april 1998 Heemschut 11 Op de voorgrond het 'Dokter Poolhuis', Pastoriestraat 43. Ook hier originele materialen en bouwwijze. Daar aankoop en restaureren in het stads centrum een vrij dure aangelegenheid vormen, terwijl eventuele herbestemming vaak moeilijk is door de geringe omvang van de panden, is het realiseren van die doelstelling op basis van particulier initiatief een hachelijke onderne ming. Na eventuele restauratie (d.m.v. voor financiering) dienden de verkooppenningen weer te worden aangewend om een volgend pand aan te kopen en ook weer te restaureren. Dat die wijze van werken, zonder enige vorm van financiële steun of subsidie een moeizame weg is, behoeft geen betoog. Ook zal het duide lijk zijn dat het tempo waarin de doelen konden worden nagestreefd, veel te langzaam was voor de ambitieuze stichting. Het feit dat na opknappen het gerestaureerde pand verkocht diende te worden, waarbij een erfdienstbaar- heid-beding of ketting-beding in de koopakte werd opgenomen, gaf een extra beperking aan de kring van gegadigden. In de koopakte werd n.l. opgenomen dat noch het uiterlijk, noch de hoofdconstructie van het pand mochten worden gewijzigd zonder toestemming van de stichting. Dokter Poolhuis Na restauratie van het café het Neutje in 1979, kon het volledig uitgebrande dokter Poolhuis worden aangekocht op Pastoriestraat 43. Dat pand herbergde in de 18de eeuw drie generaties van het Hengelose geneesheren geslacht Pool, en deed vóór de brand dienst als opslagplaats. Tussen de funderingen werden scherven van gebruiksvoorwerpen uit de 16de en 17de eeuw aangetroffen, alsmede oudere spinklosjes. Na restauratie in oude luister kon het pand worden overgedragen aan een nieuwe eigenaar, die in zijn woonhuis ook huisconcerten organiseert. Deze activiteiten leidden tot oprichting van de Vrienden van het dokter Poolhuis, welke stich ting nu al jaren in een behoefte voorziet. Het derde pand dat Het Neutje in handen kreeg was het Thomassonhuis op de hoek van Pastoriestraat en Marssteeg een grote voorma lige dorpsboerderij met hoge steile Saksische topgevel. Dat pand kende in het verleden tal van andere functies (café, pension, bedrijfs ruimte, e.a.) en dreigde ook verloren te gaan. Ook dit karakteristieke gebouw werd in ere hersteld en is nu weer pregnant aanwezig. Het vierde object dat de stichting restaureerde was het huidige établissement De kleine Kunst op Pastoriestraat 24, waarin een theater café is gevestigd. De genoemde panden werden alle gerestaureerd o.l.v. de plaatselijke architect H. C. Methorst die al vele jaren de adviserende kracht achter de activiteiten van de stichting is. De 'Waterstaatskerk' (1839), die aan de Deldenerstraat t.g.o. de ingang van de Pastoriestraat staat. Gerestaureerd in 1991. Inkijkje straat van andere kant dan nr. 1. Op voorgrond het 'Thomassonhuis'. Tot deze panden heeft de bemoeienis van Het Neutje, zich niet beperkt. Ook de Waterstaats kerk (1839), recht tegenover de ingang van de Pastoriestraat, kon behouden blijven (1991) dank zij de niet aflatende invloed van de stich ting. Deze invloed is eveneens af te lezen aan een aantal andere panden in de straat, terwijl de gevels van een paar pandjes direct grenzend aan de Pastoriestraat ook intact zijn gebleven. Helaas liggen de laatste originele dorpssteegjes die uitkomen op de Pastoriestraat er nog steeds verwaarloosd bij. Dankzij stichting het Neutje heeft de straat een deel van het oorspronkelijke karakter weten te behouden, wat er toe heeft geleid dat uiteinde lijk het gemeentebestuur heeft besloten om de bestrating en trottoirs een opknapbeurt te geven. Op de open plek tussen het oudste café en het theatercafé is nu een podium geplaatst, waarvóór een stalen kunstwerk een plaats heeft gevonden, dat schril contrasteert met de geres taureerde oude panden. De straatreconstructie en de onthulling van genoemd kunstwerk waren de aanleiding om de Pastoriestraat officieel te heropenen. Tijdens die heropening werden tal van instanties en personen die een rol speelden bij de recon structie genoemd en bedankt; het Neutje werd niet genoemd! Een onderwerp van zorg is inmiddels de concentratie van horecabedrijven, waardoor de woonfunctie van de Pastoriestraat onder zware druk is komen te staan. Het oudste straatje van Hengelo is toch een bezoekje waard. Dr. H. Reynders is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Overijssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1998 | | pagina 13