebied is vrijwel rond, maar Bennie denkt, dat als de gemeente hem terwille wil zijn ook de provincie, die bestemmingsplannen moet goedkeuren, 'om' zal gaan. Hij heeft op dit moment ongeveer de halve gemeenteraad aan zijn zijde. Het gaat er dus op 2 september als zijn zaak in de raad komt om spannen. Bennie denkt sterk te staan want hij is wel dege lijk van zins het buitengebied in zijn waarde te laten. Niet allen neemt hij de oude peren- en lindebomen uit Echteld mee, hij wil rond de hoeve ook verloren gegane soorten hoogstam- bomen gaan kweken. Die worden 'op genen gekweekt' zonder bestrijdingsmiddelen. Zo doet hij straks aan een echt stukje plattelandsvernieuwing. Bennie is op dit moment parttime in dienst van een monumentenbureautje van Hank Nooteboom, die landgoederen en boerderijen opkoopt om ze op te knappen. Zodra hij toestemming krijgt voor herbouw van Groot Meer verkoopt hij zijn huidige zelf gebouwde bungalow in Boven-Leeuwen en gaat in een woon-unit bij het te herbouwen Groot Meer wonen. Van de opbrengst van zijn bungalow kan hij dan een paar jaar leven om de hoeve te herbouwen. Daarna wil hij in zijn levensonder houd voorzien met het kweken van bomen en een eigen monumentenadviesbureau. Zijn klanten zullen niet alleen kunnen profite ren van zijn grondige restauratie-ervaring maar bovenal kunnen leren van zijn enthousiasme en doorzettingsvermogen. Zijn vroegere werkgever Jurriëns is blij met de grote inzet van zijn ex-werknemer. De aanne mer is van plan van het herbouw-initiatief een leerlingenproject te maken. Er zijn trouwens meer bedrijven, die Bennie steunen in zijn strijd. Tegen het verstrekken van korting op bouw materialen mogen ze van hem straks allemaal op het grote houten reclamebord bij 'zijn' project staan. augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 12