BRICK jonge monumenten! Brickburgers BV specialiteiten in baksteen april 1998 Heemschut 15 had gevergd. Op die voorhof had bovendien de genoemde 'stelle' gelegen. Het kasteel zelf nam bijna geheel de zogeheten 'huisplaats' in beslag (24x24 meter), behoudens een smalle 2,60 meter brede strook grond langs de voorgevel bij de brug naar de voorhof. De ca 1 meter dikke muren van het Huys waren opge trokken uit kloostermoppen. Terwijl de kelders eigenlijk souterrain zijn geweest, gezien het feit dat deze a.h.w. 'koud op de ongeroerde grond waren gezet', welke grond slechts 1,30 meter onder het huidige maaiveld ligt. Behalve een aantal funderingen van tussenmuren werden ook de fundaties gevonden van vroegere bebouwing ter plaatse. Dat betreft de paalfunde- ringen van een 14de eeuwse 'spieker' (al of niet bewoonbare graanopslagplaats), de funderingen van een bakstenen spieker uit de 15de eeuw en een 8-hoekige wachthoektoren uit omstreeks 1600. 16de-eeuwse tympanen Van minstens zoveel of wellicht groter belang waren de bouwfragmenten van het kasteel, die werden gevonden. Het feit dat de voorgevel van het kasteel ten tijde van de sloop in 1821 bestond uit kloostermoppen uit de 16de eeuw bewees dat die gevel in de loop van de eeuwen nooit essentieel was verbouwd of vernieuwd. Ook werden in de gracht 16de eeuwse tympanen gevonden met schelpmotieven en een relief- beeltenis van de bouwheer en zijn gemalin. Deze tympanen tonen opvallende gelijkenis met het epitaafvan Frederikvan Twickelo in de Oude Blasiuskerk te Delden. Voorts werden vele bouwfragmenten gevonden die de visie onder steunen dat het gebouw uit de vroege Renaissance moet stammen, terwijl er nauwelijks of geen jongere bouwelementen werden aangetroffen. Dat heeft tot de conclusie geleid, dat het in 1821 gesloopte Huys Hengelo te vergelijken moet zijn geweest met andere vroeg Renaissance- gebouwen uit die tijd, zoals het Duivelshuis te Arnhem (ca 1545), de Cannenburgh te Vaassen (ca 1555), het laatste kasteel te Lage (herbouwd in 1591) en ook de toren van het kasteel te Ruurlo aan het einde van de 16de eeuw. Vroeg-renaissancistisch Concluderend moet gesteld worden dat het Huys Hengelo, waar de Nederlandse gezanten kortstondig verbleven in januari 1646, een vroeg renaissancistisch bouwwerk moet zijn geweest, een voortrekker van die bouw in onze gewesten. Hoe een bouwheer als Frederikvan Twickelo op het idee is gekomen om zijn kasteel destijds in die stijl op te laten trekken zou een lange en uitvoerige beschouwing rechtvaardigen. Zijn functie als legeraanvoeder (o.a. van Karei V), zijn relaties en verwantschap met vooraanstaande families en de invloeden van belangrijke personen in die tijd zullen daar niet vreemd aan zijn geweest. Expositie in Raadhuis Hengelo Het verblijf van de Nederlandse gezanten te Hengelo in 1646, waar zij zich verzamelden voor vertrek naar Afunster, alsmede de tocht naar Munster zelf, gepaard aan het feit dat het kasteel in Twente één van de eerste was in een nieuwe bouwstijl, leidden tot de activiteiten rondom de herdenking van onze 350-jarige onafhankelijkheid. Naast de gememoreerde 'koetsentocht' zal in mei a.s. in de hal van het Hengelose gemeentehuis een expositie worden ingericht, die tal van aspecten uit die tijd tonen. De hal zal getransformeerd worden in de geest van het vroegere Huys Hengelo met vele bouw fragmenten en afbeeldingen. Voorts zullen landkaarten, kleding, wapens en foto's de sfeer oproepen uit de 17de eeuw. Hopelijk kan de stadhuishal te Hengelo tijdens de herhaling van de 'Koetsentocht' naar Munster kortstondig de historie uit 1648 weer doen herleven. Dr li. Reynders is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Overijssel. Uitvoerige beschrijving van Huys Hengelo in ISBN 90-73850-10-X, 1996. Openingstijden expositie stadhuis tijdens ■werkdagen van 8. 00-18.00 uur en 's avonds tijdens vergade ringen. specialiteiten in baksteen St. Jozefweg 66b, 5953 JP REUVER (NL) Postbus 4790, 5953 ZK REUVER (NL) Tel. 077-4742920, fax 077-4745170.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 17