Kasteel van Heeswijk wordt in oude luister hersteld Jan Kennen Muzikaal Monument in 'lustwarande van de Meijerij' Bezoekers van Muzikaal Monument Heeswijk kunnen zondag 2 augustus niet alleen genieten van een concert; ze kunnen ook horen (van museumdirecteur J. de Waard) en zien (tijdens een rondleiding) hoe een schitterend cultuurmonument in ere wordt hersteld. Want het uit de Middeleeuwen stammende deel van het kasteel, idyllisch omringd door gracht en groen in het hart van de Bossche Meijerij, wordt in oude luister gerestaureerd. De toe stand, waarin het in het derde kwart van de 19de eeuw verkeerde, is daarbij het uitgangspunt. juni 1998 Heemschut 31 Het kasteel bestond toen uit een middeleeuws deel en een 19de-eeuwse voorbouw. Het oudste gedeelte omvat onder meer ridderzaal, salon, witte kamer en tinkamer; in de voorbouw zijn een Chinese kamer, bibliotheek, blauwe kamer en meidenkamers ondergebracht. Beide helften worden door een muur gescheiden. Tachtigjarig woonverbod De toenmalige baron Van den Bogaerde van Terbnigge breidde de vorige eeuw zijn kasteel uit om de rijke familiecollectie kunst en curiosa te kunnen onderbrengen. Rond de binnenplaats verrezen toen de IJzertoren en de Wapenzaal, waar bezoekers een blik mochten werpen op het familiebezit. Van den Bogaerde van Terbrugge spaarde zijn nazaten overigens op een heel bijzondere manier voor een al te grote inbreuk op hun privacy. Hij bepaalde bij testa ment, dat het monument na zijn dood tachtig jaar lang niet meer mocht worden bewoond. De laatste eigenaresse - de in 1994 overleden baronesse A. van den Bogaerde van Terbnigge- Van Heeckeren van Keil - woonde dan ook in het koetshuis. Twintig jaar voor haar overlijden was het kasteel trouwens overgegaan in handen van een stichting. Restauraties In 1950 werd al op kleine schaal begonnen met restauraties. Merkwaardig genoeg bleek de 19de-eeuwse voorbouw er bouwtechnisch veel slechter aan toe dan het middeleeuwse deel van het kasteel. In 1995 is de constructie van die voorbouw met stalen balken verstevigd. De hele voorbouw werd toen leeggeruimd, waarbij de Chinese kamer van het kunsthistorisch zeer belangrijke behang werd ontdaan. Het door vocht bedreigde behang werd minutieus geres taureerd en tegen een nieuwe achtergrond aangebracht. De bibliotheek op de verdieping werd tijdelijk ontruimd en weer in oude luister hersteld. Nu is het middeleeuwse deel van het kasteel aan de beurt. De restauratie daarvan is in mei van dit jaar begonnen en kan - naar verwachting- in de herfst van het volgend jaar worden vol tooid. De al gerestaureerde gedeelten van het kasteel dienen tijdelijk als opslagplaats van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 33