Het Regionaal Opleidingsproject in Limburg Frank Hovens Werken, leren en restaureren Een groeiend tekort aan restauratie-vaklieden èn een hardnekkige restauratie-achterstand, dat zijn twee knelpunten die deels het toekomstperspectief voor de Nederlandse monumenten bepalen. Met het opzetten van de 'Regionale Opleidings Projecten' denken enkele partijen die nauw bij restaurati^betrokken zijn, een bouw steen te hebben aangedragen voor de oplossing van dit dilemma. april 1998 Heemschut 7 zou moeten komen. De rechtbank wil hij handhaven, omdat deze in de achterliggende Jansstraat al veel in verbouwingen geïnvesteerd heeft. Het zou kapitaalvernietiging zijn de rechtbank te dwingen elders in de stad een plek te zoeken met een nog verdergaande ruimte claim. Dit alles wel mits de centrumfunctie daarbij voorop staat en niet een saaie kantoor functie de nieuwe lokatie tot een dood punt buiten de kantooruren maakt. Dat de horeca in Haarlem veel belangstelling heeft voor vestigingen van café's en restaurants in dit binnengedeelte van de stad speelt Marselje in de kaart. Toen hij nog wethouder was heeft een hotel-exploitant hem de garantie gegeven er een hotel te vestigen met 240 bedden. De ondergrondse parkeergarage moet dan ook zoveel mogelijk voor de bezoekers van de stad en het winkelend publiek ter beschikking staan. De ingang daarvan moet volgens hem inpandig gemaakt worden. Het huidige ontwerp, waarbij de ingang aan de Damstraat komt te liggen met een gapend gat vanaf Het Spaarne, betekent vernieling van een eeuwenoud perspectief naar het centrum van Haarlem. Wat gaat de politiek doen Marselje verwacht, dat het Enschedé-complex geen strijdpunt wordt bij de collegeonderhan delingen. Men zal voorstellen de bodemproce dure af te wachten en eerder nog veronderstel ik, dat de contractpartners het oude plan zullen intrekken en het plan Patijn - ook mijn voor keur - zullen omarmen. Dat betekent, dat er geen bodemprocedure meer volgt. Eigenlijk was het dus zeer verstandig van mijn eigen partij, die altijd mee is gegaan met de oude plannen, dat zij in het verkiezingsprogramma niets over het bestemmingsplan de Appelaar heeft opgenomen. Des te vreemder is het, dat de afdelingsvoorzitter veertien dagen voor de gemeenteraadsverkiezingen laat weten, dat de Appelaar bij de college-besprekingen 'breek punt' in de onderhandelingen zal worden. Dit maakt ons als democratische partij verdacht, door er vóór de verkiezingen over te zwijgen in ons partijprogramma en gelijktijdig te beweren er na de verkiezingen weer over te beginnen. En wie begrijpt dan nog, dat mijn partij zich drie dagen vóór de verkiezingen ineens tegen het oude plan durft uit te spreken, als duidelijk is geworden, dat de Raad van State tot schor sing zal overgaan. Dat onze afdelingsvoorzitter als gevolg van dit beleid zijn functie niet ter beschikking heeft gesteld, verbaast mij hoge lijk." Het kan ook anders in Haarlem Kennelijk toch onder de indruk van de grote weerstand onder de bevolking en het gebleken historisch bewustzijn, gaat het gemeentebe stuurvan Haarlem op een open en verstandige wijze om met het uit de doeken doen van de Raaks-plannen. Een beslissing wordt overgela ten aan de nieuwe gemeenteraad. De Raaks, gelegen in het centrum tussen Zijlvest aan de Leidse Vaart en de Gedempte Oude Gracht is altijd een rommelig gebied geweest. Eens stond er een gasfabriek en nog steeds is het een samen raapsel van enkele scholen, een weggedrukte kerk en een smakeloze puist van een bovengrondse parkeergarage. Van de 28 projectontwikkelaars, die een plan hebben ingediend ter invulling van dit kwartier met winkels, woningen, galerijen, wandelgebiedjes en - gelukkig - een onder grondse parkeergarage, heeft het college van B en W er 6 geselecteerd. Al kan men bij de openheid hiervan vraagtekens zetten, wanneer het erom gaat te weten te komen waarom die andere 22 niet in de prijzen zijn gevallen, de plannen zoals deze onlangs in een uitpuilend concertgebouw in Haarlem werden gepresen teerd, geven allemaal blijk van een opvallend streven, zoveel mogelijk beeldbepalende panden te behouden. Het zijn niet zozeer monumen tale dan toch bijzondere gebouwen als de beide scholen en een kerk, waarin nu een wijnhandel is gevestigd. De Provinciale Commissie Heemschut Noord-Holland zal haar keuze voor een ontwerp binnenkort ook kenbaar maken. J.D. Gerritsen is PR-medewerker Heemschut Noord-Holland. Gedurende de periode 1996-1999 wil men in enkele regio's met dit ROP-idee experimente ren. Zuid-Limburg is één van die regio's. Na een voorbereiding van anderhalfjaar is op 10 juli 1997 het ROP aldaar officieel van start gegaan. Wat zijn de ervaringen tot nu toe? De 'ROP-oplossing' die men voor de geschet ste problematiek bedacht heeft, is schoon in haar eenvoud. Immers, de twee knelpunten zijn voor het vinden van een oplossing als het ware tot elkaar veroordeeld. Wat ligt dan meer voor de hand dan het opzetten van een project waarbij de twee kwesties tegelijkertijd worden aangepakt? Door als 'lesmateriaal' ingezet te worden, kan een extra aantal monumenten, mede dankzij enkele subsidies, gerestaureerd worden. Tegelijkertijd verzeker je je ervan dat in de toekomst een voldoende aantal gekwalifi ceerde restaurateurs voorhanden is. Momenteel zijn er 15 leerlingen bij het ROP betrokken. Zij gaan een 'leer-arbeidsovereen- kornst' aan van twee jaar. De verhouding theorie-praktijk is 1:4. De cursus kent 14 modules. Als een leerling deze naar behoren heeft afgelegd, wordt hij geacht naast de 'normale' vaardigheden van een bouwvakker, tevens een goede kennis te hebben van het restaureren. Schoon dus in haar eenvoud, maar niet eenvou dig in de uitvoering. Naast het geld is een efficiënte coördinatie onontbeerlijk voor het slagen/Bij het ROP-Limburg zijn heel wat partijen betrokken, te weten: de Provincie,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 9