14 Heemschut juni 1998 De 'study' in Het Huys ten Donck met het schilderij van Koning-stad houder Willem III. Foto Peter van Roon, Amsterdam. De 18de-eeuwse voorgevel. Foto Bert Franssen. onderhoud het geld besteed wordt, is geheel en al een keuze van de Stichting. Dit jaar bedroeg de begroting voor het exterieur/ 50.000. Gemiddeld is dat een bedrag tussen 40.000 en 50.000. "Dit tienjarenplan is één van de allerbeste maatregelen van de laatste jaren. Hierdoor val je niet terug op achterstallig onderhoud, wat uiteindelijk leidt tot een veel duurdere restauratie. Het werkt perfect." De subsidie geldt alleen voor de buitenkant. De onder houdskosten van het interieur, die in dezelfde orde van grootte liggen, moet de Stichting zelfbijeen zien te scharrelen. Tot 1980 was dat een groot probleem. "We waren privé langszamerhand aan het doodbloeden. Als het allemaal uit je eigen zak moet komen, wordt het onbetaalbaar," zegt de heer Groeninx. "Voor het onderhoud binnenshuis is geen subsidie. Ga eens na wat dat betekent voor de kosten van verwarming. Hoewel we de temperatuur zo laag mogelijk houden, verstoken we toch tussen de 28.000 en 30.000 kub. per jaar. Gelukkig zijn er soms onderhoudsprojecten, waar we van profiteren. Zo is vier jaar geleden de hele bene dengang opnieuw geschilderd, wat te danken was aan een project van de schilders-opleidingsschool te Zwijndrecht. Twee jaar geleden werd de gehele boven gang onderhanden genomen, weer door dezelfde schil dersschool, ditmaal dankzij de steun van de ABN Amro Bank te Ridderkerk, ter viering van het 250 jarig bestaan van Het Huys. In beide gevallen hebben de jongens dat keurig gedaan." Diners Sinds 1980 is er een belangrijke inkomstenbron voor het onderhoudswerk bijgekomen, doordat het Huys opengesteld werd voor gesloten gezelschappen. "We zitten onder de rook van Rotterdam. En die stad is gelukkig een bodemloze put van grote bedrijven die graag hier met hun cliënten of bezoekers uit het buitenland dineren of lunchen, of een symposium organiseren. Je bent op maar een kwartier rijden van Rotterdam van de drukte van de grote stad verlost, ideaal om met elkaar van gedachten te wisselen. Wel moeten we ervoor waken dat het huis niet onder de voet wordt gelopen. We mikken op 32 ontvangsten per jaar. We hebben de inkomsten hard nodig, maar willen geen winst maken, we zorgen ervoor dat we op de nullijn zitten." Er zijn twee restauraties geweest deze eeuw. De eerste in 1926-1928, toen het destijds enigszins verwaar loosde pand door de grootvader van de huidige eigena resse geheel gemoderniseerd en geschikt gemaakt werd voor bewoning. Dat gebeurde nog zonder dat er subsi die aan te pas kwam. Er kwam stromend water, electri- citeit en centrale verwarming. Tot dan toe was het alleen zomerverblijf, de familie Groeninx van Zoelen woonde er 89 dagen per jaar, de rest van het jaar woonde de familie aan het Lange Voorhout in Den Haag, in de tegenwoordige Spaanse ambassade. Tussen 1967 en 1970 heeft de huidige heer Groeninx

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 16