Jaar van het Onderhoud april 1998 Heemschut 3 'kralensnoer van kleine kernen en bosjes'. Ook hier echter pleit Heemschut voor de grootst mogelijke zorgvuldigheid in de ontwerpfase. Tot elke prijs moet worden voorkomen dat er klakkeloos plannen en ontwerpen van elders worden overgenomen, aldus Heemschut Drenthe. De ontwerpers zullen ook hier in het Hunzedal terdege rekening moeten houden met de karakteristieke, cultuurhistorische waarden van dit landschap. In de Regiovisie van Heemschut Drenthe wordt optimaal gebruik gemaakt van de historische waarden van het gebied Croningen-Assen, waardoor een verdere aantasting zo minimaal mogelijk kan blijven. Een landschap als hier rond het Eelderdiep moet behouden blijven. B. Boivin is PR-meclewerker Heemschut Drenthe. Ir.j.M. Veldhuis, voorzitter van Heemschut Overijssel overhandigt het februari-nummer van Heemschut over o.a. Deventer aan de wethouder monumentenzorg van de Koekstad Rita Bos. Vorige maand werd in de Sint Joriskerk in Amersfoort n.a.v. het 25-jarig bestaan van de Monumenten wacht 1998 gedoopt tot 'Het Jaar van hetMonumentenonderhoud'. Een uitstekend idee. Het is prachtig, dat de laatste jaren sterk de nadruk is gelegd op het weg werken van restauratie-achterstanden. Gelukkig krijgt ook het onderhoud van monumenten nu steeds meer aandacht. Want, zoals in Amersfoort door Walter Kramer werd gesteld: alle beleidsvoornemens rond het onderhoudsvraagstuk ten spijt de gedachten- kronkel, dat eerst de restauratieachterstanden dienen te worden weggewerkt is hardnekkig. Met die denkwijze blijf je immers achter de feiten aanhollen: zo zal er altijd achterstand blijven. Die kan pas echt worden aangepakt door de curatieve monumentenzorg om te zetten in een actieve preventieve. Of zoals het Charter van Venetië uit 1965 - mede door Nederland ondertekend - het stelt: "restauratie moet uitzondering blijven". Als tijdig gebreken worden gesignaleerd en vervolgens onderhoud plaatsvindt kan kostbaar herstel worden voorkomen. De basis voor die andere - echte- monumen tenzorg werd in 1973 gelegd bij de oprichting van de Monumentenwacht Nederland. De provinciale monumentenwachten zorgen voor het tijdig signaleren van gebreken, het adviseren over preven tief onderhoud en het uitvoeren van klein herstel. Inmiddels zijn ruim 12.000 van de 75.000 erkende monu menten 'aangesloten' bij de Monumenten- wacht. De niet aangesloten monumenten eigenaars herinneren we graag aan de voorwaarde, die de minister van OK en W in 1936 al stelde bij het toekennen van rijks subsidies. In art. 20 van de regeling stond, dat de eigenaar "na afloop van de werkzaam heden verplicht is het monument onveranderd te bewaren en te onderhouden in de staat, waarin het door de herstelling is gebracht". Deze voorwaarde werd bij alle subsidie toekenningen meegezonden. Dat gebeurde ook na de Monumentenwet van 1961 en ook na die van 1988. Eigenaars die in aanmerking willen komen voor subsidie moeten nu gedurende 5 jaarna afloop van de restauratie jaarlijks rapporteren over de bouwkundige staat van hun gebouw. Restaureren en onderhoud moeten geïntegreerd worden. Het is verheugend, dat staatssecretaris Nuis de Rijksdienst nu heeft opgedragen een integraal instandhoudingsbeleid voor te bereiden. En de Monumentenwacht gaf hij tot het jaar 2000 2 1/2 miljoen om zijn werk te verbreden. Daarna komt er nog meer geld. Jaap Kamerling

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 5