Vesting Heusden kent twee rotte plekken Heemschut wendt zich tot B en W: beleid erop gericht overal in Drenthe te streven naar een wat men noemt landschappelijke basiskwaliteit. De nota maakt onderscheid tussen gebieden met accent op behoud en herstel van bestaande landschapskwaliteit en gebieden met accent op ontwikke ling van nieuwe landschapskwali teit. Rond de vijf grotere kernen in Drenthe - Hoogeveen, Enrmen, Meppel, Assen en Coevorden - komt de nadruk te liggen op het ontwikkelen van zogeheten stads landschappen. In de nota staat een soort 'staal kaart' voor de landschapskwaliteit waarin de hoofdlijnen van beleid zijn uitgewerkt in aanbevelingen. Concrete voorbeelden laten zien hoe partijen in de praktijk handen en voeten kunnen geven aan het landschapsbeleid. De Nota Landschap voorziet in een groot aantal concrete acties en projecten voor een periode van vijf jaar (1997- 2002). Een deel van die zaken zal de provincie zelf op zich nemen en een deel verwacht zij van andere partijen. Een van deze acties is het uitwer ken van de provinciale cultuurhis torische hoofdstructuur. Via het Steunpunt Monumentenzorg is Heemschut hierbij betrokken. Daarnaast is het volgens de nota de bedoeling Heemschut en het Drentse Welstandstoezicht - dat is de organisatie die de welstands adviezen voor de meeste Drentse gemeenten verzorgt - in te scha kelen bij het opstellen van een visie op de gebouwde cultuur. Dorp en landschap zijn in Drenthe sterk met elkaar verweven en land schapskwaliteit en beeldkwaliteit van de gebouwde omgeving liggen er nadrukkelijk in eikaars verlengde. Wie belangstelling voor de Nota Landschap heeft, kan contact opnemen met de stafgroep Communicatie van de provincie Drenthe, (0592) 365265. Optreden Emmen tegen illegale reclame Emmen Eind vorig jaar heeft Heemschut Drenthe een brief naar GS van Drenthe gestuurd met de vraag wat men van plan was tegen de ontsierende, commer ciële buitenreclame in het buiten gebied te doen: "Met grote zorg constateren wij een toename van de illegale reclame langs wegen en op agrarische terreinen in de nabijheid van wegen. Ontsiering van het mooie Drentse landschap is hiervan een gevolg. Het gezicht van Drenthe wordt ernstig geschaad." Begin februari werd eenzelfde oproep gedaan aan de Drentse gemeenten. Sinds een aantal jaren is het toezicht gedelegeerd aan de individuele gemeenten, die op hun beurt een oproep deden. Het instrument van de Algemene Plaatselijke Verordening zou een handvat kunnen bieden voor plaatselijk beleid. Heemschut Drenthe heeft een positieve reactie ontvangen van de gemeente Emmen waar men sinds kort over een nieuwe reclame verordening beschikt die onder andere buitenreclame in 'gevoelige gebieden' verbiedt. Na enige tijd ad-hoc tegen illegale reclame te hebben opgetreden werd begin mei een grootscheepse actie georganiseerd. De oogst was daarbij overigens minder rijk dan de afdeling Bouw- en Woning toezicht van de gemeente Emmen verwacht had. De actie was van Heusden Op lokatie'vergaderen heeft zo zijn voordelen. De Brabantse PC hoefde technisch adviseur ing. Lambende Visser niet op zijn mooie ogen te geloven, maar kon er zich tijdens een rond wandeling door Heusden zelfvan overtuigen, dat twee panden in de Wijksestraat in Heusden evenzo veel rotte plekken vormen in de gerestaureerde vesting. Tijdens een gedachtenwisseling over de resultaten van de jaren lange restauratiewerkzaamheden in Heusden gaf de gastheer van de commissie - wethouder ing. A. van den Hoven (Ruimtelijke Ordening) - De Visser alle gelijk van de wereld. De eigenaar van het pandje Wijksestraat 8 weigert ook maar iets aan zijn pand (met een speci fieke Dordtse gevel) te laten doen en peinst er ook niet over het te verkopen. En dan staat de gemeente tamelijk machteloos, zei Van den Hoven. Een familielid van de onwillige eigenaar blijkt voor het andere door De Visser bedoelde pand - Wijksestraat 3 - plannen te hebben voor vervangende nieuw bouw. Dat kan dus misschien nog goed komen. Een paar dagen na de vergadering wendde De Visser zich schriftelijk tot het Heusdens college met het verzoek al het mogelijke in het werk te stellen om het verlies van het beeldbepalende, cultuurhisto risch waardevolle pand Wijksestraat 8 te voorkomen. 'Heusden heeft in het verleden getoond hoe met deze zaken kan worden omgegaan. Met die erva ring moeten er toch mogelijkhe den gevonden kunnen worden', vindt de Brabantse TA. tevoren aangekondigd en menig ondernemer bleek op het laatste moment eieren voor zijn geld te hebben gekozen. Het plan tot vernieuwbouw van het pand Wijksestraat 3 kan zijn goedkeuring wel wegdragen, al zou hij het mooier vinden als de nieuw toegevoegde dakkapellen 20 centimeter lager worden en de afstand van het pand tot het belen dende pand tenminste een meter groter zou worden. Met de gevels wordt volgens De Visser in elk geval dermate zorgvuldig omge gaan, dat de beeldbepalende waarde in feite geen geweld wordt aangedaan. Vesting zelf Na de reguliere PC-vergadering in het gemeentehuis van Heusden (gel egen in de voormalige gemeente Vlijmen) nam wethou der Van den Hoven (zelf afkom stig uit de voormalige gemeente Drunen) zijn gasten mee naar het meest monumentale deel van zijn vorig jaar heringedeelde gemeente: de vesting Heusden. Via maquettes, lichtbeelden en een stormachtige rondwandeling door het stadje en over de vesting wallen kregen de commissieleden een goed beeld van de (ongeveer) afgeronde restauratie. Werd een decennium geleden het gemeentebestuur van het toen nog zelfstandige Heusden vaak verwe ten, dat het van de vesting een openluchtmuseum probeerde te maken, het huidige gemeentebe stuur is van mening, dat Heusden ook een stadje is, waar gewoond en gewerkt moet worden. Het borduurt daarmee voort op de ook al weer zes jaar oude nota 'Heusden na de restauratie'. Jan Keunen, PR-medewerker van Heemschut Noord-Brabant. Illegale reclameborden. Foto Benting, Dalerveen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 22