Tussen beschrijven en beschermen: 75 jaar vereniging Oud-Utrecht Maarten hemmens Het moet raar lopen wanneer men bij de bestudering van de geschiedenis van Utrecht niet vroeg of laat stuit op de Vereniging Oud-Utrecht. Je zou de Vereniging, die dit jaar haar 75-jarige bestaan viert, als de officieuze schatbewaarder van de stads- historie kunnen beschouwen. 38 Heemschut Debat Oud-Utrecht over hoogte van nieuw gebouw, dat hoger zou worden dan de Dom. Foto H. Colland, Ver.Oud-Utrecht. De Vereniging werd in 1923 mede opgericht door de toenmalige burgemeester Fockema Andreae. Deze koesterde een warme belang stelling voor geschiedenis, en het stak hem dat een stad met een rijke historie als Utrecht, in tegenstelling tot Amsterdam en Rotterdam, nog geen plaatselijke historische vereniging kende. Deftig imago Lange tijd had de vereniging, mede vanwege het voorzitterschap van de burgemeester, een deftig imago. Dat beeld is, hoewel achterhaald en bijgesteld, nog niet helemaal verdwenen. "Zelfs nu nog spreek ik mensen die denken dat je dooreen ballotage-commissie moet worden goedgekeurd", zegt voorzitter J. Lemaier met enige verbazing in zijn stem. "Maar we gaan daar in dit jubileumjaar met een ledenwerfactie alles aan doen." Toch heeft zo'n deftig imago ook zijn voorde len. "Wanneer Oud-Utrecht zijn stem verheft, schrikt iedereen, en wordt er geluisterd" stelt hij tevreden vast. "Er zijn leden die vinden dat we ons vaker en direct moeten uitspreken wanneer zich zorg wekkende ontwikkelingen voordoen. Ik denk dat het meer indruk maakt wanneer we onze mening gedoseerd en weloverwogen laten horen. En dat blijkt ook." Als mooi voorbeeld noemt hij de dreigende afbraak van de Zeven Steegjes achter de Utrechtse Oudegracht. In 1992 waren er plannen om deze gave en karakteristieke 19de- eeuwse arbeiderswoninkjes te slopen. Een gesprek van enkele verenigingsleden met de wethouder monumenten heeft een belang rijke rol gespeeld bij het behoud van de huisjes. Stadsbeeld Toch is er een tijd geweest dat Oud-Utrecht zich minder geroepen voelde om voor de bescherming van het historische stadsbeeld in de bres te springen. Sinds de jaren '60 werden er, in de ijver om Utrecht van het imago van slaperige provincie stad af te helpen, regelmatig rigoureus beeldbe palende panden gesloopt. Prominente voorbeelden zijn het oude stations gebouwvan architect Van Ravesteyn, en het veelbetreurdejugendstilkantoor 'De Utrecht'. Lemaier herinnert zich hoe hij toen als jong verenigingslid de voorzitter daar op aansprak. "Die zei, maar heren, dat is toch meer een zaak voor Bond Heemschut. Daarop heb ik gezegd dat wanneer Oud-Utrecht zich niet meer zou inspannen om het stadsbeeld te beschermen, de geschiedenis van de stad binnenkort alleen nog in de archieven te bestuderen zou zijn." april 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 40