Heemschut staat op internet (II) Bert Franssen Heemschut-Limburg plus een algemeen stuk over Heemschut staan op internet, konden we in het vorige nummer melden. 'Staat Heemschut op internet? Ach, ze zeggen zoveel.' Zo'n gevoel krijg je als je door Zuid-Thailand toert, Heemschut heel even vergeten bent, maar toch de proef op de som wilt nemen. 38 Heemschut juni 1998 Mijn hotel in de middelgrote stad Hat Yai ('No go there, Hat Yai only interesting for womenizing,' had een taxichauffeur in Maleisië mij gewaarschuwd) beschikt over internet en later kom ik nog in een snikhete pizzeria annex internet-café op het toeristische eiland Phuket. In mijn hotel tik ik dus het toenmalige adres www.vt.is.nl/kolk in. Het duurt even, maar dan komt de homepage van Heemschut toch te voorschijn, bijna zonder horten of stoten. Een lichte sensatie maakt zich van mij meester, een kinderhand is gauw gevuld. Later, op Phuket, zelfde ervaring. In het monumentenbeschermingswereldje is Heemschut wel één van de eersten die zich op internet begeeft, maar niet de enige. Zo heeft de Hollandsche Molen zich onlangs op het World Wide Web gemeld (www.molens.nl). Cultuurbescherming in Buitengewone Omstandigheden (CBBO) is al veel langer present (odin.let.rug.nl/cb/index.html), hetzelfde geldt voor de website rond archeolo gie (archweb.leidenuniv.nl/archweb_nl.html). Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft intussen een website (www.monumenten- zorg.nl). Zojuist is de website van het RDMZ- steunpunt in Limburg, dat door het leven gaat als Monumentenhuis Limburg, van start gegaan. Adres: www.monumentenhuis.nl. Onderdeel daarvan is weer Heemschut-Limburg. Heemschut-Limburg is een tweede route die leidt naar het algemene deel over Heemschut. Het staat vast dat vele organisaties de weg naar internet zullen volgen. Aan internet zit dus geen 'bedrijfsrisico' vast in de zin dat je ergens wat geld inpompt, om na anderhalfjaar te constateren dat het niets heeft opgeleverd - zo dat te constateren valt. De werkelijkheid is dat je als monumentenbeschermingsorganisatie eenvoudig niet om internet heen kunt. 'Laat dat fenomeen aan ons voorbijgaan,' kun je zeggen. Maar anderen gaan wèl op internet. Dus je komt na verloop van tijd in ieder geval op achterstand te staan, als je verstek laat gaan. Het toekomstbeeld is dat wie op een gegeven moment iets wil weten over monumentenbe scherming, een bepaald bedreigd monument, waar hij terecht kan als hij in actie wil komen, regelgeving die daarbij een rol speelt, etc., als vanzelfsprekend op internet gaat zoeken. In de Heemschut-site. Nu verder uitbouwen Maar zo ver is het nog niet. Daarvoor moet de website verder uitgebouwd worden. De provin ciale commissies moeten hun eigen subsites (laten) inrichten. Sommigen hebben al plannen. Noord-Holland wil een eigen Nieuwsbrief op internet plaatsen. De Nieuwsbrief is er al, het kost dan heel weinig moeite en geld om hem ook op internet te plaatsen. Het mooist is het, als van internet een stimulerende werking uitgaat. Als de Heemschut-activiteiten rond een bepaald monument via internet zoveel publiciteit krijgen, dat het beleid erdoor wordt beïnvloed. Er zijn in de loop der jaren pogingen gedaan om een (veel) groter publiek voor het lidmaatschap van een monumentenorganisatie te winnen. Die pogingen leverden best wel iets op, maar het grote publiek bleef weg. Internet is een nieuwe kans. Onlangs nog kreeg ik de rentmeester van een belangrijke buitenplaats aan de telefoon, die nog nooit van Heemschut gehoord had. Het was iemand die zich bezig hield met onderhoudssubsidies, regelmatig contact had met de RDMZ etc... Natuurlijk duurt het even voordat de meesten overtuigd zijn van het nut van internet. Wie zelf nog geen computer heeft, kan niet op inter net kijken en staat er met begrijpelijk wantrou wen tegenover. Maar dat verandert, daar ben ik van overtuigd. Wel is duidelijk dat wie op inter net gaat, een optimaal gebruik moet maken van het medium. De website moet er aantrekkelijk uitzien. Bezoekers aan de website moeten een reden hebben er om telkens weer opnieuw terug te keren. En dus moet hij ook telkens bijgesteld worden aan de hand van actuele gegevens. In de Heemschut-site moet het meest actuele nieuws staan. Dit tijdschrift is O.L.V. Munsterkerk te Roermond. Archieffoto Heemschut, 1950. De kerk staat ook op de website van Heemschut-Limburg. daarvoor niet het meest geschikte medium, omdat het om de twee maanden verschijnt en een lange productietijd heeft. Heel voor de hand liggend in dit opzicht zijn natuurlijk de gegevens over de Heemschut excursies, waarvoor je je spoedig ook via inter net kunt opgeven: Heemschut-Limburg heeft zijn excursies, Heemschut-landelijk heeft iedere maand zijn Open Dagen, op de website treft u hiervan een beschrijving aan. Ook de telkens veranderende gegevens over de Heemschut acties lenen zich bij uitstek voor internet. De laatste ontwikkelingen rond het Enschedé- complex in Haarlem, om maar eens een spraak makende story te noemen, moeten op internet. De website is pas echt compleet als alle provin ciale commissies een deel-site hebben ingericht. Adres website: www.heemschut.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 40