D. Buitenhuizen aan de Vecht 30 Heemschut Tombe op de RK Begraafplaats te Driebergen. Foto Edwin Maes. Violet-le-Duc op de Franse hooggotiek, het Bernulphus-gilde vond zijn voorbeelden in het laatmiddeleeuwse Rijnland. De belangrijkste architect was Alfred Tepe (1840-1920); van zijn werk worden tijdens de excursie voorbeelden bezocht. Tot ver in de jaren '70 was er weinig waardering voor neogotische gebouwen en is er veel voorgoed verdwenen. Gelukkig zijn er enkele fraaie voorbeelden bewaard gebleven. Reden genoeg om een Heemschut-excursie aan deze markante bouwwerken te wijden. Vanwege hun forse formaat, zeker in verhouding met de vrij kleine plaatsjes waarin ze zich bevinden, worden ze in de volksmond ook wel 'kathedra len' genoemd. Programma Eerst voert de tocht naar Schalkwijk. Bezichti ging van de R.K. Michaelkerk van architect Tepe. Een schoolvoorbeeld van de stijlprinci pes van het Utrechtse Bernulphus-gilde. Voor de lunch gaan we naar Jutphaas, vroeger een zelfstandige gemeente, maar nu opgegaan in Nieuwegein. Daar staat ook de St.Nicolaaskerk uit 1875. Momenteel is deze in restauratie, waardoor de restauratie-architect goed kan laten zien welke problemen zich voordoen bij het herstellen van een neogotisch gebouw. Tenslotte bekijken we in IJsselstein de St. Nicolaasbasiliekuit 1887, eveneens een creatie van Tepe. Vanwege de verering van O.L. Vrouwe van Eiteren was IJsselstein eeuwen lang een belangrijk lokaal bedevaartsoord. Vanaf het midden van de 17de eeuw was de waterrijke Vechtstreek voor gefortuneerde edelen en zakenlieden een geliefde locatie voor het optrekken van een buitenhuis. Vooral na 1750 hoorde men pas echt bij de 'upper ten' als men zich in de zomer kon terugtrekken op een villa langs de Vecht. Gasten konden via het wijdvertakte vaarwegenstelsel langsvaren en aanmeren voor een genoeglijke ontvangst. Ook nu nog rijgen de luxueuze villa's en kasteeltjes zich in dit gebied aaneen; er zijn weinig streken in Nederland met een vergelijkbare dichtheid aan kapitale buitenhuizen. Daarvan worden enkele markante voorbeelden bezocht. Ook kan er genoten worden van het bijzonder fraaie rivierenlandschap. Programma In Loenersloot bezichtigen we het gelijkna mige kasteel Loenersloot. Het heeft een robuuste toren met kantelen, die stamt uit de 13 de eeuw. Zijn huidige uiterlijk kreeg het kasteel in 1777, toen de rechthoekige zijvleu gels werden aangebouwd. Het interieur, met stucwerk in krullerige rococostijl, is ook uit deze periode. Omringd wordt het kasteel door een brede slotgracht en een bomenrijk land schapspark. Na de middaglunch in Loenen te hebben gebruikt, gaat het vervolgens naar Maarssen. Daar ligt Doornburg, een buitenhuis uit 1721 met een fraai rococo-interieur. Het kent een 20ste-eeuwse uitbreiding van D. van der Laan in de zogenaamde Bossche stijl. Tegenwoordig is het in gebruik als klooster van de Kanunikessen van het Heilig Graf, dankzij wier gastvrije medewerking dit complex bij hoge uitzonde ring bezocht kan worden. Slotontvangst Aan het slot van de dag komen alle groepen weer in Utrecht samen voor een genoeglijke afsluiting van de dag in het middeleeuwse Paushuize. Het was het vroegere woonhuis van de enige Nederlandse paus, de Utrechtse Adrianus VI. Helaas is hij nooit in staat geweest het huis te betrekken, want na een korte ambt stermijn overleed hij in Rome. Tot enkele jaren geleden was het Paushuize in gebruik als Provinciehuis; de Provincie Utrecht biedt ons dan ook in de stijlvolle Balzaal een hapje en een drankje aan. Daarbij zal uitleg gegeven worden over de rijke historie van het gebouw en kan de recentelijk ingerichte Paussalon met 18de- eeuwse wandbespanningen worden bezocht. Tot slot neemt de voorzitter van de Provinciale Commissie Utrecht, ir. Nico Krekelkort het woord om alle deelnemers te bedanken voor hun aanwezigheid. Hoe kunt u zich aanmelden? - Deelname aan de landelijke Heemschut excursie staat open voor leden van de Bond Heemschut en hun eventuele introducés. - De excursiekosten bedragen 55,-. p.p. In dit bedrag zijn alle kosten inbegrepen. - U kunt zich opgeven door/ 55,-p.p. over te maken naar gironummer 124326 t.g.v. de Bond Heemschut te Amsterdam met vermelding van Jaarlijkse Landelijke Excursie Heemschut. U kunt uw voorkeur voor een van de excursie mogelijkheden opgeven door de bijbehorende letter van het excursieonderdeel (A, B, C of D) duidelijk op uw giroformulier aan te geven. De organisatoren stellen het op prijs wanneer u ook een tweede keuze zou willen opgeven. Zo mogelijk wordt uw eerste voorkeur gehono reerd, maar bij overmatige belangstelling voor één onderdeel kan het gebeuren dat noodge dwongen van uw tweede keuze gebruik wordt gemaakt. Wanneer u zich direct aanmeldt, maakt u meer kans om in de gewenste groep geplaatst te worden. Hieronder nogmaals de vier keuzemogelijk heden: - Excursie A. De Stichtse Lustwarande - Excursie B. Laatste rustplaatsen - Excursie C. Kathedralen van het Sticht - Excursie D. Buitenhuizen aan de Vecht U kunt zich tot 22 augustus opgeven. U ontvangt een bevestigingsbericht zodra u bent ingedeeld in een van de vier excursies. Dit zal ruim vóór 5 september gebeuren. Bij uw bevestiging krijgt u ook een dagschema en een routebeschrijving, alsmede een over zicht van de buslijnen naar het Provinciehuis. Drs. M. hemmens is PR-medewerker van Heemschut Utrecht. juni 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 32