Actie geslaagd... monument gesloopt Leo van der Meule Boerderij Gijbelandsedijk 119 te Graafstroom 'Actie geslaagd... monument desondanks gesloopt!' Zo typeerde commissielid Hans Bollebakker de trieste afloop van de reddingsactie voor de prachtige monumentale boerderij aan de Gijbelandsedijk 119 te Graafstroom. 6 Heemschut juni 1998 De boerderij aan de Gijbelandsedijk 119 in bet voorjaar van 1997. Foto L.van der Meule. De feiten op een rij: twee leden van Heemschut Zuid-Holland benaderden najaar 1996 de eige naar van de boerderij om hem hulp aan te bieden en zijn monumentaal bezit een laatste kans te geven, ondanks de reeds verleende sloopvergunning. Dit aanbod werd met beide handen aangegrepen. Op 21 januari 1997 vond overleg plaats tussen alle betrokken partijen waaronder ook de al voor eerdere planvorming (1992) aangetrokken architect. De diverse overheden zegden alle medewerking toe. Van rijkswege hield dit in het voordragen van de restauratie voor een toekenning uit de extra-middelen (het zoge naamde potje van Nuis). De eigenaar zelf bleek ook bereid tot een boven alle verwachtingen uitgaande investering. Reeds in mei was de onvolledige planvoor bereiding alsmede de veel te hoge begroting onderwerp van overleg in de provinciale commissie Heemschut Zuid-Holland. In het traject naar de toekenning van het Nuis-geld werd het evenwel niet raadzaam geacht hierop al te zwaar te reageren. Heemschut-lezers werden in oktober 1997 van de toekenning van het Nuisgeld op de hoogte gebracht. Als laatste voteerde daarbovenop de gemeente Graafstroom op 4 november 1997 nog eens een kwart miljoen, waarvoor een stevig compliment alsnog op zijn plaats is. De financiële randvoorwaarden lagen hiermee definitief vast: er was bijna tweeëneenhalf miljoen beschikbaar voor de restauratie. Een bedrag dat door deskundigen ruim voldoende werd geacht om de boerderij op fraaie en dege lijke wijze te restaureren. Slechte staat viel mee Juist diegenen, die de moeite hadden genomen de boerderij aan een meer gedegen onderzoek te onderwerpen kwamen tot de conclusie dat deze in aanmerkelijk minder slechte staat verkeerde dan door architect en aannemer werd verondersteld. Van verzakkingen bijvoor beeld was in geen geval sprake: de dramatisch ogende scheurvorming in de opkamermuren werd veroorzaakt door het wijken van de gewelven. Het verband in de gewelven is vermoedelijk in de vorige eeuw los geraakt door overbelasting op enkele punten toen de opkamer als kaaspakhuis fungeerde. Waarnemingen nog tijdens de sloop lieten juist onder de opkamer een keurig recht lopende, ongescheurde funde ring zien. De (voorlopige) begroting kwam nog steeds uit op 2,8 miljoen, de architect was aan zet. In overleg tussen architect en de door hem bena derde aannemer kwam er evenwel nog een ton bij. Het moest en zou uiteindelijk 2,9 miljoen gaan kosten. Slechts één blik op plan, bestek en (door de aannemer) vervaardigde begroting leert dat het de architect ten enenmale ontbroken heeft aan een voldoende kritische en soepele houding ten opzichte van het eigen plan. Geduld eigenaar uitgeput Half december waren het vertrouwen en geduld van de kant van de eigenaar dan ook dermate uitgeput dat hij besloot tot sloop. Daarna zijn in januari, als eerste door Heemschut zelf, door allerlei personen pogingen onderno men om het tij te keren, helaas tevergeefs. Zo verdween begin februari een fraai en bijzonder element uit het dorpsgezicht aan de Vuilendam. Nadat de boerderij eeuwenlang inklinking, peilverlagingen, verbouwingen, overstromingen, wervelstormen en verval had getrotseerd, schoot het menselijk geduld- het ging slechts om enkele maanden- tekort. Het vonnis luidde: sloop! Die sloop was zeker niet onvermijdelijk, en met de dichter Lucebert verzuchten we alles van waarde is (uiteindelijk) weerloos. Heemschut houdt, met het oog op de gevolgen voor dorpsgezicht en landschap, de verdere planvorming op de vrijgekomen kavel wel in de gaten. Een brief dienaangaande is al uitgegaan naar de gemeente Graafstroom. Drs. L. van der Meule is PR-medewerker van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 8