Nieuwe uitgaven april 1998 Heemschut 25 John Weversoud-wethouder van stadsvernieuwing, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in Maastricht en recentelijk voorzit ter van de Commissie Bescherming en Ontwikkeling, onlangs in een radio-interview (Omroep Limburg, 19-02-'98) dat gemeenten niet zo gefixeerd moeten zijn op wat ze van het Rijk menen te moeten krijgen; er zijn volgens hem meer wegen die naar Rome leiden. GELDERLAND Sloop aan de Goudvinkenstraat? Winterswijk Heemschut heeft bezwaar gemaakt tegen een B en W-besluit, waarin toestem ming wordt verleend voor de sloop van circa 15 panden in de omge ving van het station. Het gaat om kleinschalige bebouwing (huisjes voor arbeiders en kleine nering doenden) in een gebied tussen het eerder van sloop geredde NS- station en het dorpscentrum met z'n winkelstraten. Door z'n ligging is dit gebied interessant voor projectontwikkelaars. Meest waardevol is de bebouwing van de Goudvinkenstraat en het beloop van deze straat. Het is een van de weinige straatjes van Winterswijk die de na-oorlogse kaalslag hebben overleefd en nog de sfeer ademen van rond de eeuw wisseling. In de Goudvinkenstraat staan ook twee potentiële gemeen telijke monumenten, die echter door de gemeente om 'tactvolle redenen' nog niet voor bescher ming zijn voorgedragen. In de monumentencommissie en de gemeenteraad is al voor behoud van het karakter van de straat gepleit. De gemeente is bang de onder handelingen met de projectont wikkelaar in kwestie te frustreren. Wat de projectontwikkelaar precies wil is nog niet duidelijk, maar gevreesd moet worden voor een grootschalige invulling (woningen, winkels en kantoren) voor dit gebied en de aanleg van een ontsluitings- weg tussen de parkeerplaatsen in het centrum en het station. De projectontwikkelaar lijkt bereid een deel van de opgekochte en inmid dels sterk verpauperde bebouwing aan de Goudvinkenstraat te laten staan. In ruil daarvoor zou hij dan de handen vrij moeten krijgen voor het volbouwen van de rest van het gebied. De gemeente verwelkomt dit compromis. Heemschut vindt dat het aanbod niet de (rechts) zekerheid biedt dat de meest karak teristieke, met afbraak bedreigde panden daadwerkelijk behouden kunnen blijven. Bovendien vreest de Bond een vlag op een modder schuit-effect. Als de eenmaal opgeknapte huisjes langs de Goudvinkenstraat als relict van het verleden worden ingeklemd tussen torenhoge, slecht passende nieuwbouw, is de prijs voor het behoud wel erg hoog. Beschermd dorpsgezicht Heemschut heeft de gemeente tevens in overweging gegeven eens na te denken over de moge lijkheden van een gemeentelijk beschermd dorpsgezicht. De Bond trekt in deze zaak gelijk op met twee plaatselijke organisaties, Vereniging Het Museum en Vereniging voor Monumentenbelangen. Het gemeentebestuur heeft de drie organisaties inmiddels verzocht de bezwaren in te trekken omdat er voor de sloopvergunning geen weigeringsgrond zou zijn. Hierover is nog geen beslissing genomen. Oude pastorie bedreigd Malden Nu in Malden het nieuwe gemeentehuis zijn voltooiing nadert komt de invulling van de ruimte tussen dit gemeentehuis, de kerk en het oude schoolgebouw weer aan de orde. Het in restauratie zijnde schoolgebouwtje heeft een bestem ming als accordeonmuseum gekre gen. Hetwerd in 1852 gebouwd aan de toenmalige pastorie uit 1799. Dit gebouwtje, dat onderdeel van het monument is, zou de invulling van het gebied tot een plein met 'Italiaanse' allure in de weg staan en beter gesloopt kunnen worden. De plaatselijke Vereniging Don Quichotte voor het behoud van de cultuurhistorie in de gemeente Heumen houdt de vinger aan de pols. Heemschut blijft ook alert: op 12 mei is er een vergadering van de raadscommissie R.O. GRONINGEN Oud kerkepad niet afsluiten Onderdendam. In navolging van Heemschut, heeft nu ook de Vroegere tramstation te Leek. Vereniging Dorpsbelangen Onderdendam bij het gemeente bestuur van Bedum bezwaar gemaakt tegen het door particulie ren wederrechtelijk afsluiten van een eeuwenoud, openbaar wandelpad. Het pad is onderdeel van het kerkepad naar Onderwierum. LIeemschut ontving over deze zaak een reactie van de Dienst Landelijk Gebied, Ruilverkaveling 'Sauwerd'. In de gemeente Bedum zou inmiddels gewerkt worden aan een oplossing van het probleem. Restauratie kerk Zuidwolde Zuidwolde Het bezit van de Stichting Oude Groninger Kerken is het afgelopen jaar niet uitgebreid. Dat lezen we in het jaarverslag van de Stichting. Misschien is het maar goed ook want de Stichting heeft de handen meer dan vol aan restauratie en onderhoud. Enkele grote restau raties die in 1998 plaatsvinden zijn die aan de kerk. van Zuidwolde en de start van de restauratie van de kerk van Heveskes. Dit laatste oorspronkelijk 11-de eeuwse kerkje was bijna van de aardbodem ver dwenen, maar werd door inspan ningen van velen, waaronder Heemschut, op het laatste nippertje gered en in de veilige handen gesteld van de Stichting Oude Groninger Kerken. Het aantal donateurs van de Stichting is in 1997 gestegen tot 6389. Een derde van de donateurs woont buiten de provinciegrenzen. De Gelderse Kastelen Stichting en Stichting Oude Groninger Kerken zijn de grootste provinciale monu mentenstichtingen in Nederland. Tramstation wordt gerestaureerd Leek Een grote wens komt uit in Leek: het oude tramstation aan de Tolberterstraat wordt gerestau reerd. In 1913 kreeg Leek een halte aan de trambaan Groningen - Drachten. Tot 1985 reed de tram, later goederentrein, dwars door Leek. Liet tramstation heeft in de loop der jaren diverse functies gehad. Het was er door alle ver bouwingen niet fraaier op gewor den. Totdat er brand ontstond, enkele jaren geleden, was het pand in gebruik bij de VW en het Rode Kruis. Na de brand wilde de eigenaar van het gebouw, Rabo bank Zuidelijk Westerkwartier, het oude tramstationnetje slopen om de bankgebouwen te kunnen uitbreiden. Nu zijn de plannen echter gewijzigd en wordt er gerestaureerd naar het originele ontwerp uit 1913. Vanuit de gemeente wordt bijgedragen in de kosten van restauratie van het beeldbepalende gebouwtje. Na de herbouw zal de VW er weer haar intrek nemen. Graaf Adolf De Rijksgebouwendienst directie Noord liet een aardig en verzorgd boekje uitkomen over het monu ment uit 1872 van graaf Adolf in Heiligerlee. Aan dit monument zijn een aantal grondige restauraties uitgevoerd. Het boekje geeft met tekst en kleurenfoto's een indruk van de werkzaamheden. Verder wordt de geschiedenis verteld van graaf Adolf (de broer van Willem van Oranje), de Slag bij Heiligerlee en de geschiedenis van het monu ment. Dit leuke boekje, in een ringband, kost f 9,95. U kunt het bestellen bij Museum 'Slag bij Heiligerlee', Provincialeweg 55, 9677 PB Heiligerlee, telefoon nummer 0597 -418199. Vaktaal Bij het boekje 'Vaktaal', vak- termengids bij kerkgebouwen stond de vorige keer het verkeerde telefoonnummer. U kunt het boekje bestellen op telefoon nummer 050 - 3123 569.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 27