fTTTl Vooral Uw fes Leiwerken T.T. TOP 'fo HOUT SN IJ- EN BEELD HO UWWERK nieuw, reparatie-en onderhoudswerken ook Eternit en shingles - daken door geheel Nederland Leidekkersbedrijf M. Maurix Bolswarderweg 2, Tjerkwerd (Fr.) Tel.: (0515) 572030 De Tegelerie april 1998 Heemschut 35 u Voorgevel Raadhuis Munster. destijds logeerden, is er nog. Daar zetelt tegen woordig het Centrum voor Nederland-studies. Fraai herbouwd en gerestaureerd Anno 1998 oogt Munster als een welvarende universiteitsstad en van de verwoestingen in de oorlog is niets meer te zien. De Duitsers hebben op hun bekende grondige manier de verwoeste binnenstad heel mooi herbouwd. Zelfs zo goed dat ik bij een bezoek aan Munster (niet op de hoogte van het feit dat het hart van de stad voor driekwart bestond uit aangepaste nieuwbouw) een plaatselijke VW-dame complimenteerde met haar mooie oude stad. "Danke, aber das ist alles nach dem Kriege neu erbaut," antwoordde ze vriendelijk. Dat neemt niet weg dat de Munsteranen hun stad weer keurig hebben gerestaureerd en opgebouwd. Zo ook de grote kathedraal met zijn twee torens. De kerk dateert uit de Ode eeuw. Hij werd gebouwd in de tijd tussen de romaanse en gotische stijlperiode. Het gebouw is van binnen mooi versierd met beelden, altaren en grafmo numenten. Ook heeft de kerk een astronomi sche klokuit 1540. Fundamenten van de oude dom uit de achtste eeuw zijn nog te zien in de kruisgang. Op die resten werd ooit de kathe draal gebouwd. IJzeren kooien Munster heeft nog meer belangwekkende kerken zoals de Uberwasserkirche met een opvallend versierde toren en de Lambertikirche. Wat daaraan opvalt zijn de drie ijzeren kooien die aan de toren hangen. Daarin werden in 1536 de lijken van drie wederdopers opgehan gen. Dat had alles te maken met het door Jan van Leiden gepropageerde Godsrijk. Zoals we weten liep het uit op een bloedbad en de terechtstelling van de wederdopers door huurlingen van de bisschop. Bij de Lambertikirche begint ook de Prinzipalmarkt. De straat ziet er on-duits uit met zijn arcades die een fraaie door zuilen gemarkeerde passage vormen langs de winkels. Er staan veel renaissance-huizen die ooit gebouwd werden door rijke kooplieden. Aan het einde van de straat staat dan het monumen tale Raadhuis met de Vredeszaal waar in 1648 de vrede getekend werd. Munster heeft naast het al genoemde Landesmuseum ook hetMühlenhofmuseum. Het ligt aan de oevers van de Aasee, het groot ste recreatieterrein van de stad en een van de oudste openluchtmusea van Duitsland. De stad heeft, kortom, genoeg aantrekkelijks om er minstens een paar dagen door te kunnen brengen. Restauratie van al uw kostbare antieke meubelen Leensterweg 36 - Kruisweg (Gr.) Tel. 0595-481443 Fax 0595-481600 Effectief lid Art Restores Association Nederland iken restauratie- en gebinthout, (gebruikte) zware balken Alles op maat in te zagen. Ook bijzondere houtsoorten en maten. 'Groot Oever" - Boomzagerij mbachtelijk gebakken, de hoogste kwaliteit estrikken, vorsten, e.d. Speciaal ontwikkelde onderhouds- en nabehandelingsprodukten. Groot Oever 12 7707 PV Balkbrug 0523 - 64 92 82 Fax. 0523 - 64 96 10 Import groothandel ambachtelijke plavuizen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 37