Monumenteel KORTE BERICHTEN juni 1998 Heemschut 23 ZEELAND Het Zeeuwse monument De Stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland (SRGZ) probeert het begrip Monument van de Maand ingang te doen vinden. De Stichting wil enkele malen per jaar de schijnwerpers richten op een Zeeuws monu ment, om d.m.v. publicaties en evenementen als exposities, rond leidingen, concerten en dergelijke de aandacht van eigen inwoners en bezoekers voor het Zeeuwse erf goed te bevorderen. Het concept komt niet in de plaats van bestaande activiteiten, maar voor ziet deze van een duidelijke meer waarde en biedt een kader voor nu soms verbrokkelde activiteiten. Toepassing in het onderwijs hoort nadrukkelijk tot de bedoelingen. Als start vraagt de SRGZ dit jaar de aandacht voor twee monumen ten. In juni is het thema 'Inlagen en karrevelden' (onderdeel van Zeeland Natuurmaand), in september wordt aangesloten bij de activiteiten van de Stichting Colijnsplaat 400 jaar door het uitgeven van het boek '400 jaar Colijnsplaat en verwante voor straatdorpen', door de Zeeuwse dorpen-kenner Aad de Klerk. Er zijn voldoende suggesties voor invulling in de komende jaren, vooral ook door de ruime invul ling van het begrip monument: de Abdij van Middelburg, of de Zeeuwse welen, meekrap of vuur torens, het Verdronken Land van Saaftinge of fanfares. Geen reclameborden meer op Noord-Beveland en Walcheren Nu het Zeeuwse gedeelte van rijksweg A5 8 vrij is van illegale reclameborden heeft het provin ciebestuur van Zeeland grond- en bordeigenaren op Noord- Beveland en Walcheren gemaand hun borden te verwijderen. Deze zomer zal het Zeeuwse landschap er weer een stuk aantrekkelijker uitzien. Heemschut voert al jaren actie tegen illegale reclamebor den. Nog geen onderkomen voor Steunpunt Monumentenzorg Middelburg Op vrijdag 8 mei organiseerde de KNOB in de historische Middelburgse Abdij een studiedag over Cultureel erfgoed in Zeeland. Aanleiding was de ontwikkeling rond de zorg voor het cultureel erfgoed in Zeeland. Ingegaan werd op de aard en de geschiedenis van het Zeeuws cul tureel erfgoed en op de stand van zaken in de zorg en het beheer van de archieven, de archeologie en de monumentenzorg. Het meest vergaand in voorberei ding is de nauwe samenwerking tussen het Rijksarchief van Zeeland en de gemeente-archie ven van Middelburg en Veere. Deze archieven zullen een geza menlijke nieuwe vestiging betrek ken in het historische Van de Perrehuis, dat hiertoe momenteel een restauratie en uitbreiding ondergaat. De samenwerking omvat onder andere een gemeen schappelijke studiezaal en gemeenschappelijk depotbeheer, waarmee voor het publiek één loket wordt gecreëerd. Het was de bedoeling dat bij de nieuwe huisvesting ook het provinciaal archeologisch depot en de provinciaal archeologen betrokken zouden worden en dat ook het beoogde Provinciaal Steunpunt Monumentenzorg daar een plek zou vinden. De Zeeuwse gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok haalde voor wat dit laatste betreft echter een streep door de reke ning. In zijn openingswoord zei hij dat onderbrenging van het Provinciaal Archeologisch Centrum en het steunpunt voor monumentenzorg in het nieuwe pand niet haalbaar is. Er kon met staatssecretaris A. Nuis geen over eenstemming worden bereikt over de financiering. De provincie is nu op zoek naar een vervangend onderkomen. Het is niet bekend in hoeverre deze tegenslag gevolgen zal hebben voor de totstandkoming van het steunpunt voor monumentenzorg, waarbij ook Heemschut Zeeland is betrokken. GRONINGEN Hergebruik Hamsterborg Den Ham Borg Piloersema oftewel de Hamsterborg wordt gerestaureerd en geschikt gemaakt voor congressen, recepties en overnachtingen. De enig overge bleven borg-boerderij in Groningen zal tevens als boerderij blijven functioneren. Er zullen oude huisdierrassen te zien zijn. Voor de restauratie en verbouwing van de borg is een kleine twee miljoen gulden beschikbaar. Een De borg Piloersema in Den Ham. Foto Erway teksten. verantwoorde exploitatie moet de Hamsterborg na de verbouwing zelfstandig maken en zo het behoud van dit Rijksmonument garanderen. De huidige borg Piloersema, die dateert van 1633, is tot 1991 particulier bewoond gebleven. Wat met Huize Fivelhörn? Ten Boer Wat gaat er gebeuren met Huize Fivelhörn? Na de derde brand binnen een jaar is er weinig meer over van het eens zo karakteristieke woningencomplex in Ten Boer. De gemeente ziet de restanten van Fivelhörn het liefst maar gesloopt en vervangen door nieuwbouw. Huize Fivelhörn werd rond 1900 gebouwd als armenhuis. Het gebouw werd met twee vleu gels uitgebreid en functioneerde jarenlang als bejaardenhuis. LIMBURG De Stadbroekermolen Sittard Op 15 april verrichtte gouverneur baron Van Voorst tot Voorst de officiële opening van de tweede fase van het project 'Herstel Stadbroekermolen 'te Sittard. In de eerste fase werden de uit 1907 stammende waterturbine, twee woningen en de werkplaats gerestaureerd. Doel van de tweede fase was het herstel van het bakhuis ('t bakkes), de tuinen, de tuinmuur, de molenaarswoning en de graanschuur. In de derde en laatste fase zullen de historische maalinstallaties en het overige industrieel erfgoed worden opge knapt. Als deze fase is afgerond moet de Stadbroekermolen zijn uitgegroeid tot een 'Europees Centrum voor Watermolinologie'. Wie geïnteresseerd is in de histo rische, hedendaagse en toekom stige betekenis van watermolens zal dan in de Stadbroekermolen zijn walhalla vinden. Maar reeds nu zijn bezoekers welkom in het complex dat enkele jaren geleden nog werd omschreven als de mooiste ruïne van Nederland. Informatie: 046-451 45 40 Industrion, museum voor indus trie en samenleving, geopend Kerkrade Even bijzonder als de Stadbroekermolen is het op 13 juni geopende museum Industrion in Kerkrade. Het museum toont op een actieve wijze hoe de afgelopen tweehonderd jaar industrie en samenleving op elkaar hebben ingewerkt. In dit 'beleef-, speel- en doe-museum' kunnen indus triële ontwikkelingen van verleden en toekomst op een directe en welhaast authentieke manier worden beleefd. Limburg kent een lange en gevarieerde industriële geschiedenis. Het markante Industrion-gebouw weerspiegelt in zijn architectuur deze historie en vertelt aldus welke thema's de bezoeker in het museum aan kan treffen. Het Industrion ligt naast het perron van NS station Kerkrade Centrum. De stoom trein die vanaf Schin op Geul over het fameuze Miljoenenlijntje rijdt, heeft bij het Industrion een halte plaats. Informatie: Industrion, Postbus 164, 6460 AD Kerkrade Tel.: 045-567 08 09, Fax:045-546 38 48 E-mail: info@industrion.nl website: www.industrion.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 25