Monumenteel KORTE BERICHTEN Nieuwe uitgaven 24 Heemschut april 1998 staan. Daaronder vallen o.m. de Jaknikker Na de oorlog kreeg Schoonebeek landelijke bekendheid dankzij de oliewinning. Tientallen jaknikkers drukten in de jaren daarna hun stempel op het landschap. Inmiddels is de Nederlandse Aardolie maatschappij in Schoonebeek opgehouden met de oliewinning. De jaknikker is een zeldzaamheid geworden, die nu zelfbescher ming verdient! Op 16 mei begint de excursie om 10.15 uur bij het (voormalige) Gemeentehuis van Schoonebeek. De heer F.Ensink zal er een korte lezing houden over de historie van zijn dorp. Daarna volgt een bezoek aan de Museumboerderij met een demonstratie van hoe men in vroeger tijden een zandtapijt op de vloer strooide: een vloerkleed voor mensen die zich geen duur tapijt konden veroorloven... Na de Drentse Koffietafel is er een wandeling onder leiding van leden van de plaatselijke historische vereniging door de prachtige natuur van het Oosterse en het Westerse bos met een bezoek aan een gerestaureerde Boo. De kosten van de excursie naar Schoonebeek bedragen, f 25,- (inclusief lunch). Ukunt. zich tot 10 mei opgeven bij het secretariaat van Heemschut, Van der Feltzpark 7, 9401 HM Assen. Telefonisch aanmelden kan ook: (0592) 31 40 55. In principe dient u uw eigen vervoer naar Schoonebeek te regelen. Eventueel kan er voor vervoer vanaf NS-station Coevorden gezorgd worden. Dit dient u meteen bij uw opgave aan te geven! Wederopbouw In Groningen is de grote discussie begonnen over de wederopbouw architectuur. Wij willen u wijzen op een speciaal themanummer van het tijdschrift 'Noorderbreedte'. Het gaat om het februari-nummer 1998, nr. IA: Wederopbouw, her structurering van naoorlogse wijken in Noord-Nederland. Denk mee, vorm uw mening! Dit nummer is te bestellen: tel. 050 - 314 19 56. Aan het middenkatern werkte mee: Saskia Simon (Gr.), Jan Derk Gerritsen (NTI), Leo van derMeule (ZH), Frank Hovens (L), Ria Koning (Gid), Agnes Mars (NH) cn Gucritc Flury. NOORD-HOLLAND Schermer van 'zeer grote waarde' De droogmakerij de Schermer heeft op grond van de waarde- kaart, die de provincie Noord- Holland heeft gemaakt, het predi- caat 'van zeer grote waarde' gekregen. De nog aanwezige samenhang van de landschaps- en bebouwingselementen in de polder, zoals die bij de droogleg ging in de 17de eeuw vorm kreeg, onderbouwt die constatering. Bij de inpoldering in 1635 en de aanleg van dijken, dammen en waterwegen heeft men, zo bleek uit het onderzoek, zelfs nog gebruik gemaakt van structuren, die rond 1300 tot stand kwamen door aanleg van dijkringen. Het oudste inliggende poldertje is de Mijzenpolder, waar sporen van bewoning in de 10de eeuw zijn gevonden. De Mijzen is ook nu nog herkenbaar als een van de meest gave afdrukken uit de vroegste historie. Het is niet de bedoeling van de waardekaart elke verandering tegen te houden, maar men dient er wel met begrip voor het unieke karakter mee om te gaan. Het moge een vingerwijzing zijn voor de verantwoordelijke overheden om zich in elk geval te realiseren, dat de verlenging van de West-Frisiaweg, de verbinding van Enkhuizen met Alkmaar, die tot aan de rand van de Schermer gerealiseerd is, niet zonder meer als snelweg het parcours van de Schermer mag doorkruisen. Appartementen in Vituskerk Bussum De Vituskerk in Bussum, die jarenlang als Cuyperskerk op de rijksmonumentenlijst prijkte, zal die status waarschijnlijk verliezen, omdat de woningstichting Dudok plannen heeft er appartementen in onder te brengen. De politiek in Bussum vindt dat niet zo'n bezwaar, omdat de kerk door deze maatregelen in elk geval wordt behouden en men er maar liefst 44 rijksmonumenten voor in de plaats krijgt, panden, die nu nog alleen op de gemeentelijke lijst hut van Frederik van Eeden, de apotheek aan de Generaal de la Reijlaan, de Spieghelkerk, de Mariakerk, de begraafplaats aan de Vosmaerlaan, enkele woningen in het Spieghel en het Brediuskwartier. Het station Naarden-Bussum blijft op de provinciale monumentenlijst staan. Mercurius genomineerd Wormerveer Mercurius, het destijds vervallen pakhuis met rijstpellerij aan de Zaan in Wormerveer, na restauratie ingericht als archeologisch depot van de provincie Noord-Holland, is genomineerd voor de 'Pyramide Monumentenzorg', de twee jaarlijkse rijksprijs voor excellent opdrachtgeverschap. Het pand werd aangekocht door de provincie en is nu provinciaal monument. Het is de bedoeling, dat Mercurius archeo logisch centrum wordt voor allen, die zich in Noord-Holland met bodemonderzoek bezig houden, (zie ook boekbespreking pag. 26) Mercuriusgebouwen. ZUID-HOLLAND Verlichte zorg voor het historisch straatbeeld Den Haag Op maandag 2 3 februari heeft drs. H.J. Meijer, wedrouder van Verkeer, Binnen stad en Monumenten, door het onthullen van een replica van een oude (gas)lantaarnpaal op de hoek Riouwstraat/ Timorstraat het startsein gegeven voor het project 'Behoud en herintroductie histori sche lantaarnpalen'. Tevens verscheen bij gelegenheid van het project de publicatie Op straat gezet. Histm'isch stmatmeubilair iti Den Haag van kunsthistorica drs. Botine Koopmans. Hierin komen ook reclamezuilen, brievenbussen, tele fooncellen, banken e.d. aan de orde. Het mag een evenwichtige studie heten waarin niet alleen schoon heid, doelmatigheid en ambachte lijke kwaliteit aan bod komen, maar ook het gegeven dat een teveel aan banken, zuilen, huisjes, hokjes en wat dies meer zij de kwaliteit van de openbare ruimte ookkan aantasten. Ook Heemschut heeft hier in het verleden meermalen tegen gewaarschuwd. Op het eind van de inventarisatie treft de lezer een aantal uitgangspunten aan, die het tamelijk gemakkelijk maken de gemeentelijke handel en wandel met betrekking tot deze kleinscha lige elementen in het historisch straatbeeld (kritisch) te volgen. Op straat gezet. Historisch straat- m.eubilair in Den Haag. VOM-reeks 1997-2. Auteur: drs. B. Koopmans, redactie: drs. D. Valentijn, verkrijg baar direct bij de gemeente Den Haag en in de betere boekhandel. LIMBURG Jubilaris DSM sponsert Heerlen 'Chemiereus' DSM maakte laatst een bijzonder genereus gebaar. Het bedrijf schonk 17 februari een klein miljoen aan de gemeente Heerlen ten behoeve van twee van haar monumenten; 9 ton is bestemd voor het Glaspaleis (zie het afgelopen oktobernummer van Heemschut) en bijna 100.000 voor het park van kasteel Terworm (zie artikel Restauratie-opleidingen in dit nummer). Deze schenking doet DSM omdat het in 2002 100 jaar geleden zal zijn dat de Staatsmijnen werden opgericht. Ook andere gemeenten die rechtstreeks met DSM te maken hebben zullen een gift krijgen. Niet alleen bijzonder genereus, maar ook een bijzonder gebaar: je ziet niet zo vaak dat het bedrijfsle ven zich zo direct voor monumen ten inzet. Maar het is misschien iets dat we meer zullen tegenko men; er zijn meerdere signalen die erop wijzen dat de aandacht voor monumenten niet enkel een publieke aangelegenheid hoeft te zijn. Tekenend genoeg zei de heer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 26