Toorenburg B.V. ALS KWALITEIT EEN VOORWAARDE IS LEIDEKKERSBEDRIJF Zilverstraat 52 - 2544 EL Den Haag Tel. 070-3457975/3297110/3657624 Fax 070-3299059 Gespecialiseerd in: Natuurleien Lood-, koper- en zinkwerk Leipannen Steenfabriek Biezeveld levert: IJsselformaat handvorm Rijnformaat handvorm Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. Steenfabriek Biezeveld B.V. april 1998 Heemschut 43 trokken. De gasfabriek in Ede leverde al spoedig' ook aan Lunteren en Bennekom. Bij de start van de fabriek bestond het personeel uit een administrateur (part-time), een baas( ook fitter) en twee stokers. Half oktober 1959 werd de productie van steenkolengas gestopt. Eloe is de situatie nu? De gemeenteraad van Ede vroeg de status van rijksmonument aan voor de gasfabriek aan de Schaapsweg. Deze status is inmiddels verleend. De gebouwen zijn het eigendom van het Gelderse energiebedrijf NUON-VNB, dat nu met de gemeente in gesprek is over herbestemming van de fabriek. Projectleider Jansen denkt dat het allemaal nog wel even zal duren. Hij legt uit: "Het probleem is vooral de sterk vervuilde grond onder de oude gasfabriek. Met het energiebedrijf wordt gepraat over het schoonmaken van de grond hetgeen miljoenen guldens gaat kosten." Plet energiebedrijf aarzelt: zal het geld op tafel leggen om overal af te zijn of is het verstandiger om af te wachten of er een landelijke regeling van energiebedrijven tot stand komt, waarbij de sanering van alle in aanmerking komende bedrijfsterreinen wordt betaald via opcenten op de aardgastarieven. De gemeente wil als het even kan dat de gas fabriek een tweede leven krijgt. Bouwtechnisch is het complex in goede staat. Volgens de projectleider wordt vooral ook gedacht aan een culturele bestemming van het fabrieksgebouw. Bedum De gasfabriekin Bedum is een heel ander verhaal. Deze art deco-achtige fabriek kwam in 1910 in bedrijf. Ook in dit geval is de fabriek gebouwd in opdracht van de gemeente. Architect was A.J. Reijers uit Kampen. De fabriek werd gebouwd aan het Boterdiep, op enkele honderden meters afstand van de spoorlijn Groningen-Delfzijl. De fabriek verzorgde de levering van steen- koolgas aan Bedum, Onderdendam en Noord en Zuidwolde. De fabriek is in 1955, nadat de produktie van steenkoolgas was stilgelegd, verkocht aan een bouwfïrma. In het begin van de jaren '90 kwam het fabrieksgebouw echter weer in handen van het (interprovinciale) ener giebedrijf EDON Noord. G.Kingma uit Nieuw-Roden is enkele tientallen jaren directeur geweest van de fabriek in Bedum. Hij kijkt met enige zorg naar de ontwikkelin gen rond de fabriek, die volgens hem het predi kaat rijksmonument ruimschoots verdient. "Het is een mooi fabriekscomplex", weet hij. Paf De commissie, die oordeelde over plaatsing op de lijst van jonge monumenten (MIP), dacht er anders over. De commissieleden, die kennelijk weinig oog hadden voor industrieel erfgoed, kwamen met een negatief advies op weinig overtuigende gronden: in het gebouw was geen bedrijf gevestigd, de bodem was vervuild en de dakconstructie van de directeurswoning zou gewijzigd zijn. Deskundigen van het vroegere Projectbureau Industrieel Erfgoed stonden paf over dit advies. Bedreigd De oude gasfabriek van Bedum mag dan boven aan de lijst van industrieel erfgoed in deze sector staan, voorlopig is behoud zeer onzeker. Kingma: "De gemeenteraad heeft intussen op basis van het advies van de commissie beslist dat de fabriek niet wordt voorgedragen als rijksmo nument." Bovendien wil het energiebedrijf het fabriekscomplex, dat nog slechts incidenteel wordt gebruikt, kwijt. De vereniging Algemeen Plaatselijk Belang en de historische vereniging van Bedum willen het fabriekscomplex behouden. De uitslag van de afgelopen raadsverkiezingen biedt echter nieuw perspectief. Wibo Burgers is Heemschut-medewerker industrieel eifgoed. Fabriek van handvormstenen en plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon 0418-631719 B.g.g 077-4742920

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 45