e Wij kunnen uzi> klassieke stijlinterieur, bijv. in uiv badkamer, keuken of woonkamer restaureren, maar oof geheel opnieuw ontwerpen en uitvoeren. Oofvoor uw buitengevels kunt u bij ons terecht. Tevens verkopen wij (replica)tegels, houtsnijwerk^ en smeedwerk^ Zuiderdijkf34, 1609 UVÜT Oosterleekf ttel/fa^ 0229-503055. Sitteen kwantoor, geen toonzaal. Heemschut 39 Hoger dan de Dom? Dit besef begon gaandeweg bij meer Oud- Utrechters te leven, en de afgelopen dertig jaar heeft de vereniging zich dan ook kritisch en actief bemoeid met de vele her- en nieuwbouw- plannen die regelmatig worden gelanceerd. Sinds vijf jaar heeft de vereniging een Commissie Actuele Ontwikkelingen, die het bestuur adviseert wanneer er zich zaken voordoen die het stads beeld zouden kunnen aantasten. Wanneer dat nodig is, neemt het bestuur vervolgens een besluit over het standpunt en eventuele maatregelen. Daarbij probeert men zoveel mogelijk ook mensen van buiten de vereniging aan te spreken. Zo werd in 1997 onder de titel 'Mag je hoger bouwen dan de Dom?' een publiek debat gehouden over de plannen om een kantoor toren te bouwen die hoger uit zou vallen dan de befaamde Domtoren. Mede als resultaat van deze discussie-avond besloot de gemeenteraad dat nieuwe bouwwerken niet hoger zouden mogen worden dan 70 meter, en binnen het oude centrum niet hoger dan 35 meter. Geen Neudeflat meer "Zo'n vergissing als bij de Neudeflat - een door velen verfoeide kantoorkolos in het historische centrum, die meters uitsteekt boven de omringende monumentale bebouwing -zou nooit meer gemaakt mogen worden", is Lemaier's stellige mening. "Wij vinden dat de Domtoren, die zo bepalend is voor het stadsaanzicht van veraf en vanuit alle richtingen onbelemmerd gezien moet kunnen worden. Het recente VSB-hoofd- kantoor vind ik een ander voorbeeld van hoe het dus niet zou moeten. Daar moet in de toekomst beter voor opgepast worden." Ook de aanleg van een busbaan door het historische hart van Utrecht noemt hij een aanslag op de architecto nische structuur waarbij geen rekening wordt gehouden met de bestaande bebouwing. Onhistorisch Over het komende Utrecht City Project, waarbij het gebied rond het Centraal Station en Hoog Catharijne ingrijpend heringericht zal worden, wil hij zich nog niet uitspreken. Wel heeft de vereniging zijn stem al afkeurend laten horen over de herbestrating van de Oude Gracht. "Dat is een faliekante mislukking geworden", zegt hij verontwaardigd. "Er wordt een onhistorisch beeld gegeven van het vroe gere stadsaanzicht. Daarbij is geen rekening gehouden met de oude bouwsubstanties en is een dodelijke eenvormigheid ontstaan. Je moet de beeldbepalende bouwelementen behouden, anders vernietig je het historische stadsbeeld", aldus Lemaier. Oud-Utrecht zal er de komende tijd scherp op toezien dat dezelfde vergissingen niet worden begaan bij de herinrichting van de overige stadsgrachten. Ook over de plannen om op het Domplein een archeologische ondergrondse wandelroute te realiseren zijn niet alle leden te spreken. Volgens Lemaier kunnen de begrote 75 miljoen beter besteed worden. Aanzienlijk meer enthousiasme kan hij opbren gen voor de herinrichting van het Museum kwartier. De vestiging van het Universiteits museum aan de Lange Nieuwstraat en het herstel van de daarachter gelegen Hortus Botanicus juicht hij van harte toe. In combinatie met de nieuwe entree voor het Catharijneconvent en de restauratie van de kazematten bij de Sterrenwacht biedt dit mooie kansen om dit stille, maar fraaie stadsdeel toeristisch op te waarderen. Wanneer Oud-Utrecht zijn deskundigheid en kritische houding ook in de komende jaren actief blijft inzetten, hoeft zij zich over haar 150-jarige jubileum geen zorgen te maken. Proficiat! Drs M. Lemmens is PR-medewerker Heemschut Utrecht. april 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 41