juni 1998 Heemschut 19 rechter vraagt zich af in hoeverre de plannen voor een Chinees- Japanse tuin en kwekerij zijn aan te merken als agrarische activiteit. Dit was de reden voor de gemeente Leek om een vergunning te vers trekken voor de oprichting van de kwekerij. De bezwaren van Heemschut richten zich voor namelijk tegen aantasting van het cultuurhistorisch waardevolle landschap ter plekke (het landgoed Nienoord). Inmiddels is de aanstaande kweker nu, bij weer een nieuwe rechtszaak, ontmoedigd; het stuk land is plot seling verkocht, de bonsai boompjeskwekerij is van de baan. NOORD-HOLLAND Behoud Frederikspark Haarlem Twee jaar geleden heeft Heemschut, samen met de Wijkraad Welgelegen en De Stichting tot Behoud van het Frederikspark, op een bijeenkomst in het Haarlemse Concertgebouw bepleit het Frederikspark zijn oorspronkelijke voorkomen in het beschermde stadsbos De Haarlemmerhout terug te geven. Toen het afzichtelijke sport- fondsenbad, bij zijn bouw aan het begin van deze eeuw al omstreden, werd afgebroken, was er een uitge rekende kans, die gemaakte fout te herstellen. Het Haarlemse gemeentebestuur bedach t daarentegen, dat het beter was, het gat niet met bomen in te vullen maar met een seniorenap partement. Ook Heemschut liet blijken dat geen gelukkige keuze te vinden en vroeg met genoemde instanties bij de Raad van State schorsing aan van het nieuwe bestemmingsplan. Dit college was slechts in staat hier marginaal te toetsen en maakte de schorsing ongedaan. Restte nog een toege kende schorsing van de bouw vergunning, opgelegd door de Haarlemse rechter, die van mening was, dat de gemeente onvoldoende had duidelijk gemaakt, waarom de oppervlakte beduidend hoger uit kwam dan oorspronkelijk gepland: 650 m2 i.p.v. 400 mz. Als de bouwer probeert deze schorsing er af te krijgen, staat ook Heemschut weer beroep daarte gen open. Heemschut zal dan ook vragen, deze schorsing te handha ven tot de bodemprocedure, die in de herfst van dit jaar dient. Overigens heeft ook Heemschut geen antwoord gekregen op de vraag, waarom in dergelijke geval len, waarin van bescherming sprake is, geen beeldkwaliteitplan wordt gemaakt. Museumpark Haarlemmermeer Haarlemmermeer De entree van de Haarlemmermeer vanaf Heemstede wordt al sinds de drooglegging gemarkeerd door het gemaal de Cruquius, dat met zijn zwaaiarmen laat zien, hoe dit meer als laatste in Noord-Holland werd leeggezogen en niet de slechtste bouwgrond heeft opgele verd. Daarnaast staat al enkele jaren het karkas van een graansilo het beeld aan de ringvaart te beheersen. Beeldbepalend is het wel, al zal menigeen zich afvragen, wanneer die silo wordt afgebro ken. Ook projectontwikkelaars hebben dat al gedaan en kwamen met een vervanging ter plekke voor - alweer - een appartement, dat weinig handen op elkaar heeft gekregen, ook die van Heemschut niet. De silo verdient wel een Het Frederikspark in Haarlem,. Medewerkers middenkatern: G. Baijens (Zeel) B. Boivin (Dr.), G. Flury, J.D. Gerritsen (NH), J. Keunen (NB), F. Movens (L), L. v.d. Meule (ZH), S. Simon (Gr.). Gemaal Cruquius met silo. opwaardering en bepaald geen afbraak. De mogelijkheid van dit histori sche hoekje iets te maken, lijkt nu aanwezig, omdat drie musea in de polder de koppen bij elkaar hebben gestoken en er een unieke kans in zien in het gemaal, de silo en het omliggende bos, groot 8 ha, een museumpark op te zetten. Alles wat met water in 'De Meer' te maken heeft - en dat is vrijwel alles - kan er zichtbaar worden gemaakt. In het gemaal: de func ties van de drooglegging, in de silo een tentoonstelling en een speel- zolder en in het park zelf o.m. een agrarisch buitenmuseum. Ook voor Heemschut een uitgelezen kans, haar verzet tegen de apparte- mentenbouw, beloond te zien met het behoud van monumenten en het beheer ervan. De Stelling van Amsterdam nu al bedreigd De jarenlange inspanning van de provincie Noord-Holland, De Stelling van Amsterdam, de fortenlinie rond de hoofdstad, die eind vorige eeuw werd gebouwd de monumentenstatus te geven is dan eindelijk beloond. Een niet geringe beloning, zoals we al eerder met trots meldden: in december 1997 werd deze gigantische fortenring, nog vrijwel in ongeschonden staat bewaard, op de Werelderfgoedlijst van de UNESCO geplaatst. Dit naast andere niet geringe wereld monumenten als b.v. de Chinese Muur. De zegellak van de oorkonde is echter nog niet droog, of er doen zich al ontwikkelingen voor, die erop duiden, dat economie toch belangrijker lijkt dan een gelau werd monumentenbezit. De laatste, niet militaire maar planologische aanval erop, is het voornemen aan de noordzijde van het Noordzeekanaal bij de Wijkermeer een insteekhaven te graven. Men meent bij alle ontwikkelingsvarianten, dat de aanwezigheid van die Stelling een 'lastig element' is. Fleemschut laat in een brief aan GS van Noord- Holland weten, dat de beoorde ling van de bouwaanvraag aan dit college, niet langs de marge van 'wat zou kunnen, mogen en hoever kunnen we gaan' mag pl aatsvinden. Uitgangspunt van elke beslissing hierover kan slechts bestaan in de vormgeving van het strategische landschap dat de Stelling zo uniek maakt, inclusief het militair- strategisch systeem. Met name de schootsvelden, die juist ook een beschermende functie voor de omringende natuur hebben, maken de forten uniek. Bebouwing zou het open schootsveld aantasten. Zowel het fort Wijkermeer als het fort IJmuiden zouden in die zin lijden onder de aanleg van een insteek haven met daarbij behorende acti viteiten. DRENTHE Drenthe publiceert Nota Landschap Begin dit jaar is de Nota Landschap van de provincie Drenthe versche nen. De bedoeling van de nota is alle partijen, waaronder de Drentse gemeenten, op te roepen het landschapsbeleid actief inhoud te geven. Centraal in de nota staat het zorgvuldig omgaan met veran deringen die gevolgen kunnen hebben voor het landschap. In hoofdlijnen is het provinciale

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 21