Europa Nostra in Napels en Caserta Ernst Dienaar BTW-tarief restauratiewerk moet omlaag De eerste dagen van april bracht de Europese Federatie van monumentenorganisaties Europa Nostra door in Napels en Caserta waar de halfjaarlijkse bijeenkomsten werden gehouden. Uw verslaggever was daar als afgevaardigde namens Heemschut aanwezig in de vergaderingen van de 'Council' (Raad), Algemene Vergadering in Napels, en in Caserta waar in het voormalig koninklijjk paleis een forumdag werd gehouden over het thema 'Landschap en stedelijke ontwikkeling', met als interessantste onderwerp 'Het herstel van het oevergebied van kuststeden'. Heemschut 33 De bijeenkomsten stonden in het teken van het 3 5-jarig bestaan van Europa Nostra. Eén inge diende nota gaf daarbij een heldere beschrij ving van de totstandkoming van de fusie met I.B.I. (Internationale Kastelen Insituut), die in 1991 werd gerealiseerd in Dublin. De fusie leidde niet alleen tot uitbreiding van het leden tal van Europa Nostra, maar betekende ook een belangrijke versterking van positie. Hier mag niet onvermeld blijven dat het de Heemschut- funcionaris Anton de Zwaan is geweest, die vanaf het ontstaan van Europa Nostra tot in 1988 oprichter Duncan Sandys (gewezen Brits minister) en later het bestuur krachtige steun heeft geboden bij de ontplooiing van Europa Nostra. BTW-tarief Een weerkerend onderwerp op de Council- agenda was de strijd voor verlaging van het BTW-tarief bij restauratiewerk. Wij spraken hierover al in een vorig verslag. Het is de Europese Unie, die beslissingsbevoegdheid heeft. Maar de lidstaten kunnen die verlaging bevorderen door dit bij de Europese Commissie te ondersteunen. Het belang is niet gering: lagere BTW betekent bevordering van werk gelegenheid èn stimulering van ambachtelijke vakopleiding in de bouwnijverheid. Het valt dan ook toe te juichen dat de tekenen erop wijzen dat de Europese Commissie afstapt van haar aanvankelijk afwijzend standpunt. Gedacht wordt aan een proef voor drie jaar. Het zal niet verbazen dat in deze tijd van spon- Het voormalig Koninklijk Paleis in Caserta. Foto E. Dienaar. juni 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 35