De visie van oud wethouder Marselje m 'kty Jan Derk Gerritsen Hoe nu verder met het Enschedé-complex in Haarlem In de vorige Heemschut konden we nog juist melden, dat er in de planvorming rond de invulling van het Enschedé-complex een kink in de kabel is gekomen. De Raad van State heeft een beroep tegen het reeds door GS goedgekeurde bestemmingsplan gehonoreerd en wil eerst een nader onderzoek naar de stedenbouwkundige aanvaardbaarheid van de plannen. Oud wethouder Paul Marselje lijkt daarmee alsnog zijn zin te krijgen. Na ampele overwegingen koos wethouder Marselje er rond 1 mei 1992 voor zijn zetel ter beschikking te stellen. Hij kon zich niet verenigen met de visie van zijn mede-collegeleden op de invulling van het af te breken drukkerij-complex Enschedé bij de Grote Markt in Haarlem. 6 Heemschut april 1998 Over de zogenaamde Gele Nota, waarin ambtenaren uitvoerige scenario's hadden ontwikkeld, compleet met financiële uitwerkin gen, mocht van het college niet meer gespro ken worden en de ambtenaren werd opgedra gen er het zwijgen toe te doen. In die studie werden verschillende modellen gepresenteerd: één zonder rechtbank, één zonder schouwburg en één zonder rechtbank en schouwburg. Het hotel, dat in de voorliggende modellen ook nog was opgenomen, werd in omvang te zwaar geacht. Uitgangspunt van de ambtenaren was vooral de financiële haalbaarheid van de scena rio's. Vandaar een rapport met uitvoerige bijla gen. Van het college verkreeg men de opdracht ervan uit te gaan, dat het rapport nooit bestaan had. Het rapport gelekt Twee en een halfjaar na het vertrek van Marselje, die voor deze handelwijze geen verantwoordelijkheid meer wenste te dragen, kwam het rapport via het Haarlems Dagblad alsnog in de openbaarheid. De gemeenteraad was er toen ook wel benieuwd naar en kreeg het wel, maar zonder bijlagen. De rehabilitatie van de desbetreffende ambtenaren en ook die van Marselje werd openlijk gevraagd en wie weet ook wel geëist, als men de ondersteunende bijlagen had kunnen lezen. En zie: wat nu in de te verwachten beroepsprocedure tot uiting zal komen één van de modellen en wel die zonder schouwburg (dus met behoud van de oude op het Wilsonsplein) zal vermoedelijk worden gerealiseerd. En dat was één van de modellen in de nota van de ambtenaren. De keuze van Marselje De oud-wethouder had dus gerust mogen blijven zitten, want hij had niets liever gezien dan dat zijn favoriete plan d.i. zonder schouw burg en met een lagere rechtbank, werd uitge voerd. Volgens hem moet de oude schouwburg, die mede door toedoen van Heemschut al op de voorlopige monumentenlijst is geplaatst, worden aangepast en uitgebreid in de richting van de Leidse Vaart, waar dan een toneeltoren Het Enschedé-complex gesloopt, op het front na, gezien vanaf de St.Bavo. Foto Henk Vijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 8