Actie Diemenaren redde uitgebrande schuilkerk Jaap Kam,erling Gerestaureerd kerkje heropend voor multifunctioneel gebruik Onlangs heropende mr. Pieter van Vollenhoven als voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds de in 1990 volledig uitgebrande en nu fraai gerestaureerde voormalige schuilkerk De Hoop in Diemen. april 1998 Heemschut 27 Waar begin vorig jaar nog een ruïne stond en regen en wind vrij spel hadden dwars door het door brand weggevaagde dak staat nu een heel bekoorlijk monumentje te pronken in sobere neorenaissance stijl met laat- LodewijkXVI versieringen. Het eenvoudige kerkje bestaat uit een schip met aan weerszijden galerijen, ondersteund door Toscaanse zuilen. Vooral dankzij het volhardend optreden van de verontruste burgers van de Historische Kring Diemen kon het rooms- katholieke schuilkerkje weer worden herbouwd en gerestaureerd door Stadsherstel Amsterdam. En dat terwijl de sloop vergunning er al lag. Een eigentijds mirakel. De schuilkerk werd in 1786 gebouwd. In die tijd mochten in het officieel gereformeerde Nederland religieuze minderheden als katho lieken, doopsgezinden en remonstranten hun geloof niet in het openbaar belijden. Het charmante gerestaureerde interieur van de voormalige schuilkerk. Minderheden werden wel 'gedoogd'. Men mocht kerken in 'schuilkerken', waar het geloof in het geheim werd beleden in ruimten, die vanaf de openbare weg er niet uitzagen als kerken. Schuilkerk De Hoop is één van de weinige overgebleven schuilkerken, die niet in een reeds bestaand gebouw werden ingericht maar echt als schuilkerk zijn gebouwd. De Hoop deed tot 1910 dienst als schuilkerk. In dat jaar werd de ernaast gelegen rooms- katholieke St.Petrus' Bandenkerk, die inmid dels wel manifest aanwezig mocht zijn, in gebruik genomen. De Hoop werd geschikt gemaakt voor andere doeleinden en al snel stond de vroegere schuilkerk bekend als 'het Verenigingsgebouw', waar bijvoorbeeld katho lieke padvinders zich mochten uitleven. Meubelopslagplaats Toen het gebouw in de jaren '60 in verval geraakte nam het gebruik ervan als vereni gingsgebouw af. De Hoop degradeerde tot meubelopslagplaats. Totdatin de nacht van 16 op 17 november 1990 de kerk door brand grotendeels verloren ging. Een aantal Diemenaren, vooral uit de Historische Kring Diemen, zag in dat een 'vergeten monument' verloren dreigde te gaan en zette zich in voor behoud van de kerk. Toch nog rijksmonument Het lukte hen het gebouw op de rijksmonu mentenlijst te krijgen, wat gezien de enorme schade aan het gebouw, zeer uitzonderlijk was. De Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel nam de restauratie en reconstructie op zich. Deze werd mogelijk gemaakt door aanzienlijke bijdragen van de gemeente Diemen en staatssec retaris Nuis, die een bedrag beschikbaar stelde uit de extra monumentengelden. Verder bracht de Stichting Monument Schuilkerk De Hoop geld bijeen door jarenlang actie te voeren onder de Diemense bevolking en het bedrijfsleven. Zo betaalde de plaatselijke Rotaryclub drie kristallen kroonluchters en sponsorden bedrij ven het bijzondere beeldhouwwerk in de kerk. Ook kwamen fondsen als het VSB-fonds, het Prins Bernardfonds en het Schipholfonds over de brug. Het Bisdom Haarlem en het Diemense Kerkbestuur zegden bijdragen toe voor het gebouw, dat niet meer als kerk gebruikt zou worden. Het Nationaal Restauratiefonds tenslotte verstrekte een lening tegen lage rente om het resterende tekort te dekken. Stadsherstel zelf gaat het gebouw exploiteren voor concerten, recepties, diners en straks zelfs huwelijksvoltrekkingen. Rappange en partners architecten en aannemer Schakel en Schrale werkten intensief aan de restauratie. En leerlingen van de Stichting Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw konden in dit unieke project werkerva ring opdoen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 29