Heemschut nieuws ACTIEF 20 Heemschut april 1998 GRONINGEN Niet slopen in Weiwerd Weiwerd Het Havenschap, eigenaar van de panden op de wierde Weiwerd, heeft bij de gemeente Delfzijl een sloopaanvraag ingediend voor het pand Heemskesweg 19 in Weiwerd. Heemschut verzoekt het gemeentebestuur deze aanvraag van het Havenschap niet te honoreren. In 1996 sprak de gemeenteraad van Delfzijl zich uit tegen verdere afbraak van panden op de wierde. Het Havenschap trekt zich hier niet veel van aan en wil panden slopen, zodra ze vrijkomen. Enige jaren terug werd de Stichting Behoud Weiwerd opgericht, die na vele acties er in is geslaagd politiek Delfzijl van gedachten te doen veranderen over het lot van deze oeroude wierde met de opvallende radiaire structuur. De ondergrond van de wierde is een beschermd archeologisch monument. De structuren op de wierde en de nog aanwezige gebouwen die deze structuren versterken zijn, hoe bijzonder ze ook zijn voor de historie, blijkbaar minder belangrijk dan het inrichten van een industrieparkje met bedrijven op deze plek. Vlakbij Weiwerd lagen Heveskes en Oterdum, ook twee zeer oude wierdedorpen. Deze dorpen zijn in de jaren '60 weggevaagd t.b.v. de industrie rondom Delfzijl. Graven niet opruimen Menterwolde In een brief aan het gemeentebestuur van Menterwolde ondersteunt Heemschut Groningen van harte de actie van de Stichting Oude Groninger Kerken voor behoud van graf tekens en grafmonumenten op de kerkhoven van Meeden, Muntendam, Noordbroek en Zuidbroek. De gemeente Menterwolde wil kapotte en slordige graven gaan opruimen, als ze niet binnen een gestelde periode door de nabestaanden zijn hersteld. Dat betekent voor veel van de graven het einde. De Stichting Oude Groninger Kerken, de Bond Heemschut en de Vereniging Stad en Lande zijn tegen het ruimen van de graftekens. Deze graftekens zijn van groot historisch belang: ze weer spiegelen de sociale geschiedenis van dorp en streek. Bovendien is behoud van de graftekens van cultuurhistorische en landschappelijke betekenis. In Zuidbroek wordt het grootste aantal graven bedreigd, ca. 30 stuks. Het kerkhof van Zuidbroek is bijzonder sfeervol door de vele 19de-eeuwse grafhekken. Veel van deze hekken zijn roestig en kapot, maar ze zijn ook eenvoudig- sierlijk gemaakt, voorbeelden van ambachtelijkheid die niet kunnen worden gemist. De gemeenteraad van Menterwolde heeft (nog) geen geld over voor herstel van de graven. ZUID-HOLLAND Volkswoningbouw Krimpen a/d IJssel Onlangs zijn de eerste woningen aan de Tuinstraat in Krimpen aan de IJssel door de woningbouw vereniging overgedragen aan de bewoners. In 1996 adviseerde Heemschut Zuid-Holland de huurders in deze wijk met arbeiderswoningen die voor nieuwbouw zouden moeten wijken. Heemschut benadrukte met name het belang van de grotendeels gave structuur, het nog ouderwets degelijke metsel en timmerwerk en de vermelding op de MlP-lijst. Deze kennis werd, tesamen met argumenten van meer financiële en sociale aard, door de bewoners ingezet bij hun strijd om het behoud van de wijk. Uiteindelijk kon, vanuit een steeds positiever verlopend overleg, met de Woonstichting Woonwaard en de gemeente overeenstemming bereikt worden over het verkopen van de woningen aan de huurders. Die hebben al aangegeven het historisch karakter van hun wijk, tot en met het gebruik van de oorspronkelijke kleuren aan toe, zoveel mogelijk te zullen respecteren. Historische bestrating Leiden In de Leidse binnenstad wordt niet alleen op de hoofdver keersaders maar ook in de kleinere straten en stegen gestaag de bestrating vernieuwd. Veelal mondt dit uit in het vervangen van de oude klinkers door moderne materialen. Een en ander heeft een onmiskenbaar negatieve invloed op het historische straat beeld binnen het beschermd stads gezicht. Gealarmeerd door een inwoonster van de binnenstad heeft Heemschut Zuid-Holland dan ook een brief naar B en W laten uitgaan waarin de zorg over deze ontwikkeling wordt kenbaar gemaakt. In de brief wordt tevens bepleit daar waar het oude materi aal nog niet te zeer versleten is dit weer te hergebruiken. Vernieuwing dorpshart Sassenbeim In Sassenheim heeft de gemeenteraad weer een stap gezet op weg naar herstructurering en vernieuwing van de dorpskern. Na veel twijfel over de financiële haal baarheid is nu toch gekozen voor de visie zoals gepresenteerd door projectontwikkelaar Johan Matser. Heemschut werkt bij het volgen van deze plannen nauw samen met de Stichting Oud Sassenheimdie er al in is geslaagd haar visie op de vormgeving en inrichting van het fraaie park onder de aandacht van de politiek en het publiek te brengen. Een volgend punt van zorg betreft het behoud van de asschuur, een onopvallend maar uiterst zeldzaam industrieel monument dat dreigt te moeten wijken voor appartementen. De gemeenteraad heeft besloten dat over alle aspecten van de planont wikkeling overleg zal worden gevoerd met inspraakronden. Het spreekt vanzelf dat Heemschut en Oud Sassenheim hiervan optimaal gebruik zullen maken. Verwaarloosde begraafplaats van Zuidbroek. Foto Jan Hovinga.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 22