Toekomstperspectief voor het Monumentenhuis Limburg Frank Hovens Als een goed begin daadwerkelijk het halve werk is, dan mag het Monumentenhuis Limburg de toekomst vol vertrouwen tegemoet zien. De feestelijke opening door staatssecretaris Nuis en een symposiurrTgaven op 28 januari bij de bezoeker in elk geval de indruk achter dat het zowel aan professionele presentatie als aan inhoudelijke 'bagage' niet schort bij het Monumentenhuis. 44 Heemschut april 1998 t Het symposium droeg als thema: 'Monumenten beleid in toekomstperspectief. Vier uitstekende sprekers wisten het publiek aan zich te binden. De eerste twee sprekers, voorzitter van het Monumentenhuis LimburgMonique Quint- Maagdenberg en gedeputeerde Maitin Eurlings, benadrukten het belang van een integrale bena dering van het cultureel erfgoed. Met deze leidraad kan een instituut als het Monumenten huis een wezenlijke bijdrage leveren aan de hedendaagse en toekomstige ruimtelijke kwali teit. Beide sprekers beklaagden zich bij de heer Nuis dat de nieuwe subsidieregelingen ondoor zichtig, onrechtvaardig - 'inspanningen uit het verleden worden bestraft' -, en, zeker voor Limburg met zijn vele grote monumenten in de '20% categorie', onvoldoende zijn. Met andere woorden: het Rijk mag wel op een wat royalere wijze een bijdrage leveren aan een zonnig toekomstperspectief. Beide politici -mevrouw Quint is burgemeester van Vaals- hoopten dat de staatssecretaris die middag enige concrete toezeggingen kon doen over het financiële 'plaatje' voor de komende jaren. De derde spreker plaatste het thema in een meer cultuurfilosofisch kader. Joop de Jong, hoofddocent bij de vakgroep geschiedenis aan de faculteit der cultuurwetenschappen van de Universiteit Maastricht, vatte zijn betoog samen met de woorden dat monumentenzorg zonder historische kennis geen toekomst heeft. Evenals de heer Eurlings brak hij een lans voor het vak omgevingsgeschiedenis. Staatssecretaris Nuis reageerde als vierde spreker, min of meer a 1'improviste, adequaat op de vorige betogen. Hij onderstreepte dat hij veel verwacht van de initiatieven op het gebied van cultuureducatie zoals die door OCenW geformuleerd zijn. Verder pleitte hij voor een verdergaande toenadering tussen 'monumen- tenzorgers' en architecten. Wat het 'financiële perspectief betreft, deelde hij mee dat dit een punt van onderhandelingen bij de komende coalitiebesprekingen moet zijn, en dat hij zich Detail Jugendstil-voorgevel Monumentenhuis. er sterk voor zal maken dat de extra injectie van 275 miljoen een vervolg krijgt. Toch maakte de staatssecretaris reeds een genereuze en symbo lische geste: hij schonk het Monumentenhuis 150.000,-. Dit bedrag kan als een Beloning worden beschouwd. De 'privaat-publieke variant' van het steunpunten-netwerk-experi ment zoals dat in Limburg geïmplementeerd is, schijnt het beste te werken en kan als voorbeeld voor andere provincies dienen. Niet oubollig Na de officiële opening werd de geestelijk vader van het Monumentenhuis, Piet Mertens, in het zonneq'e gezet. Deze bedankte op zijn beurt weer de heer Frans Geurts voor zijn onmisbaar geble ken inzet. Piet Mertens had ook een cadeau voor het Monumentenhuis: een plastiek van kunstenaar Gjus Roebroek. De bezoeker van hetMonumen ten- huis wordt bij het binnentreden direct met dit abstracte kunstwerk 'geconfronteerd'. De bood schap moge duidelijk zijn: monumentenzorg is allesbehalve een oubollig gebeuren. Het is een en al ambitie bij het Monumentenhuis. 'Een fundamentele bijdrage leveren aan de ontwikkeling, bevorderingen ondersteuning van een integraal cultuurhistorisch ruimtelijk kwaliteitsbeheer in Limburg', en niets minder stelt het Monumentenhuis zich ten doel. Wanneer je de brochure van het Monumenten huis bestudeert, vraagje je afwater in de toekomst in Limburg op het gebied van monumenten- en architectuurbeleid niet 'geïnitieerd, gecoördi neerd, ondersteund, overlegd, uitgevoerd, bemiddeld, georganiseerd, begeleid etc.' zal worden zonder het Monumentenhuis. Het Monumentenhuis wacht de zware taak om zich de komende jaren waar te maken, om zich te ontwikkelen tot die onmisbare schakel in het politieke en bestuurlijke krachtenveld die het pretendeert te zullen zijn. De Afdeling Limburg van de Bond Heemschut is over tal van zaken voortdurend in overleg met het Monumenten huis. Bij haar is de overtuiging gegroeid dat het Monumenten hu is Limburg in staat moet zijn om zich van zijn zware, deels zelf opgelegde taak te kwijten. N.B. De lezingen worden gebundeld; info: 0475-357800 Drs F. Fiovens is PR-medewerker Heemschut Limburg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 46