Gasopslag in Drenthe: 't kan verkeren P.C. Groen "Het kan verkeren", zei Brederode lang geleden. Ik moest eraan denken toen ik in het Nieuwsblad van het Noorden van 8 mei jl. las over de adviseur van de Raad van State die twijfelde aan een aanwijzingsbesluit van minister De Boer van VROM, vroeger Commissaris van de Koningin in Drenthe. Met dit aanwijzingsbesluit dwong de minister Drenthe in 1994 om mee te werken aan de bouw van de ondergrondse gasopslag bij het dorp Langelo. De adviseur van ons hoogste staatscollege oordeelt nu echter dat dit mini steriële besluit niet goed was onderbouwd! Intussen hebben wij - alle protesten van Heemschut en andere organisaties ten spijt - wel een 'Pernis' in Drenthe gekregen... Op 23 december 1994 nam de toen nieuwbak ken minister van VROM het besluit dat het Streekplan Drenthe moest worden gewijzigd om in het stroomdal van het Groote Diep een terrein van 25 ha voor een gasopslag te kunnen bestemmen. Voor hetzelfde gebied had de Tweede Kamer eerder dat jaar, namelijk op 27 februari 1994, goedkeuring gehecht aan het Structuurschema Groene Ruimte. Deze rege ringsnota wilde dat bepaalde landschappelijk fraaie gebieden meer bescherming kregen. Eén ervan was het stroomdal van het Groote Diep... Bezwaren Destijds was de provincie Drenthe niet geluk kig met het aanwijzingsbesluit, maar men kreeg het min of meer 'door de strot geduwd'. Zelf zei minister de Boer erover in een interview in het Algemeen Dagblad van 23 februari 1995:"Ik ben er sterk voor zoveel mogelijk macht te geven aan de bestuurslaag die het dichtst bij de burger staat. Waar dat kan, maar je moet ook nationale kaders aangeven." Vandaar dus dat aanwijzingsbesluit ten behoeve van de NAM! In februari 1995 richtte Heemschut Drenthe een eerste bezwaarschrift aan Drenthe om wijziging van het Streekplan te voorkomen. Later volgden er bezwaarschriften naar de gemeente. In samenwerking met onder andere de Milieufederatie Drenthe, Natuur monumenten en het Platform Gasopslag Langelo hebben we als Heemschut alles uit de kast gehaald om zo'n inbreuk in dit cultuurhis torisch waardevolle landschap te voorkomen. Ook probeerden wij de toepassing van artikel 19 van de Wet Ruimtelijke ordening tegen te houden, ervan uitgaande dat het hier volgens het Structuurschema Groene Ruimte ging om een zwaarwegend maatschappelijk belang. Verder ontbrak in onze ogen de urgentie. Omdat er beroep was aangetekend tegen het ministeriële aanwijzingsbesluit bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, meenden wij dat de vrijstellings- en anticipatie procedure niet mocht worden gebruikt. Uiteindelijk maakten we ook bezwaar tegen de afgifte van een bouwvergunning. Alles bleek echter tevergeefs en de gasopslag bij Langelo werd een feit! Een paar maanden geleden, in mei 1998, bleek tot onze verbijstering dat de adviseur van de Raad van State alsnog kritiek heeft op het aanwijzingsbesluit van de minister VROM. Hoe zit het nu met alle andere, naderhand genomen, besluiten? Ir P. C. Groenvoorzitter Heemschut Drenthe. Alle bezwaren van onder andere Heemschut Drenthe ten spijt kwam er een enorm gasopslag-complex in het kostbare stroomdal van het Groote Diep. Foto: Harry Cock. L r. Ma, LlLiIï -V 1:1' i 4i.iT't%rTfnV>"£g^ti 8 Heemschut augustus 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 10