HOE HET HUYS TEN DONCK MET ALLURE WEET TE OVERLEVEN Het Huys ten Donck in Ridderkerk (bij Rotterdam) is één van de mooiste huizen in Nederland uit de 18de eeuw. Qua maatvoering is het vergelijkbaar met een VOC-schip: dertig meter lang, vijftien meter hoog en twaalf meter diep. Zeegroene deuren bevatten witte schuimkoppen. Het interieur is zeer rijk, in Lodewijk XV-stijl. Aan Het Huys ten Donck is sinds 1746 maar weinig veranderd. Het bleef aldoor in dezelfde familie Groeninx van Zoelen. En het is uitstekend onderhouden. Subsidie juni 1998 Heemschut 13 Bert Franssen MKCXLVr De 19de-eeuwse achter gevel. Foto Bert Franssen. Het was niet helemaal zoals in Engelse films. Wel de grote schel met lange nagalm, maar geen butler die opendoet. Het is de vriendelijke 'kasteelvrouwe' zelf die me begroet. In de Grote Zaal spreek ik haar vader, die er sporadisch verblijft en sinds 1956 in Spanje woont. Het eigendom deed hij in 1987 over aan zijn dochter, maar hij houdt nog een oog in het zeil, vertelt hij, zittend aan een ovale tafel met uitzicht op het park. De Grote Zaal in - een hele eer, want hij is van grote schoonheid. Zeldzaam mooi Lodewijk XV-interieur, met zeer rijk stuc- en houtsnijwerk. De je-weet-niet- waar-je-moet-kijken-stijl, maar alles precies in de goede verhoudingen. Net niet dat te overdadige, waarbij je als Hollander al gauw denkt: kon dat niet wat minder. J onkheer Groeninx van Zoelen zelf - helaas wil hij niet op de foto - past uitstekend in deze omge ving qua aristocratische uitstraling. Monumentenwacht Het is meteen duidelijk, dat onderhoud hier hèt item moet zijn, een uitdaging en ramp tegelijk. Om een indruk te geven. Nieuwe gordijnen betekent meestal honderd meter stof aanschaffen, per kamer. Het huis telt 2000 ruiten en 76 blinden. Eens in het jaar worden alle ruiten gewassen, plus alle blinden, omdat daardoor de verf langer meegaat. Blinden zijn erg arbeidsintensief, je moet ze eigenlijk om de zeven jaar opnieuw schilderen. De uitdaging om achterstallig onderhoud te voorko men, is kennelijk met succes aangegaan. Alles ziet er geweldig uit. In de serie 'Great Houses of the World' nam NBC Super Channel Het Huys ten Donck als enige huis in Holland op. Monumentenwacht functio neert volgens Groeninx optimaal. "Het zijn hele plezierige, geïnteresseerde mensen. Ieder jaar in september brengen ze hier een dag door en produceren dan een lijst van defecten waar wij aandacht aan zouden moeten besteden. Langzamerhand wordt hun lijst korter, dus het gaat de goede kant op. Het is ook heel praktisch dat derden de situatie weer op een andere manier bekijken dan je zelf doet als je er dagelijks mee bezig bent." Het onderhoud van het exterieur vaart wel bij een zes jaar geleden aangevangen tienjarenplan, dat de Stichting Het Huys ten Donck heeft moeten indienen bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Dit plan voor ziet in een veel ruimere onderhoudsvergoeding dan voorheen. Sinds september 1997 krijgt de Stichting 50 procent subsidie op de onderhoudskosten (daarvóór 40 procent), mits het jaarlijks meer dan/25.000 uitgeeft en minder dan 100.000. Ook de provincie Zuid- Holland draagt nog eens tien procent bij. Aan welk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 15