m D. Koenders 'l i i HMNK VROLIJK MIME BOIWMATERULEV CV SCHEVEMNGEN 4 4 4 4 '4 Leidekkersbedrijf Natuurleien Leipannen Torenwerk Lood-, zink- en koperwerk i i DAKLEIEN IQ BIEMANS NATUURSTEEN B.V. tas Gespecialiseerd in restauratie- en renovatiewerk Allés onder garantie Tel. 0545-292217 Nijverheidsweg 3 - Neede Fax 0545-292219 - J optrad als sprankelend, kunstminnend middel puntvan een schare geleerde bezoekers. In tegenstelling tot het genootschap de Muider- kring, werden de bijeenkomsten op Manpad door telkens andere geletterde vrienden bezocht. Het was vooral gezellig, maar ook inspirerend en nuttig. Er werd levendig gedis cussieerd en gecommuniceerd over allerlei onderwerpen, maar de literaire discipline stond bovenaan. David Jacob was bovendien een uitstekend en vermakelijk voordrachtskunste naar. Zowel op Manpad als op Woestduin, dat door de oudste zoon Jacob werd gehuurd, waren er zeer regelmatig sociale en literaire bijeenkomsten. Gedenknaald In 1816 liet David Jacob de gedenknaald plaat sen nabij de ingang ter ere van Witte van Haemstedebastaardzoon van Floris V, die in 1304 de Vlamingen ter plaatse zou hebben verslagen. Deze veldslag vond echter plaats bij Dordrecht. Een andere gedenkwaardig feit vond plaats in 1573 toen de troepen van de Prins van Oranje bij Batenburg door de Spanjaarden werden verslagen. Zij waren op weg om de stad Haarlem te ontzetten. Deze wapenfeiten zouden de naam Manpad verkla ren; namelijk veldslagen nabij een pad waar vele manschappen het leven lieten. Deze gebeurte nissen werden in gedichten bezongen en pasten volledig in het 19de-eeuwse romantische geschiedbeeld. Moderne 'vandaal' In 1952 kwam het huis in handen van de Nederlands ambassadeur in Zweden m.r. J Visser. Het huis werd gerestaureerd en in oude luister hersteld. Visser bracht het geheel onder in een stichting om behoud veilig te stellen. Ook het groen had zijn volle aandacht. In 1975 stelde Staatsbosbeheer een rapport op, gevolgd door een beheersplan om de cultuur historische en natuurwetenschappelijke waarden op langere termijn te behouden en continuïteit van het beheer te waarborgen. Hiermee is gehoor gegeven aan de woorden van Professor Bijhouwer uit 1946. Hij schrijft in 'Nederlandsche tuinen en buitenplaatsen' (Heemschutserie; deel 18 derde druk): 'Nu, nog geen honderd jaar later is het op 't Manpad weer hard noodig dat een "vandaal" aan 't werk gaat: de hoornen verstikken elkander, en de geheele plaats ligt in het schemerduister.' Met de vandaal doelt hij op genoemde Zocher. Zo'n vandaal heeft inderdaad in de loop der jaren huisgehouden. Vooral toen in 1991 de 70 oude linden zeer drastisch gesnoeid moesten worden, omdat ze gevaar opleverden. Maar hoe prachtig en levenskrachtig staan ze er nu weer bij! Rondleidingen Vanaf half mei tot en met half oktober worden er twee maal per week rondleidingen verzorgd door de tuinen van het Huis te Manpad. Men verzamelt op dinsdag om 14.00 uur en op zater dag om 10.00 uur bij de poort van het buiten aan de Hereweg 9 te Heemstede. Ook zijn er op andere dagen georganiseerde rondleidingen mogelijk. Informatie kunt U inwinnen bij de VW te Haarlem of bij mevrouw Wilmink, 023-5287528. Noten 1 Op het landgoed Beeckestein bij Velsen-Zuid bevinden zich twee slangenmuren uit de 18de eeuw, die waarschijnlijk in verschillende fasen zijn gebouwd. De leifruitbomen zijn hier echter recentelijk geplant. Beecekestein is dagelijks open gesteld. 2 Uit: Rusticatio Manpadica, een oorspronkelijk in het Latijn geschreven gedicht (1815). Literatuur Aar, Joke van der, en Siebe Rolle.Zegepralend Kennem.erland, buitenverblijven langs de binnen- duinrand. Ui tg. van Museum Beeckestein, Velsen-Zuid. Tweede druk 1997. Evers, Karin. Manpad en Woestduin. Haarlem, De Vrieseborch, 1987. Duinen, G. van. Het Manpad en zijn bewoners. Heemstede, 1955. Uw leverancier voor: Oudduitse leien Schubleien Maasleien Groeve Thüringen en ALTLAY Assulo A1 Noord-Wales, Frankrijk en Spanje biemans natuursteen b.v. postbus 553 9700 AN Groningen tel.: 31 -(050) - 318 42 44 fax: 31-(050) - 318 53 49 Specialiteit in oude restauratie-steen voor historische gebouwen, kerken, huizen e.d. Plavuizen, gebruikt Marmer, marmeren Schouwen, Hekken, Tegels, Trapspijlen, Sierankers, etc. KOPPELSTOKSTRAAT 120 TEL. 070-3550149 opslagterrein Hellingweg Tel. 070-3550831 J llfv= juni 1998 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 39