Eerst werd vergaderd in Huys Hengelo Laatste Verzamel- en vergaderplaats in 1646 op vaderlandse bodem Hugo Reynders Wilhelm Ripperda ging als de Overijsselse afgezant naar de vredesonderhandelingen te Munster. Hij woonde op zijn havezathe Hengelo, waar hij zijn medegezanten in januari 1646 uitnodigde om daar zijn gast te zijn, zich er te verzamelen en voor het laatst op vaderlandse bodem te beraadslagen over de toekomstige onderhandelingen met de Spanjaarden. T 14 Heemschut S 2. Funderingen ivestzijde kasteel-eiland Huys Hengelo (1995) tijdens de opgravingen. Foto H. Reynders. Dat Huys Hengelo werd in 1821 afgebroken, in 1995 werden het grachtencomplex en de muur funderingen opgegraven. Als historische plek is het, gezien het verblijf van de Heren Plenipotentiares namens de Verenigde Nederlandse Provinciën op weg naar Munster, aardig om na 350 jaar eens aandacht te besteden aan dat Huys. Heemschut Overijssel heeft zich in 1995 ook op het standpunt gesteld om deze historische plek niet te bebouwen, maar als archeologische vindplaats een juridische bescher ming te geven. Mede op grond daarvan is nu besloten het complex binnen de grachten te markeren en zodanig in te vullen dat het een meerwaarde aan Hengelo zal geven. In de late Middeleeuwen was de Hof te Hengelo de hoofdhofvan de rnarke Woolde en aan die Hof was het erfmarkenrichterschap verbonden. De Hof kwam in de 15 de eeuw in bezit van het geslacht Twickelo en uit archiva- ria werd bekend dat ridder Frederik van Twickelo tussen 1525 en 1530 die Hof verving door een zogeheten havezathe (weerbare adellijke behui zing). Helaas zijn er geen betrouwbare afbeel dingen van dat kasteel bekend. Een afbeelding van Stellingwerf (ca 1700) wordt door deskundi gen op goede gronden als onbetrouwbaar beschouwd. En een tekening uit omstreeks 1860 werd veertig jaar na afbraak uit herinne ring getekend. Wel is een aantal voorzieningen uit het begin van de 17de eeuw bekend, want de verkoopakte uit 1615 bij overdracht aan Unico Ripperda (de vader van genoemde Wilhelm) noemt grachten, een poortgebouw, een voorhof en een 'stelle' (vluchtheuvel bij hoog water). Vondsten in 1995 Het behoeft geen verwondering dat de opgra vingen van het gehele complex van de havezathe in het voorjaar van 1995 met grote belangstelling werden gevolgd, mede omdat daardoor de geschiedenis van Hengelo een extra impuls zou kunnen krijgen. Wel was bekend van de eerste kadastrale kaart uit 1821 dat het Huys had gestaan op een eiland met ten westen daarvóór een voorhof, om welke twee eilanden een dubbele 8-vormige gracht had gelegen. De voorhof bleek te zijn omgeven door een één meter dikke keer- muur (kademuur), die in totaal zeker tussen de 350 a 400 ton Bentheimer zandsteen brokken april 1998

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 16