Heemschut 33 Synagoge De jongste gerestaureerde aanwinst op monu- mentengebied is de synagoge: in 5593 1832) gebouwd, mede "door milddadigheid van den besten koning". Dat was Willem I, die duizend gulden schonk. In de hal de namen van 24 Bergse joden, van wie er 23 omkwamen in de concentratiekampen. Een pleegde er enkele dagen na de Duitse inval zelfmoord. De eens zo bloeiende joodse gemeenschap telt geen tien volwassen leden meer. Daarom zijn er geen diensten in de synagoge. Het eenvoudige gebouw met zijn prachtige preekstoel en zijn kelder met een ritueel vrouwenbad en een materialenbad is voorbeeldig gerestaureerd; een karwei, dat in deze meimaand wordt afge rond. Markiezenhof I let 15de-eeuwse voormalige stadspaleis Markiezenhof - in de toren waarvan de stichting Bezichtiging Monumenten haar hoofdkwartier heeft - is het opvallendste monument van de stad. Het kolossale complex met zijn kenmer kende getraliede vensters biedt onderdak aan een historisch museum, een kermismuseum, een galerie, een restaurant annex lunchkelder en een bibliotheek. De drie binnenplaatsen van het hof met zijn fraaie tuinen worden regelma tig gebruikt voor muzikale evenementen, toneelopvoeringen, klank- en lichtspelen en boekenmarkten. Gevangenpoort en prins Hendrik Het oudste monument is de 14de-eeuwse Lievevrouwe- of Gevangenpoort, waarvan de cellen nog tot 1932 dienst hebben gedaan. De beroemdste gevangene - zo fluisteren de Bergenaren - is prins Hendrik geweest, die een nacht in de poort heeft moeten doorbrengen nadat hij te diep in het glaasje had gekeken. Eens stond de poort - onderdeel van de groten deels verdwenen stadsmuren - aan de rand van de stadsgracht, die is vervangen door een verkeersring. Het Ravelijn met zijn ondergrondse kazemat ten is nog een overblijfsel van de beroemde - in 1567 aangelegde en in 1698 door Menno van Coehoom gemoderniseerde - Bergse vesting. Onder meer tijdens de tachtigjarige oorlog bewezen deze vestingwerken hun nut. Het Bergse volkslied 'Merck toch hoe sterck' herin nert hier nog aan. De melodie is te vinden op een notenbalk langs de linden op het Beursplein: een horecaplein in wording. Sint-Gertrudiskerk De Sint-Gertrudiskerk is van oorsprong een eenvoudig gebouw, dat tot eind 15de eeuw regelmatig werd uitgebouwd en verfraaid, maar dat eigenlijk nooit helemaal is afgebouwd; ook niet bij latere restauraties. Kenmerkend is de ongeveer 65 meter hoge 14de-eeuwse toren De Grote Markt met de Sint -Gertrudiskerk. - in de volksmond de peperbus genoemd - die op Koninginnedag 1996 (toen Koningin Beatrix haar verjaardag in Bergen op Zoom vierde) in jacquet werd gehuld. Het 'aankleden' van de toren is een typisch Bergse traditie; het gebeurt ook elk jaar met carnaval. De toren kan worden beklommen tot de eerste trans - 183 treden - en biedt een schitterend zicht op de stad. Het monumentale stadhuis aan de Grote Markt wordt weliswaar niet meer door ambtenaren 'bewoond' - die zetelen sinds drie jaar in wat tegenwoordig heel prozaïsch stadskantoor heet - maar de gemeenteraad neemt er nog steeds zijn wijze besluiten en de Bergse schonen laten zich in deze historische omgeving in de echt verbinden. De beelden Justitia (rechtvaardig heid) en Prudentia (voorzichtigheid) zien als het ware toe, dat raadsleden en bruidsparen de juiste beslissingen nemen. Maagdkerk schouwburg De voormalige Maagdkerk is sinds 1990 in gebruik als stadsschouwburg. De pilaren en de glas-in-loodramen van het bedehuis zijn behouden gebleven, waardoor de theaterzaal met 600 zitplaatsen een heel aparte sfeer ademt. De tachtig goed opgeleide gidsen van de stich ting Bezichtiging Monumenten staan op de Open Monumentendagen leden van Heemschut en Vlaams Erfgoed gratis ter beschikking. Ze vertellen met gepaste trots en gerechtvaardigd chauvinisme alle details over de historie van de Bergse monumenten. Jan Kennen is PR-medewerker Heemschut Noord-Brabant. Noot 1 Zie ook pag. 21 april 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 35