Service Monumentendagen Gorinchem Monumentendagen in Lier Monumentendagen Monumentendagen in Markiezenstad Bergen op Zoom Heemschut 21 Monumentendagen en Muzikaal Monument zijn activiteiten van de Bond Heemschut. Tijdens de Monumentendagen worden gedurende een weekend enkele monumentale gebouwen in een bepaalde stad opengesteld. Er is uitlegsoms zijn er stadswan delingen en vinden er cultuur historische activiteiten plaats. De toegang is voor leden van Heemschut, gratis, niet-leden betalenf 1,50. De openingstijden zijn zowel op zaterdag als op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Een Muzikaal Monument is een lezing, omlijst door een muziek programma op zondagmiddag van 14.00 tot circa 17.00 uur. Leden, van Heemschut betalen hiervoorf9,50. Niet-leden betalen fl 9,50. Altijd reserveren: 020-6225292. In verband met de beperkte parkeer gelegenheid in onze monumentale binnensteden wordt het Openbaar Vervoer speciaal aanbevolen. Agenda Monumentendagen zo 2 augustus Muzikaal Monument Heeswijk in Kasteel Heeswijk te Heeswijk-Dinther. za 12 september Landelijke Open Monumentendag za/zo 24 en 25 oktober M.on:um,ent,en.dagen Zaanstreek. za/zo 9 10 mei 1998 Een heks, een peperbus en een maagd, variatie in een vestingstad Nadat Bergen op Zoom in 1260 stadsrechten had gekregen, werd de eerste omwalling aangelegd. Lange tijd gold zij als onneembaar. In de 18de eeuw werden door de befaamde vestingbouwer Menno van Coehoom nieuwe vestingwer ken ontworpen volgens de nieuw ste ideeën op militair gebied. Het door een gracht omgeven Ravelijn Op den Zoom, waarvan de restau ratie zeer binnenkort wordt afge rond, is wel het mooiste monument dat aan dit stuk geschiedenis herinnert. En natuurlijk de Lieve- Vrouwepoort of Gevangenpoort, eveneens te bezoeken tijdens dit weekeinde. Op gezette tijden zal de geschiedenis hier door heks Heda en een medegevangene wel zeer aanschouwelijk worden gemaakt! De Grote Kerk of St. Gertrudis- kerk met haar bijzondere toren, de 'Peperbus', zijn gezichtsbepalend voor het centrum. Het feit dat de copie van het Tapijt van Bayeux zich alleen dit weekeinde in de St. Gertrudiskerk bevindt is een extra reden om de stad te bezoeken. En ook de fototentoonstelling 'Second International Monuments Photo- graphic Experience' is in mei in Bergen op Zoom. (zie ook pag. 32) Centraal Informatiepunt: Stadhuis, Grote Markt. Poortje gerestaureerde Markiezenhof te Bergen op Zoom. za/zo 13 14 juni 1998 Dit is in Bethlehem, woningen in een Waterstaatskerk en 'bonbondoosje' de Lutherse Kerk Gorinchem, of Gorkum, een stad omgeven door wallen en bastions, liggend aan Waal, Maas en Merwede. Dalempoort in Gorinchem Nadat Gorinchem in 1382 stads rechten had ontvangen uit handen van Otto vanArkel, kwam de stad tot grote bloei. De Heren van Arkel verloren in 1417 de stad aan Holland, wat zeker aan de bloei van Gorinchem heeft bijgedragen. Fraaie monumenten in de binnen stad getuigen van deze geschiedenis als koopmans- en garnizoensstad. De vestingwerken die tussen 1584 en 1609 werden aangelegd door Aclriaen Anthoniszoon van Alkmaar, zijn nog voor een groot deel aan wezig. Van de vier stadspoorten uit die tijd rest alleen nog de Dalem poort. De Grote Kerk uit 1844 is recent gerestaureerd en open voor bezoekers. Ook de Sintjanstoren uit het einde van de Middeleeuwen is een zeer kenmerkend monument. Een van de oudste monumenten in het centrum is Dit is in Bethlehem aan de Gasthuisstraat. Dit huis, daterend van 1566, huisvest onder andere de Historische Vereniging Oud-Gorcum. Bijzonder mooi zijn ook het Lutherse kerkje, en de Waterstaatskerk uit 1838. Centraal Informatiepunt: Voormalig Stadhuis, tegenwoordig Gemeente museum en VW, Grote Markt 17. za/zo 4 5 juli 1998,10:00-17:00 uur, afwijkende entreeprijzen! 'Monumenten Veelzijdig Beleven Lier', een uitstapje over de grens 'Monumenten Veelzijdig Beleven' is een initiatief van de Stichting Vlaams Erfgoed, de Monu- mentenwacht Vlaanderen, het Vlaams Centrum voor Ambacht en Restauratie en de Vlaamse Contactcommissie Monumenten zorg, in samenwerking met de stad Lier. Dankzij onze Vlaamse zusterorganisatie, de Stichting Vlaams Erfgoed, kan door leden van Heemschut de Pallieterstad Lier nabij Antwerpen verkend worden. Deze stad uit de zesde eeuw heeft als patroonheilige Sint Gummarus, die nog jaarlijks duizenden bedevaartgangers trekt. U kunt hier een veelzijdige binnen stad verwachten, met Begijnhofjes en Godshuizen, overblijfselen van een eens bloeiende lakenindustrie en een 'wonderklok' in de Zimmertoren. In de loop van deze dagen kan de bezoeker kennis maken met de Stichting Vlaams Erfgoed en aan verschillende acti viteiten deelnemen. Hiervoor moet men zich vooraf aanmelden via de Dienst voor Toerisme Lier, Grote Markt 57, 0032-(0)3-488.38.88 (fax: 488.12.76). Deze Dienst kan u ook uitgebreid informeren en een compleet programma toesturen. Een greep uit de activiteiten: Wandeling met gids door monumentaal Lier van 10:00- 12:00 uur. Inclusief bezoek aan twee tentoonstellingen. Deelname 50 BFr. Fietstocht langs monumenten en stadsvesten met gids, in en rond Lier, 10.00-12.00 uur. Deelname 50BFr. Restauratieworkshops voor jongeren, 14.00-17.00 uur. Speciaal voor jeugd van 11 tot 15 jaar vier workshops om met de basisprincipes van o.a. glas-in- lood en marmerdecoratie kennis te maken! Deelname lOOBFr. april 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 23