Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate juni 1998 Heemschut 39 Ruïnes In de serie 'Cultuurhistorische studies' verscheen na studies over P.J.H. Cuypers en de IJssellinie als deel 3 het belangrijke en indruk wekkende standaardwerkRutnes in Nederland'. Onder redactie van A.G. Schulte beschrijft een aantal auteurs vanuit verschillende invals hoeken verdwenen en bestaande ruïnes. Aanleiding tot de uitgave van deze studie en inventarisatie is de vraag hoe behoud en verval in evenwicht kunnen worden gehouden; m.a.w. de controverse Romantiek versus monumentenzorg en techniek die verval zo effectief mogelijk wil tegengaan en vertragen. Allerlei (kunst-) historische en literaire facetten worden ook in breder Europees verband belicht. De eerste helft van het boek bevat een drietal thematische hoofd stukken over de ruïne in cultuur historisch perspectief, als thema in kunst, literatuur en landschap en tenslotte een betoog over restau ratie, conservatie en natuurbeheer. Er is in feite geen bouwwerk dat zoveel tegenstrijdigheden weet op te roepen als de ruïne. Hoe ver mag en kan verval gaan. 'De paradox van de ruïne is dat zij, zelf slachtoffer van afbraak en ver woesting, opnieuw haar identiteit dreigt te verliezen als gevolg van de wens het verleden te willen behouden' aldus Asselbergs in het voorwoord. Monumentenzorg duldt geen verval en ziet de ruïne als een bouwwerk met een weten schappelijke betekenis. Zo zijn er rondom de ruïne vele tegenstrij digheden en de discussies over restauratie en conservatie die aan het eind van de 19de eeuw gevoerd werden, zijn nog steeds actueel. De benaderingen verschillen bovendien sterk per periode. Een belangrijke vraag is of een geres taureerde ruïne nog wel een ruïne is. In het boek wordt een poging gedaan op vele vragen een antwoord te geven. Desalniettemin zullen er altijd vragen onbeant woord blijven. Het tweede deel van het boek is een topografische beschrijving van de 81 belangrijkste historische ruïnes per provincie. De uitgave is rijk geïllustreerd en bevat tal van afbeeldingen van historische schilderijen, tekenin gen, kaarten, plattegronden, oude en recente foto's. Zwolle, Waanders, 1997. 333p. ISBN 90 400 9974 X. Prijsf59,50. Hof van Flodorf Ter gelegenheid van 70 jaar Wijnhuisfonds verscheen het boekje Hof van Flodorf te Zutphen; een middeleeuws stadshuis ingrijpend vetf-aaid'Het werd samengesteld door MetaA. Prins-Schimmel en Rotiald Stenvert. Hierin wordt de bouw- en bewonersgeschiedenis en de restauratie van het Hof beschreven. De redding voor dit classicistische stadshuis bleek de aankoop door een particulier, die met veel zorg het pand in oude luister herstelde en het behoedde voor een verbouwing tot apparte menten. Hoe het bewoond wordt kunnen we zien in het tijdschrift Residence van oktober 1997. Zutphen, De Walburg Pers, 1997. 63 p. ISBN90 901072. Drinkwatervoorziening De N.V Waterleidingbedrijf Midden-Nederland (WMN) heeft een prachtig boek uitgebracht met als titelWater, lekker nat; drink watervoorziening in de provincie Utrecht'. De eindredactie was in handen van Drs. J.A.L. de Meyere, directeur van het Nederlands Waterleidingmuseum in Utrecht. Het boek werd uitgegeven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van WMN eind vorig jaar en aangeboden aan de Commissaris van de Koningin. Het is een indrukwekkende uitgave gewor den waaraan verschillende experts bijdragen leverden over het water- leidingbedrij fin verleden, heden en toekomst. Sociale en culturele aspecten, technische en bedrijfs matige zaken, evenals kwesties met betrekking tot natuur en milieu komen aan de orde. In maart 1883 stroomde voor het eerst schoon drinkwater door de Utrechtse kranen (afkomstig uit Soestduinen), waaraan natuurlijk een periode van onderzoek en voorbereiding vooraf is gegaan. Behalve over de geschiedenis, bevinden zich in het boek hoofd stukken over bijvoorbeeld de architectuur van watertorens en pompgebouwen, archeologie en techniek. Hoofdstukken die veel algemener van aard zijn dan de ondertitel veronderstelt. Een informatieve uitgave met vele invalshoeken. De artistieke invul lingen geven het boek extra cachet. Deze bijdragen zijn foto's vanMachielde Vos, illustraties van Tom Eyzenbach en een essay met illustraties van mevrouw Dirkje Kuik. Zwolle, Waanders, 1997. 336p. ISBN90 400 9997 9. Prijsf75,-. Archeologische Kronieken Eind 1997 gaf de Stichting Publicaties Oud-Utrecht in samenwerking met de provincie twee bundels (deel 2 en 3 in de nieuwe opzet) uit: Archeologische KroniekenProvincie Utrecht 1990- 1991'en '1992-1993' onder redac tie van D. 11. Kok, S.G. van Dockum e.a. De kronieken bevatten samen vattingen van opgravingsverslagen uit betreffende vier jaren, op plaatsnaam gerangschikt. Veel van de vondsten worden afgebeeld, zoals enkele van de 39 prachtige benen dobbelstenen die tezamen met honderden drinkkannen werden gevonden in de opgevulde drenkplaats op de Hof te Amersfoort. In de tweede bundel wordt o.a. verslag gedaan van de vorderingen van de opgravingen in de toekomstige wijk Leidsche Rijn. De kroniek 92/93 opent met een algemeen historisch (archeo logisch) overzicht door J.P. ter Brugge. Een handige inleiding voor de geïnteresseerde ni et- archeoloog. De archeologische kronieken zijn overzichtelijke en toegankelijke boekjes, ook voor leken. Waarmee de opzet dus geslaagd genoemd mag worden. Utrecht, 1997, beide ca. 140p. ISSN 1386-852 7 en/ofISBN 90 5479 032 6. Prijzen ca. f 15,-. Voetveren Zolang er mensen zijn, zullen ze zich verplaatsen. Michiel de Visser schreef een aardig boekje met als titel 'Het veer keert lueertwaalf verkenningstochten over historische veerdiensten. Overzetveren zijn onmisbare schakels in het water rijke Nederland en speelden een cruciale rol in de verbindingen. Ze waren inzet van lokale heersers en speelden een belangrijke rol in het handelsverkeer. De inleiding beschrijft het belang van het veer in de afgelopen eeuwen. Moderne ontwikkelingen maakten menig veer overbodig. Dankzij de Vereniging Vrienden van Voetveren is een aantal voetveren weer terug in de vaart genomen. In het boekje worden 12 fietstochten beschre ven waarbij men afhankelijk is van een veer. Behalve de route bevat ten de beschrijvingen vele anekdo tes uit betreffende omgeving. Amsterdam, Buijten ifSchipperheijn, 1998.128p. ISBN 90 6064 951 6. Prijs f29,90. Noord-Brabant en Overijssel Na Utrecht is 'Noord-Brabant' het tweede deel dat verscheen in de serie 'Monumenten in Nederland', de kloeke opvolger van het Kunst reisboek, dat geen reisgids maar een naslagwerk wil zijn. Het zijn uitgaven van Waanders in samen werking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het werd wederom samengesteld door het trio Chr. Kolman, B. Olde Meierink en R. Stenvert. Als basis diende het manuscript van Nelleke Reijs voor het Kunst reisboek. Het is een rijk geïllus treerde uitgave met veel recente foto's. In totaal worden ruim 275 plaatsen en 1500 cultuurhistorisch waardevolle objecten beschreven. Na enkele inleidende hoofdstuk ken over geschiedenis, stijl, regio's, materiaal en constructies, volgen de beschrijvingen alfabe tisch op plaatsnaam. Zowel een beschrijving van de omgeving als van de verschillende objecten. De uitgave is voorzien van kaarten, plattegronden en foto's.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 41