Ontvangst op kasteel Twickel Math Berken W», Kasteel Twickel wordt nog voor een deel bewoond en is helaas voor publiek gesloten. Voor de deelnemers aan de tocht naar Munster is het dus een buitenkans dat ze hier ontvangen worden. In Heemschut van december 1997 schreef ik al over Twickel. Dit artikel ging over het stadje Delden en dus ook over Twickel. Het kasteel ligt op een steenworp afstand van Delden. Het park van het landgoed loopt bijna door tot de rand van het middeleeuwse centrum. De tocht naar Munster vertrekt vanaf het kasteel: reden genoeg om wat uitgebreider op kasteel Twickel in te gaan. 36 Heemschut april 1998 Wa ISI „i -V Kasteel Twickel. Twickel heeft een geschiedenis van ruim 650 jaar. De eerste zes eeuwen is het landgoed, generatie na generatie, vererfd. Soms kwam het landgoed in handen van een dochter. Vandaar dat aan Twickel verschillende familienamen verbonden zijn: de stichters, Van Twickelo, Van Raesfelt, Van Wassenaer Obdam en, tenslotte de laatste eigenaren: Van Heeckeren van Wassenaer. De laatste eigenaresse, Barones Van Heeckeren van Wassenaer-Gravin van Aldenburg Bentinck, deed afstand van haar bezit en bracht het land goed in 1953 onder in een stichting. De barones bezat niet alleen Twickel. Na haar dood werd het bezit van de stichting uitgebreid met landgoederen in Duitsland (Lage), Gelderland (de Hof te Dieren, Borculo, de Gelderse Waard bij Zevenaar en Nettelhorst bij Lochèm) en Zuid-Holland (Zuidwijkin Wassenaar). Het huidige kasteel is minder oud dan het land goed. Het oudste deel stamt voor zover bekend uit de 16de eeuw. In de eeuwen erna werd het kasteel steeds verbouwd en uitgebreid. De laatste grote uitbreiding, de Noordtoren, is van 1847. Een blik op de hoofdingang verraadt de inge wikkelde bouwgeschiedenis. Een steen onder de twee wapens van de opdrachtgevers, Agnes van Twickelo en Goossen van Reasfelt, geeft als bouwjaar 1551 aan. Talrijke veranderingen hebben uiteindelijk een wat rommelig beeld opgeleverd. De topgevel staat vreemd scheef boven de ingang. Zo scheef zelfs dat het fronton van een van de vensters wordt aange sneden door de deklijst van de gevel. Dit doet afbreuk aan de symmetrische opbouw van de voorgevel. Storend is het echter niet: zulke schoonheidsfoutjes laten het verleden spreken. Dubbele gracht Voor het kasteel ligt een dubbele gracht. Tussen de twee grachten is een groot voorplein met twee bouwhuizen. Ook hier vertelt het verleden haar verhaal: de beide bouwhuizen zijn gebouwd in 1761 maar de zandstenen ingangspartijen zijn duidelijk van oudere datum.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 38