'Bouwen in verleden en heden' Monument van de Maand 1998 CURSUSSEN Jargon Heemschut april 1998 Zolderwandeling met een monumentenwachter, 14.00- 17.00 uur, een wandeling over de zolders van Stadhuis, Vleeshuis en Begijnhofkerk. Deelname gratis. Restauratieateliers, 14.00-17.00 uur. Restauratie- demonstraties. Deelname gratis. Het Uitpluishuis, 14.00-15.30 en 15.30-17.00 uur. Voorkinde ren van 6-12 een 'monument' op kindermaat, waar kinderen getoond wordt wat verhoudingen zijn en wat het belang van kleuren en materialen en de betekenis van vormen is. Deelname gratis, locatie Stadhuis. Het programma wordt om 17.00 uur afgesloten met een Slotaccoord in het Begijnhof. Ontwikkelingen in de Monumentenzorg Noord- Brabant en Overijssel Het NCM organiseert in juni twee cusussen Ontwikkelingen in de Monumentenzorg. Ze vinden plaats in 's-Hertogenbosch en Hengelo. De aanvang is 19.30 uur. De kosten bedragen 95,- (Noord-Brabant) en 105,- (Overijssel) voor verte genwoordigers van de NCM aan gesloten organisatie. Hiervoor ontvangt men tevens een uitgebreid documentatiepakket. Opgave bij het NCM. (Paul Vesters, 020-6277706) Voluut Voluut (L. volvere: wentelen) is een spiraalvorminge versiering van Ionische en Corinthische kapitelen orde). In eenvoudi ger vorm als krul, voor vleugel- en aanzetstukken van topgevels en deur- en venster- omlijstingen. In grotere afme tingen in de barok ook als steun beer tegen kerkmuren, koepel tamboers e.d.. Jezuïetenstijl. Bron: Bouwkundige termen, Hadinghuis-Janse. Sinds 1986 bestaat in Friesland het cultuurtoeristisch project 'Monument van de Maand' met het doel de belangstelling te stimuleren van het brede publiek voor het historisch erfgoed in Friesland. Met name bewustwor ding en behoud zijn hierin belang rijke uitgangspunten. In 1993 is het project Monument van de Maand ondergebracht bij de Stichting Kultuer en Toerisme yn Fryslan. Elk Monument van de Maand is verschillend van onderwerp. Het kan om één specifiek en bijzonder pand gaan of juist om een bepaald thema. Ook een belangrijk histori sche gebeurtenis of persoon kan centraal staan. Bij het vaststellen van nieuwe 'Monumenten' worden verschillende criteria gehanteerd. In de eerste plaats is de kwaliteit van het 'Monument' van groot belang, het onderwerp moet een zekere nieuwsgierigheid opwek ken. Daarnaast wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke sprei ding van objecten in de provincie. Ook het seizoen, de bereikbaar heid en koppeling met andere activiteiten spelen een rol bij de keuze. Gedurende één maand, in de weekenden, wordt het Monument voor publiek opengesteld en vinden er activiteiten plaats, zoals tentoon stellingen, lezingen, concerten en rondleidingen. Over ieder Monument van de Maand wordt een goed gedocumenteerd en rijk geïllustreerd boekje uitgegeven. Hierdoor kenmerkt het project zich door een andere bijkomstige doelstelling, namelijk het opbou wen van een documentatiereeks over Friesland. Programma 1998 Bij de ontwikkeling van het project 'Monument van de Maand 1998' is in overleg met de Stichting Fryslan 500 en de NVOB besloten aandacht te besteden aan het thema 'Bouwen in verleden en heden'. Binnen dit thema zijn in totaal vier onderwer pen uitgekozen in respectievelijk de maanden mei, juni, september en oktober 1998: - 'Neoclassicistische woonhuizen tegenover nieuwe voorname woningen', in Mantgum, gemeente Littenseradiel. - 'Volkswoningbouw: oud tegen over nieuw' in Appelscha en Oosterwolde, gemeente Ooststellingwerf. - Overheidsgebouwen: oud tegenover nieuw' in Leeuwarden, gemeente Leeuwarden. - Ouderenzorg: vroeger tegen over nu' in Akkrum, gemeente Boarnsterhiem. Monument van de Maand mei In de maand mei wordt het publiek geïnformeerd over het neoclassi cisme in Friesland. Het dorp Mantgum is uitgekozen omdat hier mooie voorbeelden te vinden zijn van zowel neoclassicistische woningen als nieuwe voorname woningen. Door middel van een wandelroute door het dorp en een fietsroute in de directe omgeving worden geïnteresseerden langs de woningen geleid en hiervan worden enkele opengesteld voor publiek. Ook de neoclassicistische tuinar chitectuur, de zogenaamde slinger- tuin, komt onder de aandacht. Andere activiteiten zijn o.a. lezin gen, een tentoonstelling en diverse concerten. Voor meer informatie kuntu contact opnemen met de Stichting Kultuer en Toerisme yn Fryslan, tel. 058-2122451 Ouderentehuis Coopersburg in Akkrum (Frieslatid), gebouwd in 1900 door F. Hoekstra. 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 24