Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate 26 Heemschut april 1998 Richter Roegholt en Amsterdam Eind vorig jaar verscheen de bundel 'Het goud van de wandelaar; over de geschiedenis van Amsterdam. door Richter Roegholtwinnaar van de Heemschut Persprijs 1996. Het is een verzameling van elf artikelen die hij in de loop der jaren schreef voor diverse dagbladen en tijd schriften en die met elkaar gemeen hebben dat ze berusten op niet eerder gepubliceerde bronnen. Bovendien worden de essays aan gevuld met reacties van lezers en nieuwe gegevens. Voor deze bundel zijn alle opstellen bijgewerkt en geactualiseerd. Essays bijvoorbeeld over de aankoop van deM.alevit.sj collectie van het Stedelijk, over het dagboek van Anne Frank, over het Vossiusgymnasium en de afbraak plannen voor de Pijp. Amsterdam, Atlas, 1997.199p. ISBN90.254.2136.9 Prijs f39,90. Erfgoed van Overijssel Het jaarboek Overijssel kreeg in 1995 een nieuwe uitmonstering in de vorm van de themareeks, Erfgoed van Overijssel. Na uitgaven over Jacht, visserij en landbouw en de Geschiedenis van huis en haard verscheen deel 3: 'Beschermingen verdediging van have en. goed' door Frits David Zeiler en met foto's van Joos Lensink. De serie komt tot stand in nauwe samenwerking met het Genootschap Het Oversticht. Met veel foto's en overzichtelijke tekst wordt de bescherming en verdediging tegen natuurgeweld en vreemde invallen beschreven. Thematisch wordt de bescherming van kastelen, steden, nederzettin gen en buurtschappen door middel van dijken, terpen, schan sen, bastions, forten, kazernes en bunkers beschreven. Zwolle, Waanden, 1998. 128p. ISBN 90.400.9181.1 Prijs f39,95. De metamorfose van Mercurius Half december werd het pakhuis Mercurius in Wormer officieel in gebruik genomen als provinciaal depot voor bodemvondsten van de Provincie Noord-Holland. Tegelijkertijd verscheen de publi- katie: 'Mercurius hersteld; geschiede nis, restauratie en hergebruik van een provinciaal monument' door Jeroen Goudeau. Het boek werd overhan digd aan ing. D. Stam., zoon van MartJ. Stam, die het gebouw in 1919 ontwierp. Reden voor deze uitgave is het leveren van "...het bewijs dat een zorgvuldige herbe stemming van dergelijke objecten haalbaar is, dat het gewoon kan, ook voor andere partijen. De ervaringen die wij bij Mercurius hebben opgedaan willen wij door middel van dit boek aan u overdra gen", aldus mevrouw Van Diepen- Oost, gedeputeerde voor Monumentenzorg en Archeologie in haar voorwoord. Het boek bestaat dan ook min of meer uit aparte hoofdstukken, waarin de verschillende achtergronden van de restauratie beschreven worden. Bovendien wordt het gebouw in de context van zijn tijd beschreven en is een hoofdstuk aan het (indus trieel) oeuvre van Mart Stam gewijd. Uit dit pakhuis kwam ooit de Lassie Vluggort, Klaarhavermout en Toverrijst, evenals de Kellogg's Cornflakes. Later werd het bedrijf overgenomen door Sara Lee/DE. Het gebouw kwam in 1988 leeg te staan en Mercurius viel ten prooi aan wind en regen. Het experimenteren met herstel van gewapend beton vormde een belangrijk onderdeel van deze gecompliceerde restauratie. In de bouw treft men de zogenaamde paddestoelvloeren, want Mart Stam, afkomstig uit Wormerveer, experimenteerde met nieuwe toepassingen van gewapend beton in de architectuur. Tijdens de restauratie moesten met het oog op de kosten en de veranderde bestemmingen vele keuzes en afwegingen gemaakt worden. Het gebouw Mercurius heeft een ware metamorfose ondergaan en prijkt weer aan de Zaan. Haarlem, 1997. 143 p. ISBN90.5769 002.0 Prijs f30- Het boek is te bestellen bij de provincie N-H., Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Tel 0235144300/5144245 en te koop bij een aantal boekhandels in de Zaanstreek. Duin en Kruidberg Ter gelegenheid van de uitbreiding en de voltooiing van de restauratie van het Santpoortse landgoed Duin en Kruidberg verschenen twee publikaties. De eigenaar van het landgoed ABN AMRO gaf in eigen beheer het boekje 'Duin en Kruidberg; van prinselijk jachtverblijf tot modern conferentieoord' uit, dat in samenwerking met de Historische Kring Velsen werd samengesteld door Jaap-Jan. Mobron. Hierin wordt in het kort de geschiedenis van het landgoed verteld; over de eerste buitenplaats en de bouwheer Jacob Theodoor Cremer (1847-1923), een welgesteld en invloedrijk man (o.a. minister van koloniën), die het enorme huis in Hollandse Renaissance stijl liet bouwen onder leiding van de architecten Van Nicukerken. Kosten noch moeite werden gespaard en moderne voorzieningen als C.V. werden aangelegd. Het huis moest vele gasten kunnen onderbrengen. Voor de bezoekers van de vele feesten, jachtpartijen en muziek uitvoeringen werd speciaal de trein- halte Santpoort aangelegd. Leonard Springer leverde het ontwerp voor de tuin. Het huis werd in 1961 door Cremer's erven verkocht en diende tot 1993 als vakantieoord voor personeelsleden van de bank. De uitgestrekte gronden werden over gedragen aan Natuurmonumenten en het Nationaal Park Zuid- Kennemerland. Het gebouw is sedert 1994 conferentieoord annex hotel van de bank. Een uitbreiding vooral met zalen was noodzakelijk. De ondergrondse uitbreiding door het Amsterdamse architectenbureau Hofinan is zeer geslaagd; het gebouw is nauwelijks Duin en Kruidberg, Santpoort. aangetast en is zowel uitwendig als inwendig met veel zorg gerestau reerd. Ook de formele tuin rondom het huis werd hersteld. Ter uit breidingvan het aantal hotelkamers wordt er binnenkort in de tuin een halfondergrondse en in het land schap opgenomen hotel accomodatie gebouwd. Wij wachten deze veel belovende aanvulling met spanning af. In de serie 'Haarlemse Miniaturen deel 44 verscheen 'Duin en Kruidberg, honderd jaar buitenplaats en Het duingebeid van de familie Cremer', door Guus Hartendorf e.a. Dit is een diepgaander studie van het landgoed en de kleurrijke familie Cremer. Haarlem., De Vrieseborch, 1998. 200p. ISBN90.6076.4390. Prijsf37,50. Turf Was turf ooit de belangrijkste brandstof in ons land, vooral na de Tweede Wereldoorlog diende turf als grondstof voor menig indus trieel produkt, waarvan de belang rijkste actieve kool en turfstrooisel zijn. Ammoniak, norit, briketten en produkten voor de tuin komen voort uit de turfindustrie. In het boek 'Twfstrooisel en actieve kool; de ontwikkeling van de veenvei~werkende industrie' onder eindredactie van M.A. W. Gerding, E.H. Karei en G.E. de Vries, wordt de geschiedenis van deze tak van bedrijf beschreven. In 1992 is in Nederland de verve ning gestaakt en is men voortaan voor grondstoffen afhankelijk van het buitenland. Het initiatief voor deze studie komt van de Stichting Industrieel Erfgoed Noord- Nederland. UithetMIP en MSP (inventarisatie en selectie van Monumenten) bleek dat er in Zuidoost Drenthe unieke sporen van verveningverleden aanwezig waren, wat tot een grondig onder zoek leidde. In het boek is een aantal belangrijke Drentse sporen van geschiedenis en cultuurhistorische waarden in beeld gebracht. Een interessant overzicht over een specifieke industrie, die steeds meer geschiedenis wordt, maar waarvan sporen behouden dienen te worden. Zwolle, Waanders, 1997. 256p. ISBN90.400.9999.5 Prijs f49,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 28