Stichting Vlaams Erfgoed Guerite Flury Een jonge zusterorganisatie timmert aan de weg In 1994 werd in Vlaanderen op initiatief van de Vlaamse over heid en enkele privé-partners, de Stichting Vlaams Erfgoed (SVE) opgericht met als doel zich samen met het publiek in te zetten voor het behouden, beheren en ontsluiten van monumenten en landschappen. Dit gebeurt door actief locaties te verwerven en te beheren. juni 1998 Heemschut 25 Het Buurtspoorwegmuseum van de Stichting Vlaams Erfgoed. Hierbij gaat het in de eerste plaats om locaties waarvan het beschermen en openstellen bemoeilijkt wordt door beheersproblemen. Veel beheersstructuren blijken in de loop der jaren ondoorzichtig te zijn geworden waardoor onduidelijk is welke instanties bepaalde taken hebben in het beheer en de exploitatie van een monument. Dit hangt in een aantal gevallen samen met de federale structuur in België. Bij de vorming van een Vlaams, Waals en Brussels gewest werden bepaalde rijkstaken overgedra gen aan de gewesten, maar die overdracht heeft hier en daar traag of nog helemaal niet plaats gevonden. In dergelijke situaties weet geen der betrokken partijen meer wie verantwoordelijk is, waardoor verval kan toeslaan. De SVE krijgt dergelijke monumenten in bezit of in erfpacht. Voorbeelden zijn het Fort Napoleon in Oostende, kasteel en domein Van Horst in Holsbeek, waarvan de erfpacht geschonken is door de eigenares, en het Buurtspoorwegmuseum in het Dilbeekse Schepdaal. Dit laatste monument is eigendom van de Vlaamse Vervoersmaatschappij, die echter beheer en ontsluiting van een beschermd monument niet tot haar taken rekent. Beheersplan Door het maken van een beheersplan dat zowel restauratie, onderhoud en een gepaste bestem ming, als ontsluiting van monumenten inhoudt, ontfermt de SVE zich over de cultuurhistori sche en actuele aspecten van een monument, alsmede over de maatschappelijke integratie van het erfgoed. Door onder andere vestiging van een bezoekerscentrum met fïetsenverhuur, een erfgoedwinkel, informatieborden en restauratie van het monument wordt toeganke lijkheid bevorderd. De historiciteit van een monument wordt vanzelfsprekend gerespec teerd, maar vooral ook de betekenis van een monument op de huidige dag is van belang. Met het beschikbare 'cultureel instrumenta rium' van onder meer gidsen, publicaties en informatieborden moet een monument toegan kelijk worden voor het publiek. Annemie Rossenbacken, project-coördinator van de SVE, legt uit dat monumentenzorg een specifieke taak is van de culturele sector. Eerst worden vanuit een cultureel perspectief de betekenis en ontsluiting van een monument bepaald. Vervolgens wordt bekeken op welke manier een monument ontsloten kan worden voor toerisme, de economische sector, milieu, onderwijs of de culturele sector. De betrokke nen dragen vervolgens de verantwoordelijkheid voor een monument. Deze eigentijdse benadering maakt van de SVE niet enkel een bescherm- en beheersorganisatie van monumentenzorgers, maar vooral ook een vereniging van en voor het publiek. Voor haar leden organiseert de stichting onder andere bezichtigingen en evenementen, vanuit een gedachte van integrale monumentenzorg. Monumenten veelzijdig beleven Lier, dat ook door Heemschut-leden te bezoeken is, is hiervan een voorbeeld. Zie pag. 21 Daarnaast geeft de stichting een Vlaamse Monumentengids uit, waarin een overzicht van vierhonderd voor het publiek toegankelijke, beschermde monumenten in Vlaanderen wordt gegeven. Ook deze invulling van een lacune in de informatie over Vlaamse monumenten, laat zien dat de Stichting Vlaams Erfgoed een goed georganiseerde aanvulling op de monumenten zorg-instanties in Vlaanderen is, die haar nut in korte tijd reeds overtuigend heeft bewezen. Drs. G. Flury is medewerker van de Bond Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 27